Життя / Соціальний захист

Річниця Хрещення Русі: чи готові віряни до єдиної помісної церкви (РЕПОРТАЖ)

23 серпня, 2018 15:57
Життя/Соціальний захист/Річниця Хрещення Русі: чи готові віряни до єдиної помісної церкви (РЕПОРТАЖ)
Зберегти
Вигляд
27-28 липня в Києві відзначали 1030 років з дня Хрещення Русі. Щороку парафіяни двох найбільших православних церков України — Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) і Київського патріархату (УПЦ КП) — відзначають це свято окремо, і навіть хресна хода й молебні відбуваються в різні дні.

27-28 липня в Києві відзначали 1030 років з дня Хрещення Русі. Щороку парафіяни двох найбільших православних церков України — Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) і Київського патріархату (УПЦ КП) — відзначають це свято окремо, і навіть хресна хода й молебні відбуваються в різні дні.

Проте святкування цьогоріч, окрім круглої дати, особливе, — в Україні чекають на створення єдиної помісної церкви, яка, на думку ініціаторів об'єднання всіх православних, дозволить подолати розкол між віруючими і патріархатами.

Громадське намагалося з’ясувати, що про це думають учасники хресної ходи.

«Церква і так єдина»

У п'ятницю та суботу до Києва приїхали віряни з усієї країни — чоловіки в сорочках і жінки в хустках та довгих сукнях буквально заполонили центр міста. У п'ятницю, з самого ранку, люди збиралися на Володимирській гірці, де митрополит Онуфрій (голова УПЦ МП) мав відслужити молебень. Потім колона мала рухатися звідти до Києво-Печерської Лаври. По маршруту ходи чергувала поліція — перевіряли вміст сумок учасників ходи та стежила за порядком.

Віряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) під час молебню на Володимирській гірці, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВіряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) під час молебню на Володимирській гірці, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Частину людей організовано привозили місцеві єпархії, інші — їхали самотужки. В УПЦ МП розповіли, що декому намагалися завадити проїхати до місця святкування:

«Так, ми чули про такі випадки, — сказав Громадському священик з Київської області отець Сергій. — Самі водії автобусів відмовлялися або керівництво в примусовому порядку відправляли їх на СТО».

«Нас чотири години тримали! — обурилися в розмові з Громадським віряни із Запоріжжя. — Зупинили на набережній, ми ще з міста не виїхали. Замінували автобус! Шукали гранати, не знайшли. Ми їх вже під кінець просили, щоб відпустили. Потім доїхали нормально».

Віряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) під час молебню на Володимирській гірці, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВіряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) під час молебню на Володимирській гірці, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВіряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) під час молебню на Володимирській гірці, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Втім, більшість тих, кого опитало Громадське, сказали, що дісталися без перешкод.

Попри розмови про можливі провокації, жодних серйозних сутичок під час ходи не було. В поліції повідомили, що затримали лише трьох людей, які «не виконували законні вимоги поліції».

За даними поліції, у ході УПЦ МП взяли участь 25 тисяч людей. Церква називає цифру майже в 10 разів більшу. Людей справді було чимало — коли «голова» колони вже проходила Кабінет міністрів і Верховну Раду, з Володимирської гірки ще продовжували спускатися люди (від гірки до цих державних будівель — трохи більше 1 км). Не обійшлося в дорозі і без політичних розмов.

Медики надають допомогу жінкам, яким стало зле через сильну спеку. Віряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) провели молебень на Володимирській гірці, звідки пройшли ходою до Києво-Печерської лаври, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

«О, зараз ми проходимо Кабмін? Підемо зараз до [прем'єр-міністра України Володимира] Гройсмана!», — Олена з Київщини обурювалася затримкою пенсій. За словами Олени, її сестра з Сумської області вже другий тиждень не може отримати грошей.

Віряни, з якими поспілкувалося Громадське, говорили, що ця хресна хода для них особлива, адже зараз в Україні чекають Томосу для створення єдиної помісної церкви. Ініціював процес глава держави Петро Порошенко і Верховна рада, а також Українська православна церква Київського патріархату, яка не вважається канонічною.

Віряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) провели молебень на Володимирській гірці звідки пройшли ходою до Києво-Печерської лаври, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВіряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) провели молебень на Володимирській гірці звідки пройшли ходою до Києво-Печерської лаври, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеМонахині на Європейській площі. Віряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) провели молебень на Володимирській гірці звідки пройшли ходою до Києво-Печерської лаври, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Священики, з якими Громадському вдалося поговорити під час ходи УПЦ МП, ухиляються від відповідей на питання, як вони ставляться до автокефалії.

«Я ставлюся до цього так само, як вище священноначаліє і весь український народ, — сказав отець Сергій з Київської області. — Ви самі бачите, скільки вийшло людей. Ось вам і відповідь».

«Як вище священне начальство скаже, так і буде, — пояснив свою позицію отець Іван з Волинської області. — Якщо бог дасть, то буду і далі служити — може, і в помісній церкві».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Геть від Москви: чи підтримають прихожани та священики УПЦ МП єдину помісну церкву в Україні?

Священнослужителі УПЦ МП із хоругвами. Віряни Української православної церкви Московського патріархату провели молебень на Володимирській гірці звідки пройшли ходою до Києво-Печерської лаври, Київ, 27 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

У віруючих думки щодо єдиної церкви розділилися.

«Хіба зараз наша церква не єдина? — каже Валентина з Рівненщини. — До тих, хто йде завтра [28 липня] нам діла нема. Це нам нецікаво».

«Мені все одно. Нехай буде хоч єдина церква, хоч якась, — сказала Ольга з Одеси. — Ті люди, про яких ви говорите [віруючі Київського патріархату] — серед них теж віруючі є. Нехай буде одна церква, це напевно, правильно».

«Політичний і геополітичний мітинг»

Вже о 9 ранку наступного дня біля Володимирського собору в Києві почали збиратися віряни УПЦ КП. Багато хто прийшов на свято у вишиванках і з українськими прапорами.

У Володимирському соборі відбулося святкове богослужіння. Потім колона рушила в бік Володимирської гірки, через Михайлівський собор.

Цю хресну ходу, на відміну від ходи УПЦ МП, відвідав президент України Петро Порошенко з дружиною. Через це подія минула непросто: «Неможливо дихати, пройти, — скаржилися люди в черзі. — Поліція взагалі жахливо працює, краще б їх не було!». Через особливі заходи безпеки, людей також перевіряли металошукачами.

Віряни Української православної церкви Київського патріархату (КП) спостерігають за хресною ходою до Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВіряни Української православної церкви Київського патріархату (КП) спостерігають за хресною ходою до Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВіряни Української православної церкви Київського патріархату (КП) на Софійській площі спостерігають за хресною ходою до Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Серед тих, хто прийшов на ходу було багато людей у ​​військовій формі — учасників військових дій на Донбасі. «Я прийшов, щоб підтримати свою церкву. Щоб було все нормально», — розповів військовий Сергій з Харківської області. Інші ж відверто казали, що ця хресна хода для них — спосіб висловити свою політичну позицію.

«У країні зараз відбуваються важливі події, — каже Сергій з Рівненської області. В руках він тримає прапор України. — І у цієї ходи вже не релігійний характер, а більше політичний і навіть геополітичний. Якщо Україні вдасться відірватися від Московського патріархату і від Москви.... Я взагалі вважаю, що далі ми від Москви в будь-яких сферах життя, то самостійніші ми».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

Священнослужителі Української православної церкви Київського патріархату (КП) під час хресної ходи до Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВіряни Української православної церкви Київського патріархату (КП) на Софійській площі спостерігають за хресною ходою до Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВіряни Української православної церкви Київського патріархату (КП) на Софійській площі спостерігають за хресною ходою до Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Учасників ходи від УПЦ МП тут не дуже шанують — наприклад, військовий Сергій називає їх сепаратистами. Інші не такі категоричні, проте напруга у ставленні вірян двох церков один до одного все ж відчувається.

«Серед них, напевно, теж є віруючі, — каже Олег з Херсона. — Їх ми готові будемо прийняти в нашу єдину церкву. А хто буде незадоволений — чемодан-вокзал-Росія».

Віряни Української православної церкви Київського патріархату (КП) на Михайлівській площі. Хресна хода УПЦ КП пройшлась від Володимирського собору до Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеСвященнослужителі Української православної церкви Київського патріархату (КП) біля Михайлівського собору оточені нацгвардійцями. Хресна хода УПЦ КП пройшлась від Володимирського собору до Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/ГромадськеВіряни Української православної церкви Київського патріархату (КП) біля Михайлівського собору. Хресна хода УПЦ КП пройшлась від Володимирського собору до Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

До Володимирської гірки багато людей не дійшли — спекотна погода в Києві багатьох швидко втомила. Тим паче, туди й не пускали — швидше за все, через присутність топ-чиновників. Люди відпочивали на лавках, а вже ввечері більшість вирушили додому. Далеко не всі приїхали до Києва висловити свою політичну позицію.

«Я вперше взяла участь у хресній ході і не очікувала, що все буде так добре. Сподіваюся, бог мені допоможе», — сказала Ольга з Житомирської області. Вона навіть нічого не чула про створення єдиної церкви, та впевнена — на її віру це ніяк не вплине.

Священнослужитель Української православної церкви Київського патріархату (КП) біля Володимирської гірки, де відбувся святковий молебень, Київ, 28 липня 2018 року Фото: Анастасія Власова/Громадське

Пов`язані новини