Світ / США

Ринок облігацій США різко впав через Трампа та «плутанину» у торговельній війні США і Китаю

The New York Times
Світ/США/Ринок облігацій США різко впав через Трампа та «плутанину» у торговельній війні США і Китаю
Зберегти
Вигляд
Американський ринок облігацій різко впав після того, як президент США Дональд Трамп «посіяв плутанину» у торговельній війні з Китаєм.

На саміті «Великої двадцятки», який відбувся декілька днів тому в Аргентині, Трамп і глава КНР Сі Цзіньпін домовилися не запроваджувати мита на імпорт з країн одне одного упродовж майбутніх 3 місяців.

Проте 4 грудня Трамп опублікував черговий твіт про те, що країни, які хочуть експортувати товари у США, мають платити за це.

Як зазначає The New York Times, ця заява підірвала упевненість в тому, що глава Білого дому дотримається обіцянки не запроваджувати нові мита на товари з Китаю.

На фоні цього фондовий індекс S&P 500 впав на понад 3%, тоді як раніше, після оголошення про домовленість між США та Китаєм, він виріс на понад 1%. Зазначається, що також впали економічно «чутливі» фінансові та транспортні акції.

Спад ринку облігацій, який вважається безпечним «притулком» для інвесторів, є серйозним попередженням про можливий економічний спад.

Це попередження надійшло через так звану криву дохідності — різницю між відсотковими ставками в короткострокових облігаціях, таких як 2-річні облігації Держказначейства США, та довгостроковими облігаціями, такими як 10-річні векселі.

Річ у тім, що при хорошому стані економіки дохідність довгострокових облігацій вища, бо це відображає очікування інвесторів щодо зростання економіки. Коли впевненість інвесторів стає меншою, то дохідність довгострокових облігацій може падати.

4 грудня на американському ринку розрив у дохідності між 10-річними та 2-річними облігаціями скоротився до 0,12% — це найнижчий показник з часів останньої фінансової кризи. Як зазначає видання, деякі аналітики очікують, що в найближчий час цей показник опуститься нижче нуля — таке явище називають інверсією.

Інверсія завжди передує рецесії в економіці. Водночас це не означає, що в найближчий час на нас обов'язково очікує глобальна фінансова криза. В цьому році крива дохідності вже звужувалася, але фондовий ринок переважно проігнорував це.

Нагадаємо, що 17 вересня США запровадили мита на найбільшу порцію китайського імпорту, вартість якого складає 200 мільярдів доларів на рік. Невдовзі у Китаї відповіли, що запровадять мита на американський імпорт, вартість якого складе 60 мільярдів доларів на рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Торговельні війни Трампа: вплив на Україну та світ

У США 6 липня набули чинності 25%-ві мита на товари з Китаю. Загальну вартість нових обмежень оцінюють у 16 мільярдів доларів.

У Вашингтоні запровадження таких мит пояснили тим, що «китайські підприємства присвоюють собі американську інтелектуальну власність і технології, а також Пекін застосовує нечесні практики на ринку».

Водночас влада Китаю планує запровадити аналогічні американським митним обмеженням заходи щодо американських товарів. Після чого Трамп  пригрозив Китаю новими митами на 200 мільярдів доларів.

Мита США підштовхнули лідерів Китаю та Росії до глибшої двосторонньої співпраці, зокрема з метою протидії торговельній політиці Трампа.

Торговельні відносини між США та Китаєм були одним з пріоритетних питань передвиборчої кампанії Дональда Трампа. Щороку Китай продає товарів до США на понад 300 мільярдів доларів більше, ніж купує американської продукції.

Також США запровадили мита на сталь та алюміній. В ЄС та Канаді повідомили, що подали скарги до Світової організації торгівлі.

Пов`язані новини