Проти розробників вірусу NotPetya, які причетні до російських спецслужб, РНБО застосували санкції

Рада національної безпеки й оборони України 18 червня запровадила санкції проти 4 юридичних та 6 фізичних осіб, які причетні до роботи російських спецслужб та кібератаки на інфраструктуру України у 2017 році.

Про це під час брифінгу повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

За його словами, це юридичні та фізичні особи, безпосередньо причетні до розробки компонентів вірусу NotPetya.

«Вони здійснювали його адміністрування, модерацію, організовували кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури нашої країни», — сказав Данілов.

Він не уточнив, проти кого саме запроваджують санкції. Однак посадовець пояснив, що ці кіберзлочинці внесені до санкційного списку США та є обвинуваченими правоохоронними органами цієї країни у межах кримінального провадження за кібератаки на США.

Схоже, що йдеться про шістьох російських офіцерів розвідки, яким 19 жовтня 2020 року Федеральне велике журі США оголосило обвинувачення за поширення вірусу NotPetya.

В обвинувальному акті йдеться про атаки, які були направлені на просунення геополітичних інтересів Росії. За словами прокурорів США, вони були націлені на зимові Олімпійські Ігри в Південні Кореї у 2018 році, енергосистему України, вибори президента у Франції та США тощо.

Що це за атака?

Атака вірусу NotPetya почалася в червні 2017 року. В Україні жертвами стали міністерства, банки, транспортні компанії, мобільні оператори, енергетичні підприємства і ЗМІ.

Вірусу, зокрема, піддалися сайт Міністерства внутрішніх справ, Секретаріату Кабінету міністрів, Державна фіскальна служба, «Нова пошта», «Укртелеком», «Ощадбанк», «Київенерго», заправки WOG, мобільний оператор «Київстар», магазини «Епіцентр» та багато інших. А в аеропорту «Бориспіль» перестало працювати табло.

Атаки відбувалися як у Києві, так і в інших містах. За фактом кібератаки поліція відкрила кримінальне провадження.

Раніше США, Велика Британія та Австралія заявляли про відповідальність російських хакерів за вірус NotPetya. У липні 2020 року Рада Європейського Союзу вперше залучила через це механізм уведення санкцій за кібератаки. Санкції наклали проти чотирьох хакерів Головного розвідувального управління Росії.