Російських спортсменів відсторонили від Олімпіад і чемпіонатів світу: що відбувається?

Російські спортсмени не зможуть брати участь в Олімпіадах та чемпіонатах світу, Росія на чотири роки позбавлена права приймати міжнародні змагання, а деякі атлети з РФ хочуть змінити громадянство. Це все — наслідки нового допінгового скандалу. Що відбувається, пояснює hromadske.
Що сталось?
9 грудня виконком Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) вирішив відсторонити російських спортсменів від участі в Олімпійських іграх і чемпіонатах світу на чотири роки, а саму Росію на той самий термін позбавити права приймати змагання міжнародного рівня та подавати на них заявки. Причина — свідчення, що вказують на те, що в російському спорті продовжуються фальсифікації, пов’язані з допінгом, а Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) їх приховує.
З чого все почалось?
У 2016 році був опублікований доклад Річарда Макларена, який очолював розслідування WADA щодо махінацій із допінгом в російському спорті. Приводом для розслідування стали свідчення колишнього керівника московської антидопінгової лабораторії Григорія Родченкова: він розповів, що в Росії існує державна програма фальсифікації допінг-проб.
В докладі Макларена зазначено, що фальсифікації стосувались більш ніж тисячі російських атлетів, в тому числі — 12 медалістів Олімпійських ігор в Сочі 2014 року, а керувало підміною та приховуванням проб Міністерство спорту РФ за активної участі ФСБ.
Тоді Олімпійський комітет Росії відсторонили від участі в Олімпіаді-2018, лише деякі російські спортсмени змогли виступити у Пхьончхані під нейтральним флагом. Крім того, 13 медалістів Олімпіади в Сочі були позбавлені нагород, багатьох атлетів дискваліфікували, деяких — довічно.
Чому допінговий скандал спалахнув знов?
В січні 2019 року Росія передала WADA базу даних Московської антидопінгової лабораторії. Росіяни в такий спосіб хотіли зняти підозри у використанні допінгу і домогтися скасування обмежень на участь у міжнародних змаганнях.
Експерти WADA дослідили базу й дійшли висновку, що в неї вносили несанкціоновані зміни, звідти були видалені кілька тисяч записів, а тривало це все аж до початку 2019 року — тобто до моменту, коли база і була передана WADA.
Які ще санкції накладені на Росію?
Спортивним чиновникам від Росії, в тому числі — представникам Олимпийского комитета РФ, заборонено бути присутніми на міжнародних змаганнях, а представники Росії будуть виключені з керівництва міжнародних спортивних організацій. Росія має сплатити WADA штраф у 5 мільйонів доларів. РУСАДА позбавили акредитації, агентство не зможе тестувати спортсменів на допінг, саме цьому і проведення міжнародних змагань в Росії стає неможливим.
Куди не зможуть поїхати російські спортсмени?
В першу чергу, це стосується двох Олімпіад — літньої в Токіо в 2020 році і зимньої 2022 року в Пекіні. Крім цього, російські футболісти не потраплять на чемпіонат світу в Катарі в 2022 році. Не зможуть брати участь у чемпіонатах світу і представники інших видів спорту.
Втратила Росія право участі й в Універсіадах — всесвітніх змаганнях серед студентів. А Універсіаду-2023, яка мала відбутись у Єкатеринбурзі, пересуть в іншу країну, як і чемпіонат світ з волейболу, який Росія планувала прийняти в 2022 році.
Але заборона не стосується участі російської збірної в чемпіонаті Європи з футболу 2020 року, кілька матчів якого пройдуть в Санкт-Петербурзі. В рішенні WADA вказано, що Росії заборонено брати участь в чемпіонатах світу, а також у «великих спортивних змаганнях» — змаганнях з різних видів спорту (Олімпіадах) або за участі спортсменів з різних континентів (чемпіонати світу). Чемпіонат Європи до цих категорій не входить.
Росіяни взагалі не зможуть брати участь у міжнародних змаганнях?
Зможуть. Але лише ті з них, які не були замішані в допінговому скандалі та щодо яких у WADA немає ніяких підозр. Виступати вони зможуть лише під нейтральним прапором, ім заборонено навіть носити форму, на якій присутні російські кольори. На церемоніях нагородження не буде лунати гімн Росії. Крім цього, заборонять навіть використовувати словосполучення «олімпійський атлет з Росії». Але це не стосується чемпіонату світу з футболу, тому що, за правилами ФІФА, участь у ньому «нейтральних» спортсменів чи команд не дозволена. Ще одним варіантом для російських спортсменів може стати зміна громадянства та виступ за збірну іншої держави.
Олімпійський комітет Росії планує подавати апеляцію на рішення WADA, на це у нього є місяць з моменту винесення вердикту. Але голова РУСАДА Юрій Ганус вважає, що шансів на позитивний результат — обмаль.
Як відреагували на рішення WADA в Росії?
Російські чиновники очікувано пояснили санкції WADA черговим проявом «русофобії». Так, прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв назвав їх «продовженням антиросійської істерії» і закликав російські спортивні організації оскаржити рішення WADA.
Президент РФ Володимир Путін на пресконференції після зустрічі «нормандської четвірки» в Парижі заявив, що Росія має виступати на Олімпіаді під своїм національним прапором і що Олімпійський комітет Росії обов’язково подасть апеляцію до Спортивного арбітражного суду.
А ось голова РУСАДА Юрій Ганус називає новий етап допінгового скандалу трагедією для російського спорту. Він також упевнений, що «до дна ми ще не дійшли», а найгірше — попереду. На його думку, в найближчі три роки російський спорт буде в стані кризи. «Це дуже багато», — каже він.
Ганус також зазначає, що багато спортсменів через відсторонення Росії вже зараз думають про зміну громадянства.
- Поділитися: