Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв заявив, що продовження транзиту російського газу через газотранспортну систему України можливе «на взаємовигідних умовах», а судові суперечки між Нафтогазом та Газпромом «лише заганяють ситуацію у глухий кут».

Відповідну заяву російського прем’єра передає російський «РБК».

«Ми сподіваємося, що, у всякому разі, у нового керівництва України тут прагматичні міркування. Міркування, пов’язані із досягненням нормальних домовленостей, заснованих на прагматизмі, візьмуть гору над усякого роду політичними спекуляціями», — заявив Медведєв.

Він додав, що новий контракт на транзит газу через Україну має бути «взаємовигідним» та засновуватись на «вигідних тарифах».

«Співпраця має засновуватися не на фоні судових суперечок, які нікуди не ведуть, а лише заганяють ситуацію у глухий кут», — додав Медведєв.

У Нафтогазі відреагували на цей заклик російського голови уряду.

«Нагадаю прем`єр-міністру РФ, що «безкінечними» судові процеси робить саме російська сторона. Саме вона не виконує рішення Стокгольмського арбітражу, який визначений у контракті як спосіб вирішення суперечок. Також нагадаю пану Медведєву, що саме Газпром ініціював як перший арбітраж, так і новий арбітраж у Стокгольмі», — повідомив комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

Нагадаємо, що за рішеннями Стокгольмського арбітражу Нафтогаз вже стягнув з Газпрому близько 2,07 мільярда доларів шляхом взаємного зарахування боргів України за російський газ. Решту з виграних 4,67 мільярда доларів Нафтогаз намагається стягнути у міжнародних судах. На цю заборгованість Газпрому нараховується пеня. Її розмір складає близько 6 доларів на секунду. Наразі борг Газпрому перед Нафтогазом перевищує 2,8 мільярда доларів.

Раніше повідомлялось, що продовження переговорів про транзит газу через Україну гальмуються Росією.

Раніше повідомлялось, що Євросоюз очікує на відновлення переговорів про транзит газу одразу після виборів президента.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярдів доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Поділитись: