Гендиректор «Російської ради з міжнародних справ» (РРМС) Андрій Кортунов заявив, що неправильно вбачати «якісь зловісні політичні задуми» у документі «Дванадцять кроків до більшої безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні», який представили на Мюнхенській безпековій конференції.

Про це Кортунов заявив у коментарі DW на полях конференції.

«Зрозуміло, що цей документ подобається не всім, але мені здається, неправильно вбачати в ньому якісь зловісні політичні задуми. Я хочу підкреслити, що політика — це мистецтво можливого, як казав Бісмарк, і автори цього документа виходили з того, що можливо на сьогодні», — сказав він.

Також він прокоментував пункт документа про нібито необхідність діалогу «щодо національної (української) ідентичності», у якому мають бути враховані погляди сусідніх з Україною Польщі, Угорщини і Росії.

«Україна є дуже плюралістичним суспільством і для неї такий діалог був би корисним. Щодо участі інших країн-сусідів — це питання до українського керівництва, наскільки воно готове до такого діалогу», — сказав Кортунов.

Також гендиректор РРМС вважає, що президента Володимира Зеленського в Європі та США сприймають краще, ніж Петра Порошенка, бо він «шукає рішення», тоді як Порошенко, на думку Кортунова, зводив усе до «пафосної риторики».

Слід зазначити, що сам Зеленський виступив проти плану «12 кроків», заявивши, що без України не можна обговорювати будь-які плани щодо припинення війни на Донбасі.

Нагадаємо, 14 лютого на сайті Мюнхенської безпекової конференції з'явилася заява під назвою «Дванадцять кроків до більшої безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні». Її підписали, зокрема, голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер, українські дипломати Василь Філіпчук, Олександр Чалий та Олексій Семеній, а від Росії — колишній очільник МЗС Росії Ігор Іванов. Згодом документ зник із сайту конференції без жодних пояснень. Однак згодом документ опублікували вдруге.

У плані йдеться про такі 12 кроків:

 • Відновити Спільний центр контролю і координації (СЦКК), з якого у 2017-му вийшли представники Росії.
 • Включити тему бойових дій до переговорів у «нормандському форматі» і розширити повноваження переговорників.
 • Забезпечити доступ місії ОБСЄ до всієї території України та зробити КПВВ на Донбасі зручними і безпечними для цивільних.
 • Розшукувати зниклих безвісти за участі правозахисних організацій та родин таких людей та за сприяння Міжнародного комітету Червоного Хреста та Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти.
 • Спланувати і реалізувати гуманітарні ініціативи, зокрема, щодо розмінування на Донбасі.
 • Забезпечити масштабну відбудову Донбасу (умови мають бути обговорені на Дельфійському економічному форумі у Греції, а серед інвесторів може бути і Росія).
 • Дослідити можливості щодо створення на Донбасі зони вільної торгівлі з ЄС і Росією.
 • Підтримувати план дій щодо санкцій (виконання Мінських угод має зменшувати санкційний тиск на Росію).
 • Усунути радіоактивні загрози (за цими даними, на Донбасі понад 1200 радіоактивних джерел, які раніше використовувались у промисловості, медицині і науці, але вичерпали терміни придатності – Тристоронній контактній групі та «нормандській четвірці» радять скласти план, що з цим робити).
 • Почати новий діалог між євроатлантичними структурами щодо взаємної безпеки на базі Групи лідерів з питань євроатлантичної безпеки, куди входить і Росія.
 • Визначити «сфери взаємодії» між ЄС і Росією.
 • Запровадити «новий інклюзивний діалог щодо національної ідентичності», у якому мають бути враховані погляди сусідніх з Україною Польщі, Угорщини і Росії на історію та національну пам’ять, мову та досвід меншин.

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що не підтримують тези, які містить документ «Дванадцять кроків до більшої безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні». Там додали, що вони не відповідають офіційній позиції української держави.

А глава Мюнхенської безпекової конференції Вольфганг Ішингер заявив, що «Україна має бути щаслива, що ми намагалися залучити росіян до дискусії». Він також запевнив, що план не був спрямований проти України, а лише мав на меті залучити Росію до дискусії та сприяти мирному врегулюванню на українських окупованих територіях.

Поділитись: