Протягом січня 2019 року Росія збільшила транзит газу через газотранспортну систему України на 25,7% проти відповідного періоду 2018 року. Загалом РФ прокачала через Україну 7,61 мільярда кубометрів газу.

Таким чином обсяги транзиту російського газу через Україну зросли на 1,55 мільярда кубометрів. Більшу частину російського газу перекачували до ЄС — 7,22 мільярда кубометрів. Крім цього, Україна забезпечувала транзит російського газу до Молдови, куди поставили 383 мільйони кубометрів газу.

Раніше у Нафтогазі повідомляли, що у 2018 році Україна зменшила імпорт газу з ЄС до 10,6 мільярда кубометрів — на 25%. Водночас, скоротилися й обсяги транзиту газу — на 7,2% за рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транзит через Україну буде, або Європа відмовиться від російського газу. Переговори відклали до травня

Нагадаємо, що 21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Наразі Україна та Росія намагаються укласти новий контракт про транзит газу до Європи. Чинний контракт закінчується 31 грудня 2019 року.

Зазначимо, що транзит російського газу через газотранспортну систему України є однією з найбільших статей експорту українських послуг та приносить Україні щороку близько 3 мільярдів доларів.

Втрата Україною транзиту означатиме втрату значної частини валютної виручки.

Росія може відмовитися від українських послуг транзиту після завершення чинного нині контракту — 31 грудня 2019 року. Зокрема, з цією метою Росія будує газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та «Турецький потік».

Поділитись: