Міністр енергетики Росії Олександр Новак (ліворуч) та голова Нафтогазу України Андрій Коболєв під час брифінгу після перемовин у Брюсселі, Бельгія, 21 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Ввечері 21 січня у Брюсселі завершились тристоронні політичні переговори про транзит російського газу до ЄС після закінчення чинного контракту між Нафтогазом та Газпромом, тобто після 2019 року. Вирішувалася доля української газотранспортної системи, яка щороку приносить державі три мільярди доларів. До чого ж домовилися — з’ясувало Громадське.

У другому раунді політичних переговорів про майбутнє транзиту газу з українського боку взяли участь міністр закордонних справ Павло Клімкін та керівництво Нафтогазу, з російського — міністр енергетики Росії Олександр Новак, а з європейського — представник Єврокомісії Марош Шефчович.

Українська сторона не очікувала серйозних досягнень від цих перемовин, адже Росія ігнорувала їх ще на етапі зустрічей експертів, які мали обговорювати технічні умови майбутнього контракту. Однак, наприкінці переговорів Європейська сторона зробила пропозицію щодо майбутнього контракту, яку Україна та Росія обіцяли обдумати.

Чому це важливо?

Щороку транзит російського газу через українську ГТС приносить державі до 3 мільярдів доларів (90 мільярдів гривень) доходу, який Україні платять європейські країни. Приблизно стільки цьогоріч держава витратить на медицину, а на освіту — навіть менше на 20 мільярдів.

Чинний контракт на транзит закінчується 31 грудня 2019 року. Якщо нового не буде, Росія може зупинити транзит через Україну. Відтак Україна не тільки втратить усі доходи від цього, а й отримає здорожчання імпорту газу, який закуповує на західному кордоні (у Словаччині, Угорщині та Польщі).

Росія планує відмовитися від українського транзиту, адже будує 2 нових газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» та другу гілку «Турецького потоку». Потужностей цих газопроводів буде достатньо для того, аби постачати до Європи такі ж обсяги газу, які вона постачає через українську газотранспортну систему (ГТС).

У Єврокомісії та США неодноразово висловлювали занепокоєння такими діями Росії, адже завершення будівництва її «потоків» зробить Європу ще більш залежною від російського газу та дасть Москві додаткові важелі впливу, які та неодноразово використовувала проти України (зокрема, перекриваючи газ у пік опалювального сезону).

Двоє «за», Москва — «проти»

Україна та ЄС на тристоронніх переговорах відстоювали одну й ту ж позицію. Зокрема, домовлялися про укладання нового контракту про транзит за європейським правом. Відповідно до нього, зокрема, український Нафтогаз мають розділити на 2 компанії та виділити з його управління газотранспортну систему. Відповідно новий контракт про транзит Газпром мав би укладати вже не з Нафтогазом, а з незалежним оператором ГТС, до управління яким Україна хоче залучити європейських інвесторів.

Російська ж сторона повністю відкидає навіть саму ідею проведення реформи газового ринку в Україні. Ба більше, там «не бачать необхідності проводити будь-які переговори», адже чинні домовленості, укладені у 2009 році, можна просто продовжити.

Водночас, чинну угоду про транзит Нафтогаз оскаржив у Стокгольмському арбітражі та виграв за неї 4,6 мільярди доларів (2,7 мільярда доларів «Газпром» досі винен Україні). Російська ж сторона рішення Стокгольмського арбітражу не визнає та публічно відмовляється платити свої борги.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін під час брифінгу після перемовин у Брюсселі, Бельгія, 21 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Результати переговорів

За підсумками зустрічі, представники Єврокомісії озвучили пропозицію щодо нового контракту. Зокрема:

  • новий контракт про транзит газу через українську ГТС має бути укладеним за європейським правом (як того вимагає Україна і що категорично заперечує Росія);
  • обсяги транзиту газу мають відповідати тим обсягам, які зазвичай українська ГТС прокачує до Європи (так само, як цього хочуть в Нафтогазі, проте чого хоче уникнути Росія, будуючи обхідні газопроводи);
  • термін контракту має перевищувати 10 років.

Українська та російська сторони домовилися обдумати пропозицію ЄС.

«Ми вдячні Єврокомісії та особисто пану Марошу Шефчовичу за озвучену ними ґрунтовну пропозицію. Приємно, що ми маємо спільне бачення щодо застосування європейських правил і процедур до нового контракту. Пропозиція Єврокомісії стане початковою точкою для нових переговорів про транзитний контракт, і ми будемо дуже уважно її вивчати і обговорювати з нашим акціонером (з державою — ред.)», — повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв.

Він припускає, що Росія всіляко намагатиметься затягнути переговори до проведення виборів в Україні. У будь-якому разі переговори домовилися продовжити у травні. Якщо ж вони будуть безрезультатними — кожна зі сторін підготувала план «Б»: Росія без контракту з Україною продаватиме газ Європі через «Північний потік-2» та «Турецький потік», Україна підготувала новий позов до Стокгольмського арбітражу на майже 12 мільярдів доларів (10 мільярдів з яких готова Газпрому «пробачити» у разі укладання контракту), а Європа готова повністю відмовитися від використання газу.

Поділитись: