Росія готова надати Єревану «всю необхідну допомогу», якщо зіткнення будуть перенесені безпосередньо на територію Вірменії.

Про це йдеться у заяві Міністерства закордонних справ РФ.

У відомстві підтвердили прихильність Росії союзницьким зобов'язанням щодо Вірменії, в тому числі тих, які випливають з договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між країнами.

Низка статей цього договору передбачає конкретні дії в разі виникнення загрози збройного нападу або акту агресії відносно території один одного.

Росія закликала сторони нагірно-карабаського конфлікту до негайного припинення вогню, деескалації напруженості й «повернення до субстантивних переговорів з метою досягнення мирного врегулювання».

За основу МЗС пропонує взяти базові принципи домовленостей, досягнутих міністрами закордонних справ РФ, Азербайджану та Вірменії в Москві 10 жовтня.

Що передувало?

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян надіслав листа президентові Росії Володимиру Путіну, в якому просить допомоги, ґрунтуючись на двосторонніх угодах між країнами.

Він попросив Путіна про негайне проведення консультацій, щоб визначити «рід і розмір допомоги, яку Російська Федерація може надати Республіці Вірменія для забезпечення її безпеки».

Посилається прем'єр на союзницькі відносини з РФ і статті 2 «Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу» від 29 серпня 1997 року».

Що відбувається між країнами?

З 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху, відновилися бойові дії. Сторони звинувачували одна одну у провокації конфлікту. В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан та мобілізацію. Країни повідомляють про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.

9 жовтня очільники Міністерств закордонних справ Азербайджану та Вірменії домовилися у Москві про перемир'я. На зустрічі, яка тривала понад 10 годин, вони вирішили, що з 12:00 (11:00 за Києвом) 10 жовтня припинять вогонь для того, щоб провести обмін полоненими, тілами загиблих за посередництва «Червоного Хреста».

Фактично припинення вогню у Карабаху не було. Сторони звинуватили одна одну у його порушенні та, як свідчать заяви лідерів країн, бойові дії не припиняються.

За посередництва США Азербайджан та Вірменія домовилися про нове перемир'я з 26 жовтня, але майже відразу звинуватили одна одну в його порушенні.

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території. Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.

Поділитись: