Росія здійснювала підривні операції у Чехії та Болгарії, щоб послабити обороноздатність України — Bellingcat

Операції російської розвідки у Чехії та Болгарії були спрямовані на те, щоби послабити обороноздатність України. Ідеться про вибухи на складі боєприпасів у Врбетице у 2014 році та спробу отруєння болгарського торговця зброєю Еміліана Гебрева у 2015 році.

Про це пишуть журналісти Bellingcat у своєму розслідуванні.

«Дані, проаналізовані Bellingcat, підтверджують гіпотезу про те, що вибухи в Чехії у 2014 році були частиною довгострокової операції ГРУ, спрямованої на підрив можливостей України по придбанню зброї й боєприпасів, необхідних для її захисту від російських військ і підтримуваних Росією бойовиків у війні на сході України», — йдеться у розслідуванні.

Так, журналісти кажуть, що операцію з підриву обороноздатності, ймовірно, запланували після липня 2014 року, коли російська влада підпорядкувала собі бойовиків на Донбасі під контролем ГРУ. У Bellingcat вважають, що організацією підривної діяльності у Чехії та Болгарії займався один і той самий підрозділ диверсантів ГРУ — 29155.

Цю версію підтверджує те, що члени цієї групи ГРУ їздили у відрядження в обидві країни. А ще журналісти наголошують, що представники ГРУ були націлені на компанію Еміліана Гебрева Emco, яка відправляла в Україну озброєння після 2014 року та була важливим елементом обороноздатності нашої країни.

Bellingcat проаналізували телефонні записи кількох членів цього підрозділу та з'ясували, що вони активно спілкувалися з російськими військовими на Донбасі, а також із місцевими командирами бойовиків.

Розслідувачі вважають, що, ймовірно, метою ГРУ під час операції у Врбетіце були не боєприпаси Emco, а всі запаси, що зберігаються на цьому складі. А серія вибухів, кажуть у Bellingcat, могла бути запобіжним заходом проти торговців зброєю з ЄС, які експортують в Україну.

Що ще відомо про цей підрозділ?

Bellingcat розповіли, що підрозділ ГРУ 29155 проводив ще низку таємних операцій за кордоном. Ці диверсанти, зокрема, причетні до окупації Криму у 2014 році, спроби дестабілізації в Молдові у 2014 році, невдалого перевороту в Чорногорії у 2016 році, спроби дестабілізації в Іспанії під час референдуму про незалежність Каталонії у 2017 році й замаху на колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки у 2018 році.

Що передувало?

У жовтні та грудні 2014 року на складах у Врбетице сталися вибухи. У період, коли стався перший вибух, на складі готували зброю для її відвантаження болгарському торговцеві Еміліану Гебреву. Нещодавно чеські журналісти повідомили, що на складах була зброя, призначена для України та Сирії.

Причетними до вибухів влада Чехії вважає двох агентів Головного розвідувального управління Росії. Ідеться про чоловіків, які використовували паспорти з іменами Руслан Боширов та Олександр Петров, яких також вважають причетними до отруєння Скрипалів. Чехія вже оголосила обидвох агентів у розшук.

Крім того, у квітні 2015 року власника компанії Emco Еміліана Гебрева намагалися отруїти речовиною «Новічок». Болгарська прокуратура звинуватила трьох росіян.

Своєю чергою, розслідувачі Bellingcat, The Insider і Der Spiegel повідомляли, що до спроби отруєння торговця зброєю, ймовірно, причетні вісім офіцерів Головного розвідувального управління Росії.