Вісім офіцерів Головного розвідувального управління Росії ймовірно причетні до спроби отруєння болгарського зброяра Омеляна Гебрева за допомогою отрути «Новічок» у квітні 2015 року.

Про це йдеться в розслідуванні Bellingcat, The Insider і Der Spiegel.

Власник компанії з виробництва зброї «Ємко» Омелян Гебрев у квітні 2015 року потрапив в лікарню після втрати свідомості на прийомі в Софії. Приблизно в цей же час його дорослий син і бізнес-партнер теж раптово захворіли. Всі троє були госпіталізовані з симптомами важкого отруєння. Було встановлено, що Гебрева намагалися вбити «Новічком» — тою ж отруйною речовиною, яку використовували під час спроби вбивства ексшпигуна Сергія Скрипаля в Великій Британії.

За даними учасників розслідування, під час передбачуваного отруєння бізнесмена Гебрева в Болгарії перебував генерал-майор Денис Сергєєв (псевдонім — «Сергій Федотов»). Він також вважається керівником оперативної групи, яка намагалася вбити Скрипаля.

Всього в операції, судячи з усього, брали участь ще не менш як сім співробітників ГРУ: Сергій Лютенко («Сергій Павлов»), Петро Борисов («Георгій Горшков»), Іван Терентьєв («Іван Лебедєв»), Микола Єжов («Микола Кононихін»), Олексій Калінін («Олексій Нікітін»), Данило Капралов («Данило Степанов») і Володимир Мойсеєв («Володимир Попов»). Останній може також бути ключовим організатором невдалого державного перевороту в Чорногорії.

Учасники розслідування встановили реальні імена офіцерів ГРУ за допомогою даних їхніх закордонних паспортів, а також порівнюючи фотографії в російських базах даних зі знімками, які ті робили, подаючи документи на шенгенську візу.

Перший раз група по черзі перебувала в Болгарії з 15 по 11 березня, другий раз - безпосередньо під час отруєння. Сергєєв, Лютенко і Борисов прибули 24 квітня і полетіли в день замаху - 28 квітень.

Третій раз Сергєєв з двома оперативниками перебував в Болгарії в кінці травня. В цей час Гебреву знову стало гірше і він знову потрапив до лікарні.

Причина отруєння Гебрева поки точно не ясна навіть для самої жертви. Компанія Гебрева займається експортом озброєнь, але не в таких масштабах, щоб це могло стати великою проблемою для Кремля. Він стверджує, що ні прямо, ні опосередковано не поставляв зброю в Україну після початку конфлікту з Росією в 2014 році.

За однією з версій, Гебрев став мішенню ГРУ в результаті провокації, яка змусила Кремль подумати, що він продавав зброю американським союзникам у Сирії.

Розслідувачі Bellingcat та видання The Insider раніше заявили, що третій імовірно причетний до отруєння Скрипалів «Сергій Федотов» скоїв замах на зброяра Гебрева. Журналісти встановили справжнє ім’я імовірного агента ГРУ — Денис Сергеєв.

Нагадаємо, влада Болгарії підтвердила, що Сергеєв бував у країні в квітні 2015 року, саме тоді, коли отруїли зброяра. Болгарія проводить розслідування за цим фактом.

Після виходу з коми Гебрев розповів Bellingcat і The Insider, що в травні його стан знову погіршився.

Бізнесмен припустив, що може бути цікавим для Головного розвідувального управління Росії через те, що його компанія поставляла в Україну зброю, або ж Росія могла претендувати на завод зброї, що контролюють його компанії.

Як повідомлялося, розслідувачі The Insider і Bellingcat розповіли деталі біографії Дениса Сергеєва.

Раніше британська газета The Telegraph повідомляла, що третій імовірно причетний до отруєння російського екс-розвідника Сергія Скрипаля та його доньки, людина під вигаданим ім'ям Сергій Федотов, не вилетів разом з Чепігою та Мішкіним з Великої Британії.

Поділитись: