Міністр енергетики Росії Олександр Новак напередодні нового раунду тристоронніх переговорів про транзит російського газу, запропонував продовжити чинний контракт на транзит на 1 рік. Україна хоче укласти договір на транзит газу терміном на 10 років.

«З точки зору нормативної бази можна взяти старий контракт та продовжити його на якийсь час, як сказав президент (Володимир Путін — ред.), до 1 року можна продовжити», — заявив Новак російським ЗМІ, передає «РБК-Україна».

Зазначимо, що на тристоронніх переговорах про транзит російського газу через Україну, українська та європейська сторони підтримують укладання договору на транзит газу терміном щонайменше 10 років. Росія хоче укласти максимально коротку угоду, бо сподівається добудувати газогони в обхід України у 2020 році.

«Що стосується української ГТС, це одна з інфраструктур, вона має на конкурентних засадах конкурувати з іншими, забезпечувати рівні конкурентні ціни на прокачку газу», — додав Новак.

Нагадаємо, що новий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи за участю України, РФ та Єврокомісії має відбутися 28 жовтня.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.

За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.

Поділитись: