Росіянин Максим Лапунов подав скаргу до Європейського суду з прав людини після того, як російські слідчі відмовилися відкривати провадження за його заявою про викрадення та катування поліцейськими у Чечні, яку він подав два роки тому. Лапунов став жертвою переслідування гомосексуальних людей.

Його скаргу зареєстрували у Страсбурзькому суді 24 травня, повідомили юристи російської громадської організації «Комітет проти тортур».

Максим Лапунов у 2017 роцу звернувся до Слідчого комітету РФ з заявою про те, що навесні того ж року його незаконно затримали у Грозному співробітники поліції в цивільному одязі. Його доставили у підвал відділу поліції й побили обрізками пластикових труб. У цьому підвалі Лапунова утримували з 16 по 28 березня 2017 року, після чого його відпустили. 21 вересня 2017 року заява Лапунова надійшла до слідчого управління й за нею розпочали перевірку, однак розслідування не прогресувало.

Слідство не надало держохорону заявнику, а також не провело огляду місця події з його участю, хоча сам Лапунов наполягав, що готовий сам показати місце, де його утримували, а також сліди його перебування, які він там залишив.

«Бачачи, що розслідування не просувається, держзахист відсутній, а загроза з кожним днем ​​наростає, заявник був змушений покинути Північно-Кавказький федеральний округ, а потім і виїхати за межі Росії», — зазначили правозахисники.

Юристи, які представляють інтереси Максима Лапунова, з початку перевірки фіксували численні процесуальні порушення з боку слідства.

21 березня 2018 слідчий з особливо важливих справ Головного слідчого управління СК Росії по Північно-Кавказькому федеральному округу відмовив у порушенні кримінальної справи за заявою Лапунова про тортури. Юристи оскаржили це рішення, посилаючись на порушення слідства, але інший суд відхилив доводи правозахисників, залишивши скаргу без задоволення. Таке ж рішення підтримав і інший суд в РФ.

«Оскільки засоби правового захисту для Лапунова на національному рівні були вичерпані, сьогодні правозахисники звернулися зі скаргою в його інтересах до Європейського суду з прав людини. Тепер страсбурзьким суддям потрібно дати свою оцінку як самого факту незаконного затримання і тортур щодо заявника, так і діям слідчих Слідчого комітету, які за два роки не провели якісного розслідування» — заявили у «Комітеті проти тортур».

«Змальовуваний Лапуновим метод розправи над ним для Чечні не новий. Аналогічно складалася доля й іншого нашого заявника Ісламу Умарпашаєва, якого також тримали в спеціальних секретних приміщеннях, били, а потім відпустили у зв'язку з тим, що інформація про його зникнення занадто широко поширилася. Однак у справі Максима є важливий елемент, який відрізняє його від попередніх справ з Чечні — це дискримінація за ознакою сексуальної орієнтації. Його свідчення, описане різними джерелами поведінку представників правоохоронних органів, інші дані дають нам підстави стверджувати, що Максим був обраний жертвою саме через те, що він гей», — наголосила юристка Ольга Садовська, яка представлятиме інтереси росіянина у ЄСПЛ.

На початку квітня 2017 року російське видання «Новая газета» оприлюднило метаріал про те, що в Чечні було затримано більше сотні чоловіків, яких силовики запідозрили в гомосексуальності.

У коментарі Громадському редакторка відділу спецпроектів видання «Новая газета» Олена Мілашина навела дані про те, що у Чечні під час «зачисток» ЛГБТ-спільноти, влаштованих силовиками, було вбито близько 30 чоловіків.

Крім того, Громадське публікувало на засадах партнерства матеріал видання «Новая газета» про дві хвилі репресій щодо гомосексуалів у Чечні, причетність до них перших осіб республіки, а також інтерв’ю тих, хто вижив.

Поділитись: