У штабі операції Об’єднаних сил та представники бойовиків самоназваної «ДНР» назвали різні дати початку розведення військ в районі селища Петрівського Донецької області.

Так, у штабі повідомили, що розведення має початись о 12:00 8 листопада.

Водночас, як передають підконтрольні бойовикам ЗМІ, ватажок самоназваної «ДНР» Денис Пушилін заявив, що сторона бойовиків готова до розведення 9 листопада.

Раніше міністр закордонних справ Вадим Пристайко висловив сподівання, що зустріч лідерів країн «нормандської четвірки» відбудеться в листопаді 2019-го. У Кремлі заявляли, що умовою для організації цієї зустрічі є розведення сил у Золотому та Петрівському на Донбасі. 1 листопада поблизу Золотого завершилося розведення сил.

Однак у Кремлі заявили, що говорити про проведення «нормандської зустрічі» до кінця року зарано.

1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще у 2014 році й кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв. 

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. 

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі: 

  • виведення незаконних збройних формувань, 
  • гарантії вільного волевиявлення, 
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу. 

Новий Закон про особливий статус Донбасу планують розробляти у Верховній раді після зустрічі «нормандської четвірки», нинішній діє тільки до кінця 2019 року.

У складі «нормандської четвірки» чотири країни: Україна, Німеччина, Франція та Росія. Зустрічі покликані вирішити збройний конфлікт на Донбасі.

Поділитись: