Через рішення Конституційного суду про визнання статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення неконституційною, Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі доведеться змінити або відмовитись від обвинувачення у справах, які вже в судах.

У САП підкреслили, що рішення Конституційного суду є остаточним, не підлягає оскарженню і не може бути переглянутим.

«Результатом його безумовного виконання стане припинення кримінального переслідування усіх цих осіб у визначеній процесуальним законом формі — закриття детективами НАБУ справ, у яких про підозру повідомлено ще не було; закриття прокурорами САП справ стосовно підозрюваних, справи щодо яких ще не передано до суду; зміна або ж відмова від обвинувачення у справах, які вже в суді», — наголосили у САП.

Також неконституційність відповідної статті ККУ тягне за собою недопустимість всіх доказів, зібраних під час розслідування передбаченого нею злочину – передусім результатів негласних слідчих (розшукових) дій.

«Особливо «очікуваною» ця новина стала для чотирьох справ (стосовно колишнього прокурора сил АТО, судді з Луганської області, міністра інфраструктури та голови Держаудитслужби), обвинувальні акти в яких передано до суду протягом 2016-2019 років», — зауважили правоохоронці.

У трьох останніх справах прокурори змушені переглянути доказову базу та визначитись щодо можливості продовження доказування хоча б злочину за статтею про декларування недостовірної інформації, який є легким злочином і фактично не становить небезпеки для суб’єктів.

«Доля четвертого кримінального провадження – стосовно колишнього прокурора сил АТО — зрозуміла вже зараз. Йому інкримінувалось лише незаконне збагачення, від обвинувачення у вчиненні якого прокурор САП має відмовитись уже в наступному судовому засіданні», — підкреслили у прокуратурі.

Нагадаємо, 26 лютого стало відомо, що Конституційний суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про відповідальність за незаконне збагачення. Зі скаргою на цю статтю КК до Конституційного суду 12 грудня 2017 року звернулися 59 народних депутатів. Їхні інтереси в суді представляє депутат від «Народного фронту» Павло Пензеник.

Громадські організації попередили, що скасування відповідальності за незаконне збагачення призведе до припинення співпраці з МВФ.

Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу EUACI заперечила змістовність аргументів, керуючись якими Конституційний суд вирішив визнати стаття про незаконне збагачення неконституційною.

Національне антикорупційне бюро оголосило, що рішення КСУ означає, що всі кримінальні провадження в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели у 2015 році в межах виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було серед пунктів меморандуму співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Поділитись: