Робочий-сталевар в одному з цехів металургійного комбінату «АрселорМіттал» у Кривому Розі, Дніпропетровська область, 22 червня 2006 року
Фото:

Станіслав Лебединський/УНІАН

Наприкінці липня Служба безпеки України порушила кримінальну справу за статтею «екоцид» проти керівництва найбільшого металургійного підприємства країни — «АрселорМіттал Кривий Ріг». Згодом СБУ почала там обшуки. У компанії одразу заявили про політичний тиск.

«АрселорМіттал Кривий Ріг» належить одному з найбільших іноземних інвесторів в Україні — компанії Mittal Steel, тому дії СБУ неабияк схвилювали західні компанії, що працюють у країні. Громадське спробувало розібратися, що сталося на підприємстві та які наслідки матиме втручання в його діяльність Служби безпеки.

Що сталося?

12 липня президент України Володимир Зеленський здійснив робочий візит до свого рідного міста — Кривого Рогу. Там він проводив зустрічі з бізнесменами та чиновниками, під час яких, зокрема, обговорював екологічну ситуацію.

Кривий Ріг — одне з найзабрудненіших міст в Україні через значну концентрацію тут великих промислових об’єктів. Чи не найбільшим з них є «АрселорМіттал» (до приватизації — завод Криворіжсталь).

Вже 17 липня Служба безпеки України відкрила проти заводу кримінальну справу за статтею «екоцид», тобто масове знищення екосистеми, яке призвело до тяжких наслідків. За свідченнями юристів компанії, ця стаття не застосовувалась проти жодного промислового підприємства в Україні.

20 липня СБУ розпочала обшуки на підприємстві та вилучила там низку документів. У компанії повідомили, що дії Служби безпеки призвели до заморозки інвестиційного проекту на загальну суму 150 мільйонів доларів.

В чому СБУ підозрює підприємство?

22 липня відбувся брифінг виконувача обов’язків голови СБУ Івана Баканова, під час якого силовики прокоментували обшуки та провадження проти підприємства.

Так, за даними СБУ, слідчі отримали інформацію про те, що на «АрселорМіттал» існує загроза життю та здоров’ю працівників підприємства, пов’язана із запровадженням нового обладнання. Так, за даними відомства, придбане компанією обладнання — машини безперервного лиття заготовок — призводить до підвищення рівня радіаційної небезпеки.

За словами Баканова, звинувачення СБУ ґрунтується на тому, що керівництво підприємства, яке працевлаштовує понад 20 тисяч мешканців міста, «недбало ставиться до інвестицій» своєї материнської компанії Mittal Steel. Зокрема, компанія неправильно експлуатує нове обладнання, що й викликає шкоду життю та здоров’ю співробітників.

Слідчі СБУ виміряли рівень радіації машини безперервного лиття заготовок, знявши з неї захисну кришку, та виявили перевищення норми випромінювання. Так, при природньому рівні випромінювання у 0,2 мікрозіверта на годину рівень радіації під час вимірів СБУ показав випромінювання у 4,4 мікрозіверта за годину.

«Правоохоронці виявили на підприємстві прилад, який випромінював у п’ять разів більшу дозу радіації, ніж передбачено нормативними документами. Проведеним слідчим експериментом використання подібного обладнання на іншому промисловому підприємстві зафіксовано штатний рівень радіаційного випромінювання для виробництва», — повідомили у СБУ під час брифінгу.

Згодом на самому підприємстві пояснили, що такі дані радіаційного випромінювання нового обладнання були отримані при відкритті захисної кришки та на відстані 10 сантиметрів, при тому, що працівники заводу працюють на відстані 1 метра від джерела випромінювання, а на самому приладі закрита захисна кришка, тому рівень радіації для працівників є набагато нижчим.

«Вважаємо за необхідне пояснити, що дане конкретне вимірювання було здійснено співробітниками СБУ після того, як було знято круглу металеву кришку з контейнера, в якому знаходиться джерело іонізуючого випромінювання, про що й сказано у протоколі обшуку СБУ. При цьому у самому ж протоколі трохи нижче вказано, що цей показник (4,4 мкЗв/год) при даному вимірюванні є гранично допустимим. На наш погляд формулювання, озвучене сьогодні під час брифінгу СБУ, не є коректним», — повідомила прес-служба заводу.

Також під час брифінгу керівництво «АрселорМіттал» повідомило, що норма радіаційного випромінювання для цього типу обладнання взагалі складає 100 мікрозівертів на годину і, таким чином, ніякого перевищення рівня забруднення не було.

Обшуки СБУ тривали до 3 ночі 21 липня. За словами Івана Баканова, силовиків перед обшуком додатково проінструктували, щоб вони «не кошмарили бізнес та були максимально ввічливими»:

«Інструкція була дуже проста: якщо проводите обшуки, ведіть себе коректно, навіть надкоректно, навіть зайве коректно», — повідомив Баканов під час брифінгу.

Водночас в «АрселорМіттал» незадоволені тим, як поводились співробітники спецслужби під час обшуків.

«Обшуки проводило 10 працівників СБУ, яким суд не дозволяв проводити обшуків. Один з них проводив допит іноземного співробітника компанії, не оформивши це належним чином та не попередивши цього співробітника про його статус та статус цього допиту», — повідомив головний юрисконсульт компанії Артем Філіп’єв. Він також зазначив, що підприємство обшукували до 3 години ночі, попри заборону на проведення нічних обшуків.

Учасники мітингу біля заводу «АрселорМіттал Кривий Ріг» протестують проти забруднення повітря у місті металургійним заводом, Кривий Ріг, 9 жовтня 2017 року
Фото:

Палінчак Михайло/POOL/УНІАН

Що кажуть на «АрселорМіттал»

На заводі стверджують, що працюють відповідно до всіх чинних санітарних норм, а підвищеного рівня радіаційного забруднення на підприємстві немає, що підтверджує протокол за підсумками перевірки СБУ.

Крім цього, у компанії відкинули звинувачення у тому, що там «систематично не допускають санітарні інспекції».

«Усі заяви про те, що підприємство «роками не пускало контролюючі органи» є маніпуляціями. Їх спростовує і факт проведення інспекцією позапланової перевірки у квітні 2019 року», — повідомили на заводі.

Водночас, за свідченням юристів компанії, дії СБУ завдають «АрселорМіттал» прямих збитків.

«АрселорМіттал Кривий Ріг» повідомляє про те, що за результатами обшуку слідчого відділу управління Служби безпеки України у Дніпропетровської області 20 липня було вилучено машину безперервного лиття заготовок №3 та окремі елементи обладнання… Комплекс нових МБЛЗ-2, 3 є одним із ключових інвестиційних проектів компанії, вартість якого складає близько 150 млн доларів США. Вилучення МБЛЗ-3 унеможливлює продовження будівництва згідно з програмою модернізації та завдає «АрселорМіттал» прямих збитків», — йдеться у повідомленні компанії.

При цьому під час брифінгу СБУ запевнили, що ніякого обладнання не вилучали, а вилучили лише фінансові та бухгалтерські документи (попри те, що у протоколі обшуку написано, що обладнання було вилучено).

«Ми відчуваємо тиск: з одного боку, ми діємо відповідно до законодавства, а з іншого — нас звинувачують у брехні. Ми розуміємо, що проблеми з екологією наразі існують, але вони існують на всіх металургійних підприємствах, і говорити, що саме «АрселорМіттал» винищує навколо себе рослинність — дещо занадто. Я працював на підприємствах «Метінвесту» (компанії Ріната Ахметова — ред.) протягом 20 років, але ніколи не відчував того тиску, який відчуваю на посаді в «АрселорМіттал», — повідомив виконувач обов'язків директора «АрселорМіттал» Олександр Іванов.

Також у компанії назвали абсурдними звинувачення підприємства саме у здійсненні екоциду.

«Справа порушена 16 липня за статтею 441 «екоцид»… Це той злочин, який нам сьогодні інкримінують. Основна ключова особливість цього злочину, яка відрізняє його від всіх інших злочинів у сфері екології — це прямий умисел та наслідок — екологічна катастрофа…Тобто, фактично нас звинувачують у тому, що ми як металургійне підприємство умисне створюємо у Кривому Розі екологічну катастрофу. Це за гранню абсурду. Це діюче підприємство, побудоване у 1934 році», — повідомив юрисконсульт компанії Артем Філіп’єв під час брифінгу у Києві 23 липня.

За його словами, єдиною причиною того, чому СБУ порушило кримінальну справу проти підприємства саме за статтею «екоцид» є те, що це єдина стаття у сфері екології, яка підслідна відомству.

Політичний підтекст

Напередодні обшуків, коли СБУ порушило кримінальну справу, в «АрселорМіттал» пов’язали такі дії з парламентськими виборами, адже завод є одним із найбільших забруднювачів повітря у Кривому Розі, а екологічна ситуація в місті завжди була чи не найактуальнішою темою.

«Ми сподіваємося, що підвищена увага до нашого підприємства державних органів влади, різних політичних сил і порушення СБУ кримінальної справи за рідкісною статтею напередодні виборів є випадковим збігом і не свідчить про цілеспрямовану дію і тиск на бізнес», — повідомили на підприємстві.

Додамо, що за підсумками голосування на всіх трьох округах Кривого Рогу перемогу здобули кандидати від партії «Слуга народу» — Володимир Захарченко, Олена Криворучкіна та Юрій Корявченков (актор студії «Квартал 95»).

Вид на одне з підприємств «АрселорМіттал Кривий Ріг» у Кривому Розі, Дніпропетровська область, 17 липня 2015 року
Фото:

Альохін Дмитро/УНІАН

Що про обшуки думають інвестори

Порушення кримінальної справи проти керівників «АрселорМіттал» викликало занепокоєння інвесторів. Про це Громадському повідомила виконавча директорка «Європейської бізнес-асоціації» Анна Дерев’янко.

«АрселорМіттал» — один з найбільших інвесторів в Україну, а такі дії СБУ насторожили інвесторів. Це не єдина компанія, яка працює у металургійній сфері в Україні, і вона, як й інші, має певні проблеми. Однак наразі, наскільки нам відомо, «АрселорМіттал» намагається ці проблеми вирішити», — повідомила Дерев’янко.

Вона закликала вирішувати ситуацію навколо «АрселорМіттал» цивілізованим шляхом, зокрема усувати виявлені порушення санітарних норм без залучення силових органів.

«Це дуже тривожний сигнал для інвестора, оскільки, як ми бачимо, з одного боку президент (України Володимир Зеленський — ред.) оголошує, що буде захищати інвесторів, а з іншого — відбувається те, що відбувається», — додала директорка «ЄБА».

Про «АрселорМіттал»

«АрселорМіттал Кривий Ріг» — це найбільше металургійне підприємство України та найбільший платник податків у галузі. У 2018 році компанія заплатила до бюджету близько 4 мільярдів гривень.

До 2004 року це була державна компанія Криворіжсталь. У 2004 році підприємство майже приватизувала компанія олігархів Ріната Ахметова та Віктора Пінчука, однак тоді рішення про приватизацію оскаржили через те, що за підприємство заплатили занадто низьку ціну — 4,2 мільярда гривень.

Згодом Криворіжсталь перепродали іноземному інвестору —компанії Mittal Steel — за 4,8 мільярда доларів.

За даними компанії, від часу приватизації загальний обсяг інвестицій у «АрселорМіттал Кривий Ріг» склав 9 мільярдів доларів. З цієї суми компанія вклала 6,1 мільярда гривень в покращення екологічної ситуації, що дозволило зменшити викиди у атмосферу майже вдвічі.

Однак, за даними міської влади Кривого Рогу та Міністерства екології, компанія залишається найбільшим забруднювачем атмосфери у місті.

Поділитись: