У Трампа залишилися лічені дні президентства — але його все одно хочуть усунути з посади. Це реально?

Безпрецедентні події 6 січня в Капітолії у Вашингтоні, де засідає американський парламент, стали спусковим гачком для другої спроби усунути чинного президента США Дональда Трампа з посади. Політичні опоненти (та й навіть деякі однопартійці-республіканці) звинуватили його в підбурюванні до насильства й небажанні мирно передавати владу демократу Джо Байдену, який офіційно переміг на виборах.
Після штурму Капітолія Демократична партія прямо говорила, що намагатиметься усунути Трампа з посади дочасно. Пояснюємо, навіщо їм це і якими є шанси демократів на успіх.
Варіант перший. Другий імпічмент
Про оголошення імпічменту Трампу ще в день погромів у Капітолії заявила конгресменка-демократка Ільхам Омар. А наступного дня про це вже заявили спікерка Палати представників Ненсі Пелосі та лідер демократичної меншості в Сенаті Чак Шумер. «[До кінця президентства Трампа] залишилося 13 днів, але кожен день може стати для Америки фільмом жахів», — сказала тоді Пелосі.
Текст статті імпічменту офіційно з’явився 11 січня — це означає початок процедури. Трампу інкримінують «свідоме підбурювання до насильства проти держави». Йдеться про те, що саме заклики президента до своїх прихильників «іти до Капітолія» і спричинили погром будівлі в той час, коли конгресмени затверджували результати виборів у США.
Ще 2019-го Дональд Трамп став третім в історії президентом США, якому оголосили імпічмент. У вересні того року процес ініціювали через телефонну розмову Трампа й президента України Володимира Зеленського. Демократи висунули Трампу два звинувачення: в корупції (яку вони вбачали в тиску на Україну) та перешкоджанні розслідуванню Конгресу. Але процес прогнозовано завершився виправданням Трампа в Сенаті, де більшість тоді мали його однопартійці.

Оголошення другого імпічменту Трампу Палата представників має обговорити 13 січня. Якщо це таки станеться, Трамп стане першим в історії президентом, якому імпічмент оголосять вдруге.
Чи встигне Конгрес провести всю процедуру імпічменту до інавгурації Байдена 20 січня, коли Трамп перестане бути президентом? Схоже, що ні, оскільки Сенат через різдвяні канікули збереться не раніше 19-го січня. Але Конституція США й не каже, що імпічмент не можна розглядати щодо колишнього президента.
Після оголошення імпічменту в Палаті представників (а там більшість у демократів, і жодних сумнівів щодо цього немає) підтримати звинувачення проти Трампа мають дві третини сенаторів. Демократам потрібно буде заручитися підтримкою щонайменше 17 республіканців — шансів на це справді мало.
Вочевидь, справжня мета процедури — не стільки усунення Трампа з посади, скільки блокування його можливості брати участь у виборах президента знову (а він такий варіант начебто розглядає). Однак заборонити балотуватися Трампу можна буде тільки після того, як його визнають винним у Сенаті.
Сам Байден, до речі, публічно відмовився підтримувати ініціативу однопартійців щодо імпічменту Трампа.

Варіант другий. 25-та поправка до Конституції США
Поправка набула чинності у 1967 році, за чотири роки після вбивства 35-го президента США Джона Кеннеді, й мала вирішити на законодавчому рівні питання наступництва влади в разі смерті чи недієздатності найвищої особи в державі. Зокрема, в 1985 році Рональд Рейган під час операції на вісім годин передав свої повноваження віцепрезиденту Джорджу Бушу-старшому. Так само двічі — у 2002 і 2005 роках — вчиняв і Буш-молодший під час перебування в лікарні.
Згідно з цією поправкою, в разі «неможливості виконання президентом повноважень» вони переходять до віцепрезидента. Відбувається це за такою процедурою: віцепрезидент і більшість членів уряду надсилають письмове звернення до голови Палати представників, після чого віцепрезидент стає в. о. президента. Якщо ж президент оскаржує цей крок, то справа переходить у Конгрес. Для усунення глави держави з посади обидві палати мають проголосувати за це більшістю у дві третини голосів.
Про застосування 25-ої поправки за президентства Трампа говорили ще в жовтні 2020 року, коли той захворів на коронавірусну хворобу і був ненадовго ушпиталений. Демократи тоді говорили, що Трамп може бути надто хворим, щоб повноцінно виконувати свої обов’язки. А спікерка Палати представників Ненсі Пелосі навіть подала на основі поправки законопроєкт про створення комісії, яка б визначила працездатність президента. Але далі справа не пішла.
Досі 25-та поправка жодного разу не застосовувалася для усунення чинного президента з посади взагалі. Але після подій у Капітолії керівництво Демократичної партії закликало Майка Пенса підтримати цю ідею. Вони натякнули, що президент може до 20 січня вдатися до непередбачуваних кроків, які ще більше дестабілізують ситуацію у США. Певні сподівання, вочевидь, вони покладали й на охолодження стосунків між Трампом і Пенсом. Останній публічно відмовився виконати вимогу президента «відкинути голоси», віддані на користь Байдена, під час затвердження результатів виборів у Конгресі. За це Трамп розкритикував Пенса і назвав «слабким».
Невідомо лише, що з цього приводу думає сам Пенс. Публічно він не реагував на заклики демократів. Джерела американських медіа з оточення віцепрезидента повідомляли, що він то проти ідеї застосування 25-ої поправки, то розглядає таку можливість у тому разі, якщо поведінка Трампа «стане ще менш передбачуваною». У контрольованій демократами Палаті представників навіть подали резолюцію з закликом до Пенса та уряду США застосувати 25-ту поправку. Її планують ухвалити 12 січня, після чого віцепрезидент матиме 24 години на відповідь. Водночас резолюція ні до чого не зобов‘язує Пенса, тобто він може її просто проігнорувати.
Є ще один варіант, але він нереальний
Дональд Трамп може сам добровільно піти у відставку, як це у 1974 році зробив Річард Ніксон. Йому тоді, до речі, також готувалися оголосити імпічмент через Вотерґейтський скандал, пов’язаний із незаконним прослуховуванням політичних опонентів.
Добровільно піти Трампа закликали як демократи, так і його однопартійці-республіканці — сенатори Ліза Мурковскі й Пет Туні та член Палати представників Адам Кізінґер.
Проте цей варіант нереальний: шанси, що Трамп, який кілька місяців уперто оскаржує свій програш у судах і публічно відмовляється визнавати перемогу Байдена, вирішить піти у відставку, близькі до нуля.
- Поділитися: