Сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина Кім Йо Чжон тримає букет квітів під час вітальної церемонії в Президентському палаці в Ханої, В'єтнам, 1 березня 2019 року.
Фото:

EPA / LUONG THAI LINH

До верховного лідера Північної Кореї Кім Чен Ина прикута така увага, якій можуть позаздрити світові зірки. І справді, чому б світу не перейматися долею керівника країни, що володіє ядерним арсеналом у кількадесят боєголовок?

Упродовж останніх місяців Кім то зникав, то знову з’являвся на публіці. А поряд із ним дедалі помітнішою ставала його єдина рідна сестра Кім Йо Чжон. Саме вона спричинила останнє загострення відносин між Північною та Південною Кореями, коли вперше за кілька років сторони заговорили про військові маневри на кордоні.

Що відбувається у владній верхівці КНДР, і чи справді патріархальна країна готова до жінки на посаді верховного лідера?

Кім Чен Ин був єдиним претендентом на посаду лідера КНДР. Його конкуренти або зникали, або помирали

Життя Кім Чен Ина — наймолодшого з трьох дітей попереднього північнокорейського лідера Кім Чен Іра — оповите таємницею. Невідомим є навіть точний рік його народження: чи то 1982-й (коли його батьку було 40), чи то 1983-й, чи то 1984 рік. Не менш загадковою є й історія приходу Кім Чен Ина до влади.

Спершу успадкувати «трон» Кім Чен Іра мав його старший син і зведений брат Кім Чен Ина — Кім Чен Нам. Але у 2001 році той начебто намагався в’їхати в Токіо за підробним паспортом, щоб відвідати тамтешній Діснейленд. І цим так зганьбив сім’ю, що та вирішила не допустити Нама до влади. У лютому 2017 року Кім Чен Нама після кількох невдалих спроб убили в Малайзії. Вважається, що за цим стоїть північнокорейська влада.

Наступним претендентом на посаду лідера КНДР після смерті Кім Ір Сена був ще один старший брат Кім Чен Ина — Кім Чен Чхоль. Що було не так із ним — достеменно невідомо. Кендзі Фудзімото, який називає себе колишнім особистим кухарем Кім Чен Іра, каже, що старший брат нинішнього лідера КНДР був занадто жіночним для такої важливої посади. Сам Чхоль веде тихе життя у Пхеньяні й час від часу з’являється на концертах свого улюбленого музиканта Еріка Клептона.

Так для Кім Чен Ина і була прокладена стежка до найвищої посади в Північній Кореї. Його кар’єра розвивалася вкрай стрімко: у 2009 році Ина обирають до Верховних народних зборів КНДР (щось на кшталт парламенту), наступного року він отримує вище офіцерське звання (при тому, що в армії не служив), стає членом Центрального комітету Трудової партії Північної Кореї і дедалі частіше з’являється на офіційних заходах зі своїм батьком.

У грудні 2011 року, коли Кім Чен Ір помер, не всім вірилося, що його спадкоємець (якому на той час було щонайбільше 30) стане одноосібно керувати КНДР. На похоронах Іра був присутній дядько Кім Чен Ина — завідувач організаційним відділом Центрального комітету Трудової партії Чан Сон Тхек, та ще й у військовій формі. Саме про Тхека говорили як про ймовірного наставника Кім Чен Ина.

Менше ніж за два роки двох радників Тхека стратили, а його самого — заарештували, публічно (наскільки це можливо в КНДР) виключили з партії, назвали «ганебним людським покидьком, гіршим за пса» і, зрештою, стратили (начебто разом із дружиною та дітьми) за звинуваченням у державній зраді та намаганні захопити владу.

Чи справді дядько Кім Чен Ина хотів очолити КНДР, ми вже ніколи не дізнаємося. Але цей крок показав, що північнокорейський режим (і Кім особисто) болісно реагує на будь-які посягання на владу. Нарощування ядерного арсеналу (для боротьби із зовнішньою загрозою) — з тієї ж опери. Саме тому новини про ймовірне занедужання Кіма у світі сприйняли з пересторогою.

Кім Йо Чжон, сестра лідера Північної Кореї та заступниця директора Департаменту пропаганди та агітації Робочої партії Кореї, йде перед президентом Південної Кореї Мун Чже Іном та лідером Північної Кореї Кімом Чен Ином під час їх зустрічі в Пхеньяні, Північна Корея, 18 вересня 2018 року.
Фото:

EPA / PYONGYANG PRESS CORPS

Навесні цього року Кім Чен Ин довго не з’являвся на публіці. Казали, що захворів або навіть помер

15 квітня — особлива дата для Північної Кореї: саме в цей день народився батько-засновник країни Кім Ір Сен. Щороку в КНДР 15 квітня відзначають День Сонця: дітям дають солодке, робітникам — три вихідні дні. А північнокорейська влада влаштовує щось гучне: від військового параду до запуску супутників.

15 квітня 2020 року теж було особливим. Особливим у тому сенсі, що про присутність Кім Чен Ина на офіційних заходах північнокорейські ЗМІ не повідомили. Уже те, що верховний лідер КНДР не з’явився на чи не найголовнішому святі країни, було незвичним. А вже через тиждень американські розвідники натякнули, що зі здоров’ям Кіма може бути не все гаразд.

Підстави так вважати і справді були. За неперевіреною інформацією, лідер КНДР має підвищений тиск та діабет. У 2014 році він уже зникав на кілька місяців, а коли з’явився, то тримав у руках тростину.

У Північній Кореї незалежних ЗМІ немає, а державні медіа — фактично інструменти пропаганди панівної ідеології країни. Тож стан Кім Чен Ина прогнозовано став предметом спекуляцій. Південнокорейське видання Daily NK стверджувало, що йому зробили операцію на серці через «надмірне паління, ожиріння й перепрацювання». Були й сміливіші припущення: начебто Кім Чен Ин узагалі помер (навіть Генеральний секретар ООН не знав, що на це відповісти).

Через три тижні після «зникнення» Кім Чен Ина північнокорейські державні ЗМІ оприлюднили його фото під час візиту до одного із заводів. Але спекуляцій від того менше не стало. Адже всі наступні місяці очільник КНДР з’являвся на публіці набагато рідше, ніж у попередні роки на посаді — чи то справді через проблеми зі здоров’ям, чи то через коронавірус (якого в Північній Кореї офіційно немає), чи то з якоїсь іншої причини.

А на тлі цих новин і спекуляцій різко зросла роль сестри Кім Чен Ина — Кім Йо Чжон.

Молодша сестра Кім Чен Ина — його «сірий кардинал» і фактично друга за впливом у КНДР

Про Кім Йо Чжон, як і про Кім Чен Ина, достеменно відомо мало. Але те, що вона відігравала й відіграє важливу роль у діяльності північнокорейського режиму, ми знаємо точно. Ще її покійний батько Кім Ір Сен у 2002-му хвалився, що Кім Йо Чжон цікавиться політикою і хоче працювати в уряді. На той час їй мало бути близько 10 років.

Перша помітна роль Кім Йо Чжон — керівництво пропагандистським відділом Трудової партії КНДР. Цю посаду вона отримала в 2017 році. А в лютому 2018 року у складі олімпійської делегації КНДР стала першою із владної династії Кімів, хто ступив на територію Південної Кореї. Кім Йо Чжон також була єдиною жінкою на мирних перемовинах між Кореями, які призвели до укладання мирної угоди — першої між ними після завершення війни 1950-53 років.

Про певну самостійність Кім Йо Чжон свідчить наближеність до Кім Чен Ина, спорадична поява без супроводу, участь у заходах найвищого рівня. Навіть під час знаменитої прогулянки на коні Кім Чен Ина супроводжувала його сестра: вона відіграє головну роль у формуванні іміджу північнокорейського лідера.

В останні місяці вага Кім Йо Чжон лише зросла. Саме її заяви (а не Кім Чен Ина) спричинили до останньої ескалації між Північною та Південною Кореями. 16 червня КНДР підірвала офіс зв’язку між Пхеньяном і Сеулом біля прикордонного міста Кесон. А пізніше Кім Йо Чжон пригрозила ввести війська в демілітаризовану зону на кордоні Північної та Південної Корей.

Ще раніше Кім Йо Чжон назвала Південну Корею «зляканим псом, що гавкає», мирну угоду між двома Кореями — «такою, що майже не має ваги», а північнокорейців, які тікають на Південь, — «людським непотребом, уподібненим до диких тварин».

Утім, через тиждень після підриву офісу зв’язку в Кесоні Кім Чен Ин оголосив про завершення військових маневрів на прикордонні. І все начебто стихло — як і, до речі, Кім Йо Чжон. Як влучно зауважила оглядачка BBC Лора Бікер, так брат із сестрою зіграли в «поганого» і «хорошого» поліцейських. Ці події дали підстави називати Кім Йо Чжон другою за впливом людиною в Північній Кореї.

Кім Йо Чжон, сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, бере участь у церемонії покладання вінків у мавзолеї Хошиміна в Ханої, В'єтнам, 2 березня 2019 року.
Фото:

EPA / JORGE SILVA

Чи зможе Кім Йо Чжон стати наступницею Кім Чен Ина? Якщо коротко: ми не знаємо. У КНДР і без того вистачає негараздів

У серпні розвідка Південної Кореї повідомила: Кім Чен Ин начебто передав молодшій сестрі частину своїх повноважень. За даними Сеула, Кім Йо Чжон уповноважили керувати зовнішньою політикою щодо США та Південної Кореї, щоб верховний лідер КНДР мав змогу «отямитися від стресу, викликаного перебуванням на посаді».

Будь-які відомості, що надходять із Пхеньяна, а особливо — від розвідки, слід сприймати скептично. Незалежних чи просто надійних джерел інформації в Північній Кореї немає. Тим паче, що пізніше міністр возз’єднання Південної Кореї сказав, що чутки про зростання впливу Кім Йо Чжон є «перебільшеними».

Утім, дедалі менша поява Кім Чен Ина на публіці непрямо свідчить про те, що верховний лідер КНДР і справді може нездужати. То чи зможе Кім Йо Чжон замінити старшого брата на посаді? Хоча в 2014 році вона вже начебто виконувала повноваження Кім Чен Ина, коли той захворів.

Північна Корея — глибоко патріархальна країна. Жінки ніколи не посідали впливових посад у владній структурі КНДР. Кім Йо Чжон є радше виключенням із цього правила. Та й вона, схоже, так само потрапляла в опалу Кім Чен Ина — коли його зустріч із Дональдом Трампом у лютому 2019 року завершилася нічим, Кім Йо Чжон (відповідальна за підготовку саміту) майже два місяці не з’являлася на публіці.

Пам’ятаючи про долю зведеного брата й дядька Кім Чен Ина (обоє мали шанси очолити КНДР і померли), Кім Йо Чжон навряд чи кидатиме виклик своєму брату. І навіть якщо він раптом справді помре, спадкоємцем стане його 10-річний син. (Про дітей Кім Чен Ина, як ви здогадалися, так само мало що відомо). А Кім Йо Чжон щонайбільше виконуватиме роль регентки при неповнолітньому повелителеві КНДР.

Утім, проблема лідерства наразі не найголовніша для Північної Кореї. Країна потерпає від найбільшого з 1990-х років голоду: за даними ООН, недоїдають 10 із 25 мільйонів північних корейців. Ситуація може лише погіршитися: до берегів КНДР суне тайфун «Майсак», через який врожаї можуть втратити ще більше людей.

Не слід забувати і про коронавірус: якщо він таки потрапить на північ Корейського півострова, тамтешня медична система просто не впорається з навантаженням. А в умовах пандемії не лишається майже жодної організації, здатної надати КНДР гуманітарну допомогу.

Поділитись: