Світ

Бувай, Тіллерсоне, привіт, Помпео! Що відомо про нового держсекретаря США

26 березня, 2018 19:46
Світ/Бувай, Тіллерсоне, привіт, Помпео! Що відомо про нового держсекретаря США
Зберегти
Вигляд
lead
Дональд Трамп звільнив держсекретаря Сполучених Штатів Рекса Тіллерсона. Тепер його посаду обійме колишній очільник ЦРУ Майк Помпео. Натомість головою ЦРУ вперше стане жінка — Джина Хаспел. Раніше вона працювала заступницею очільника відомства. Чому звільнили Тіллерсона і що відомо про нового державного секретаря Помпео, розповідає Громадське.

Чому звільнили Тіллерсона

Як повідомляє Washington Post, Трамп попросив Тіллерсона залишити посаду ще в п'ятницю, 9 березня. Однак про звільнення він офіційно заявив лише за кілька днів.

Чутки про можливу відставку держсекретаря з'явилися торік восени. У позиціях і поглядах Тіллерсона і Трампа були деякі відмінності. Президент США неодноразово критикував державного секретаря, зокрема щодо позиції про ведення переговорів із Північною Кореєю. Washington Post запевняє, що остаточно звільнити Тіллерсона Трамп вирішив саме через можливі переговори з КНДР, напередодні яких президент і хотів провести зміни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трамп призначає Держсекретарем США симпатика Росії: що треба знати про Рекса Тіллерсона

Зі свого боку, Тіллерсон не погоджувався з Трампом в інших питаннях, зокрема щодо серпневих сутичок у Шарлотсвіллі, які виникли між націоналістами та їхніми противниками. Тоді президент США не спромігся однозначно засудити праворадикалів, натомість поклав відповідальність за скоєне на обидві сторони. Це викликало критику в суспільстві та серед американського істеблішменту. Відтак від Трампа відсторонився і Тіллерсон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Страх і ненависть у Шарлотсвіллі: що відомо про сутички на марші правих у Вірджинії

Поза тим, наголошує NBC, між президентом і держсекретарем траплялися й інші суперечки. Трамп заявив журналістам, що вони не могли погодитись із Тіллерсоном у багатьох ключових питаннях, зокрема, щодо ядерної угоди з Іраном.

Колишній держсекретар США Рекс Тіллерсон у військовому аеропорті Катам у Боготі, Колумбія, 6 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/LEONARDO MUNOZ

Хто такий Майк Помпео

«Помпео є правильною людиною для роботи на цьому критичному етапі. Ветеран армії та колишній конгресмен продовжить програму відновлення позиції Америки у світі, зміцнення союзів, протистояння противникам і прагнення до звільнення від ядерної зброї на Корейському півострові», — заявив Трамп одразу після нового призначення.

Майк Помпео — республіканець зі штату Канзас, від 2011-го по 2017 рік був конгресменом. Після приходу Трампа до влади очолив ЦРУ.

«Я глибоко вдячний президентові Трампу за дозвіл служити на посаді директора Центрального розвідувального управління, і за можливість вступити на посаду державного секретаря. Його керівництво зробило Америку безпечнішою, я з нетерпінням чекаю, щоб представляти його та американський народ решті світу для подальшого процвітання Америки», — сказав Помпео після призначення.

Однак у 2016-му, під час передвиборчої гонки Майк Помпео підтримував іншого кандидата від республіканців — сенатора з Флориди Марко Рубіо й критикував Трампа. Пізніше їм удалося порозумітися.

Новопризначений держсекретар Сполучених Штатів Майк Помпео, Вашингтон, округ Колумбія, США, 16 травня 2017 року Фото: EPA/JIM LO SCALZO

Погляди Майка Помпео можна назвати консервативними — починаючи від національної безпеки, закінчуючи соціальними питаннями. Він був учасником «Руху чаювання», американського руху популістів, що виступає за зменшення державних витрат.

Майк Помпео — релігійна особа, він служить дияконом в одному з протестанських храмів Коламбії. Новий держсекретар виступає проти абортів, якщо тільки вагітність не загрожує життю матері, та був противником легалізації одностатевих шлюбів у США. Також підтримує позицію Трампа, виступаючи проти закриття в'язниці в Гунтанамо, де нині перебувають звинувачені в тероризмі.

Попри це, Помпео стояв на тому, що Росія таки втручалась у президентські вибори в США. Дональд Трамп таку можливість відкидає, заперечуючи будь-яку співпрацю свого штабу з росіянами.

Пов`язані новини