Що відомо про пожежу в дитячому таборі Одеси

Прем'єр—міністр Володимир Гройсман доручив створити слідчу групу, яка повинна встановити всі обставини пожежі в Одеському дитячому таборі.

Що сталося

Пожежа в муніципальному дитячому комплексі «Вікторія» сталася 16 вересня о 23:37, в останній день зміни. Новий двоповерховий дерев’яний корпус табору, який іще в травні міський голова Генадій Труханов демонстрував президентові України Петру Порошенку як зразковий, згорів ущент і обвалився всього за кілька хвилин.

За інформацією пожежників, у таборі була відключена новітня звуко-світлова сигналізація, яку встановили торік, витративши  близько 11 мільйонів гривень.

«У 2016 році для табору куплена, установлена ​​і введена в експлуатацію сучасна протипожежна сигналізація, однак потім її навмисно довели до неробочого стану», — сказав 16 вересня заступник начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області Михайло Вовк, передає «Думська».

За його словами, востаннє пожежники перевіряли табір 23 червня 2017 року, і виявили порушення, зокрема, вимкнуту сигналізацію. Договір із компанією «Укртехбезпека», яка повинна обслуговувати систему, табір розірвав. Особу, що відповідає за протипожежну безпеку, оштрафували і дали припис про усунення порушень. Але його ніхто не виконав.

Найближча пожежна водойма на момент загоряння була заповнена лише на третину. Також рятувальники стверджують, що дерев’яний корпус не був оброблений спеціальною протипожежною рідиною.

Унаслідок пожежі також почала тліти сусідня будівля — від жару розбилися вікна і деформувався дах. Пожежники ліквідували загоряння о 1:54 ночі, майже через дві з половиною години.

На місті трагедії 16 вересня. Громадське інспектування табору «Вікторія»Фото: Balinskyy Vladislav

Загинули троє дітей

Уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба повідомив, що всі загиблі під час пожежі — дівчата (8-річна Софія, 9-річна Настя та 12-річна Сніжана). Вони були вихованками зразкового дитячого хореографічного ансамблю «Адель».

Наразі немає результатів ДНК, тож рідні 12-річної Сніжани Арпентій та правоохоронці продовжують її пошуки. Як повідомляє «Думська», патрулі, до складу яких входять і Нацгвардійці, прочісують район між вулицею Вавилова і парком меморіалу героїчної оборони Одеси «411-та батарея». Надійшла інформація, що там бачили дівчинку, схожу на Сніжану.

За інформацією поліції, у лікарні перебувають також двоє неповнолітніх дітей 2006-го року народження — дівчинка із забиттям хребта і травмою черева та хлопчик з отруєнням димом. Наразі їхньому життю нічого не загрожує.

Реакція на пожежу

Удень 16 вересня під міською радою Одеси сталися сутички між протестувальниками і поліцією.

Саме туди, на думку протестувальників, батьки дітей мали покликати міського голову Геннадія Труханова і його заступників із питань діяльності виконавчих органів ради — Петра Рябоконя і Зінаїду Цвірінько. Біля будівлі чергувала поліція і департамент муніципальної безпеки. Під час штовханини обидві сторони використовували сльозогінний газ, а пізніше з натовпу в напрямку міської ради хтось кинув світлошумову гранату.

Протестувальники намагалися потрапити до міськради, щоб отримати пояснення щодо трагедії від мера міста Геннадія Труханова. Серед учасників були батьки дітей, що відпочивали у «Вікторії», коли сталася пожежа. Замість Труханова до протестувальників вийшов заступник міського голови Одеси Андрій Котляр, який намагався їх заспокоїти.

Наступного дня, 17 вересня, громадські активісти і батьки зустрілися з керівництвом міста.

Геннадій Труханов заявив, що міська влада надасть матеріальну допомогу сім’ям загиблих і постраждалих під час пожежі. Зокрема, родини загиблих отримають по 200 тисяч гривень, також їм компенсують витрати на похорон. Сім’ї постраждалих отримають по 100 тисяч гривень. Сім’ї інших дітей, які відпочивали у згорілому корпусі, отримають по 20 тисяч гривень.

Мер також пообіцяв покарати винних у трагедії: «Відповідь на питання, чому вона [протипожежна сигналізація] не працювала, дадуть експерти. Якби я знав, що з нею проблеми, ужив би заходи. Ми нікого не виправдовуватимемо і не ховатимемо. Ми не знімаємо із себе відповідальність».

Своєю чергою батьки зажадали провести незалежну оцінку решти корпусів табору, оскільки, за їхніми словами, у згорілій будівлі не було просочення підлоги, а вода в душах билася струмом.

Сутички між громадськими активістами та правоохоронцями біля мерії в Одесі 16 вересня Фото: Олександр Гіманов/УНІАН

Розслідування

Поліція і прокуратура Одещини проводять розслідування за фактом пожежі в дитячому таборі «Вікторія». Наразі затримали відповідальну за пожежну безпеку в таборі Наталю Янчик. Директора Петроса Саркісяна Київський районний суд міста Одеси взяв під варту на 2 місяці без права застави.

Затриманих підозрюють у порушенні статті 270 частини 2 Кримінального кодексу — «Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, які спричинили загибель людей», повідомив представник одеської поліції Сергій Шайхет.

Ще одне кримінальне провадження відкрила прокуратура Одеської області. Ідеться про посадових осіб, причетних до введення табору в експлуатацію. 17 вересня в Київському відділі ДСНС Одещини, Київській райадміністрації і департаменті освіти Одеської міськради проходили слідчі дії, під час яких вилучили документацію щодо роботи та перевірок у таборі.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив створити слідчу групу, яка має встановити всі обставини пожежі:

«Учора дав доручення Міністрові внутрішніх справ Арсену Авакову і голові Націполіції Сергію Князеву сформувати групу з кращих слідчих, яка має виїхати невідкладно на місце, установити всі обставини трагедії і виявити всіх, чиї дії чи бездіяльність до неї призвели», — написав Гройсман 18 вересня у Facebook.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram