Схеми на 689 млн грн: НАБУ завершило розслідування справи про злочинну групу Одеси, де фігурує Труханов

Правоохоронці завершили розслідування справи про злочинну групу Одеси, до якої входить керівництво міста та правоохоронці. За даними слідства, через діяльність цієї групи місцева громада Одеси зазнала збитків на 689 мільйонів гривень.

Про це повідомили САП та НАБУ.

Як вказують слідчі, учасники цієї групи у змові з іншими особами розробили схему незаконного заволодіння коштами місцевого бюджету та землею територіальної громади Одеси, щоб передати її під забудову.

Що відомо про схему?

У 2016 році Одеська міськрада викупила в комерційної структури нежитлову нерухомість на ділянці, яку планували використати для розширення одеського кладовища «Західне». За результатами «незалежної оцінки» ціну викупу визначили в понад 146 млн грн. Але експертиза правоохоронців показала, що ціна має становити близько 16 млн грн. А гроші, які надійшли комерційній компанії від міськради, вивели та легалізували через низку суб’єктів господарювання.

За даними слідства, загалом у 2016-2019 роках одеська громада втратила щонайменше шість земельних ділянок загальною площею 15,9 га, а також 131 млн грн, які посадовці Одеської міськради незаконно переплатили з бюджету. Загальний розмір завданої шкоди за цими епізодами, за результатами експертизи, становить 689 млн грн.

НАБУ і САП встановили, що впродовж 2016-2019 років земля ОТГ надавалась під забудову наперед визначеним компаніям поза конкурсом. Гроші, які мали б йти громаді, забудовники на підставі «понятійних договорів» сплачували злочинній організації, яка через підконтрольних людей у міськраді забезпечувала ухвалення «потрібного» рішення щодо оренди тієї чи тієї ділянки.

За даними слідства, члени одеської групи отримували від забудовника реальну ринкову вартість права забудови (в діапазоні 100-200 млн грн по кожній земельній ділянці), за що забезпечували йому гарантування від міськради права на забудову фактично задарма.

Злочинна група суворо конспірувалася, дотримувалась інформаційної безпеки та навіть вдавалась до контррозвідувальних прийомів, зазначає НАБУ. Слідчі встановили, що нових завербованих членів перевіряли за допомогою поліграфа: питали про належність або співробітництво з правоохоронними органами. У спілкуванні учасники групи використовували засоби захищеного зв’язку, зустрічалися в приміщеннях із посиленими заходами безпеки, використовували спецтехніку для зняття інформації з електронних засобів зв’язку тощо.

Хто входить до групи?

За даними слідства, до неї залучили представників місцевої влади та правоохоронних органів. В обмін на ухвалення відповідних рішень на користь злочинної організації, ті отримували хабарі грошима, квартирами у новобудовах тощо.

Наразі в межах цієї справи до кримінальної відповідальності притягують низку високопосадовців (посади на момент злочину):

  • міського голову Одеси Геннадія Труханова;
  • керівника злочинної групи, який зараз переховується за кордоном;
  • голову постійної комісії з питань комунальної власності Одеської міськради;
  • голову земельної комісії міськради;
  • керівника юридичного департаменту міськради;
  • керівника департаменту комунальної власності міськради;
  • заступника керівника департаменту комунальної власності міськради;
  • представників компанії-забудовника;
  • приватних осіб-учасників злочинної організації.

Окрім того, у справі фігурує ексглава прокуратури Одеської області. Його та інших підозрюють у незаконному заволодінні землею одеської громади, а також в отриманні хабаря від компанії-забудовника у вигляді квартири.