Бельгія, Данія, Нідерланди, Норвегія, Фінляндія та Швеція приєдналися до платіжної системи INSTEX, яку Євросоюз використовує для торгівлі з Іраном в обхід американських санкцій.

Як повідомляє The Guardian, у спільній заяві засновники «INSTEX»: Франція, Велика Британія та Німеччина, привітали приєднання країн до платіжної системи.

«Як установчі акціонери Інструменту на підтримку торговельних обмінів (INSTEX), Франція, Німеччина і Велика Британія щиро вітають рішення урядів Бельгії, Данії, Нідерландів, Норвегії, Фінляндії та Швеції приєднатися до INSTEX як акціонери», йдеться в заяві трьох країн.

Система INSTEX, що базується у французькому Парижі, має дозволити Ірану продавати свою нафту європейським країнам в обмін на імпорт інших товарів та послуг із них. Таким чином торгівля між ЄС та Іраном не потраплятиме під дію санкцій США проти країни. Утім, система INSTEX ще не почала функціонувати.

8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що США вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним». Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив про розкриття «таємних документів», згідно з якими Іран порушив ядерну угоду та продовжував розробляти зброю.

Тодішня прем’єр-міністерка Великої Британії Тереза Мей, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон закликали всіх учасників іранської ядерної угоди надалі повністю виконувати її. У свою чергу президент Ірану Хасан Рухані заявив, що Тегеран не відмовиться від угоди й продовжить дотримуватися своїх зобов'язань.

Іран кілька разів порушував умови плану після виходу з нього США. Останній випадок було зафіксовано на початку листопада: у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) йшлося про виявлені в Ірані «часточки природного урану», про які влада країни агентство не повідомила.

У липні 2015 року Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою. Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки. Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile