Франція, Німеччина та Велика Британія заявили про запуск платіжної системи «INSTEX», яка дозволить проводити фінансові операції із Іраном в обхід санкцій Сполучених Штатів Америки.

Про це стало відомо під час засідання групи країн-підписантів угоди із Іраном, йдеться в заяві зовнішньополітичної служби Європейського Союзу.

«Франція, Німеччина та Велика Британія поінформували учасників про те, що INSTEX є оперативним і доступним для всіх держав-членів ЄС і що перші операції обробляються. Продовжиться додаткова співпраця з відповідною іранською системою (STFI), яка вже створена», — говориться в заяві європейської служби.

Вищезазначені європейські держави також підтвердили, що деякі країни-члени Євросоюзу перебувають у процесі приєднання до INSTEX у якості акціонерів. Вони також працюють над відкриттям INSTEX для економічних операторів третіх країн.

Нагадаємо, 8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив про розкриття «таємних документів», згідно з якими Іран порушив ядерну угоду та продовжував розробляти зброю.

Однак лідери прем’єр-міністерка Великої Британії Тереза Мей, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Тереза Еммануель Макрон закликали усіх учасників іранської ядерної угоди (Спільний всеосяжний план дій) і далі повністю виконувати її. У свою чергу президент Ірану Хасан Роухані заявив, що Тегеран не відмовиться від СВПД і продовжить дотримуватися своїх зобов'язань

У 2015 році Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.

Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile