Наталя Бурейко
Фото: сторінка у facebook
Студентка Київського політеху Наталя Бурейко, яка 7 листопада звинуватила посадовця Нацполіції Олександра Варченка в домаганнях та погрозах, вибачилася перед ним та видалила всі свої дописи. У провокації дівчина звинуватила російських хакерів. Громадське зібрало все, що відомо про цю заплутану історію.

Домагання, погрози, лапи

7 листопада Наталя Бурейко у Facebook попросила про допомогу. Дівчина начебто познайомилася у додатку знайомств Tinder із чоловіком, залицяння якого згодом стали агресивними.

Коли студентка запропонувала припинити переписку, користувач під іменем Олександр Варченко почав їй погрожувати: «Ти здохнеш, як [херсонська активістка Катерина] Гандзюк».

Потім, за словами Наталі, вона отримала букет і коробку з курячими лапами. Співрозмовник із Tinder сказав, що це «подарунок» від нього. Відтак, каже дівчина, їй почали писати погрози з незнайомих номерів, а також телефонували рідним.

Наталя стверджує, що їй писав «заступник голови департаменту захисту економіки Нацполіції» Олександр Варченко. Та вже 8 листопада вона видалила всі свої дописи і написала вибачення.


Фото: screenshot/facebook
Довідка: Tinder — один із найпопулярніших додатків для знайомств у світі, створений у 2012 році. На кінець 2014 року в ньому було зареєстровано 40 млн користувачів. Зареєструватися в додатку можна через Facebook або за номером телефону. Додаток показує тільки людей неподалік — максимум 80 кілометрів, проте цю відстань можна збільшити в платній версії. «Свайп» ліворуч відхиляє пропозицію, «свайп» праворуч — приймає. Переписка можлива тільки після створення пари — якщо обидва користувачі «свайпнуть» праворуч.

Позиція Варченка

Наступного дня після звинувачень Бурейко Олександр Варченко відповів у Facebook. Він повідомив, що не має акаунта в Tinder, а вся ця історія — провокація проти нього та його родини. Цей допис швидко став популярним, зібравши півтори тисячі лайків, більшість яких залишили, ймовірно, не реальні користувачі, а боти — Громадське знайшло серед там чимало акаунтів з арабськими або латиноамериканськими іменами.

Фото: screenshot/facebook

Наталя Бурейко написала заяву в київську прокуратуру й повідомила, що перебуває в безпечному місці, не бажаючи повідомляти, де саме. У столичній прокуратурі Громадському підтвердили, що дівчина справді написала заяву й залишила її у скриньці для заяв.

Олександр Варченко поширив допис Наталі Бурейко: «Я радий, що Наталя Бурейко звернулася в прокуратуру міста Києва. Тепер у Наталії та в мене є шанс захистити наші добрі імена від дій цинічних провокаторів. Готовий прибути в прокуратуру міста Києва й дати свідчення».

Спікер Нацполіції Ярослав Тракало сказав Громадському, що Варченко написав рапорт щодо розслідування на ім'я голови Нацполіції. «Ідеться про те, щоб поліція зясувала, хто вів цю сторінку від імені Варченка. Він, звісно, заперечує, що це його сторінка, і що він до неї має якийсь стосунок», — сказав Тракало.

Як таке можливо?

Може бути три версії того, що насправді сталося.

№1. Це — фейк. Хтось вирішив підставити Олександра Варченка, а дівчина випадково стала учасницею провокації.

Для цього потрібно було створити новий акаунт у Tinder, або ж зламати вже зареєстрований — якщо є доступ до пошти. Припустимо, Олександр Варченко каже правду й акаунта в нього немає. Тоді хтось узяв його фотографії з Facebook, створив сторінку й почав «свайпати» всіх у надії, що хтось почне з ним переписуватися. Припустимо, що випадково це вийшло з Наталею — на скріншоті, який показувала дівчина, видно, що Олександр перебував у 7 кілометрах від неї. Що ближче до вас людина, то ймовірніше, що Tinder покаже вам її першою.

У цій версії взагалі забагато ймовірностей.

Наталя могла не переписуватися після перших залицянь.

Могла не винести це все в публічну площину, тоді як провокатор планував скомпрементувати Варченка?

Зрештою, провокатору дуже пощастило, адже, якщо були спроби з іншими дівчатами, то наразі вони про це не кажуть.

Окрім цього, якщо Бурейко каже правду і погрози отримували її рідні, то людина, яка це влаштувала, повинна мати доступ до баз даних, аби дістати номери телефонів та адреси.

№2. Це — правда і Олександр Варченко справді писав такі повідомлення.

Ця версія пояснює, чому номери телефонів близьких дівчини, а також її адресу було так легко дістати. Довести, чи був у Варченка акаунт у Tinder — не видається можливим. Сам чиновник це спростовує.

Утім, як і у всіх соціальних мереж Tinder має систему безпеки та скарг: можна повідомити про фальшивий акаунт чи небезпеку, яка загрожує тому чи іншому користувачеві. Чи скористалася цим інструментом Бурейко — невідомо.

№3. Це — провокація проти Олександра Варченка і дівчина її учасниця.

Наталя могла сама створити два акаунти (через різні номери телефону або різні профілі у Facebook) і самостійно переписуватися. Або ж провокатор домовився, що «свайпне» тільки її — вірогідність цього велика, коли люди перебувають поруч і пишуть у додатку спільні інтереси. Після цього Наталя пише пост і заяву в прокуратуру, не відповідає на питання журналістів, так само як і її подруги.

Олександр Варченко
Фото: сторінка у facebook

Хто така Наталя Бурейко?

Наталі Бурейко 19 років, вона навчається в Київському політехнічному інституті на хімічному факультеті. Приїхала до Києва з селища Чаплинка, що в Херсонській області. Інколи працювала моделлю для рекламних агентств — про це свідчать фото в її Instagram. За словами її знайомих, з якими спілкувалося Громадське, ще півтора місяці тому в Наталі був хлопець. Ми зв’язалися з цією людиною, проте хлопець відповів, що не буде «просто так відповідати на особисті питання».

Один зі знайомих Наталі розповів нам, що вчора її вже не було в гуртожитку. «Я зайшов до її кімнати, її подруги сказали, що вона тут не живе й усе. Я зрозумів, що я тут не бажаний гість і пішов», — каже студент КПІ Сергій. Людина, яка назвалася близькою подругою Наталі, сказала тільки, що Наталя нині в безпеці й більше вона «нічого не буде відповідати».

Сама Наталя також не виходить на зв’язок з журналістами в жодній із соцмереж. У коментарі виданню theБабель, яке спілкувалося з Наталею одразу після публікації посту, вона сказала, що переписуватися з Варченко почала 17 жовтня, а після 4 листопада їй прислали погрози з різних номерів. Після питання, з яких саме номерів їй писали, Наталя перестала відповідати на повідомлення.

Наталя Бурейко біля головного корпусу Національного технічного університету України (КПІ)
Фото: сторінка у facebook

Хто такий Олександр Варченко й до чого тут ДБР?

Варченко насправді не надто високопоставлений чиновник. Він заступник начальника відділу в цьому департаменті. А таких відділів 8. Його дружина — Ольга Варченко — перша заступниця керівника Державного бюро розслідувань.

В Ольги Варченко є конфлікт із керівником ДБР Романом Трубою. У серпні цього року Труба на брифінгу одноосібно вирішив відмовити конкурсній комісії розглядати питання про призначення 27 осіб на керівні посади в Державному бюро розслідувань.

Тоді Ольга Варченко заявляла, що ні про рішення керівника ДБР, ні про факт проведення самого брифінгу Труби не знала. Отже, нинішню «провокацію» із секс-скандалом свого чоловіка Ольга Варченко пов'язує зі спробами «не дати можливості запустити роботу ДБР» згідно з планом 27 листопада.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Директор Держбюро розслідувань: хто такий Роман Труба і з ким змагався за посаду

Про конфлікти усередині ДБР відомо давно. Ольга Варченко претендувала на посаду директорки нового органу — Державного бюро розслідувань. На момент старту конкурсу Ользі Варченко не виповнилося необхідних для відбору 35 років, утім, на іспити вона таки потрапила — через суд.

Варченко називали представницею так званого департаменту «Кононенка-Грановського», тобто ставленицею депутатів від БПП. І заради неї спеціально відтерміновували запуск системи тестування кандидатів. Про це Громадському розповів експерт антикорупційної групи «Реанімаційного пакету реформ» Олександр Лємєнов.

Обраний же очільник ДБР Роман Труба начебто представляє інтереси іншої провладної групи — «Турчинова-Пашинського», представників «Народного фронту».

Проблема в тому, що останні дії Труби свідчать про його прагнення до самостійності. Свідченням цього є вже згадане непризначення 27 кандидатів на керівні посади. 

Провокації та скандали навколо цього органу гальмують і без того затягнутий процес формування Державного бюро розслідувань, доки зацікавлені політики намагаються повернути контроль над органом.

Саме ДБР є кінцевим у структурі реформ прокуратури. Після старту діяльності Бюро буде розслідувати злочини посадовців найвищого рівня — від екс-президентів, міністрів до НАБУ та суддів. До того ж, орган забере в Генпрокуратури функції слідства.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile