Штурм Бахмута та ядерна програма Ірану: головні новини за день 1 березня

Житловий будинок, зруйнований російськими військами в Бахмуті, 24 лютого 2023 року
Житловий будинок, зруйнований російськими військами в Бахмуті, 24 лютого 2023 рокуAP Photo / Evgeniy Maloletka

російсько—окупаційні війська продовжують штурм Бахмута, обстрілюють цивільні об'єкти та будинки. У США заявляють, що Іран може виготовити матеріал для однієї ядерної бомби приблизно за 12 днів. Зібрали головні новини за день 1 березня.

Ситуація на фронті

російські війська продовжують наступати на Бахмутському напрямку та не припиняють штурмувати місто Бахмут. Сили оборони 1 березня відбили атаки в районах Бахмута, Хромового та Іванівського Донецької області.

Речник Східного угруповання військ Сергій Череватий розповів, що до штурму Бахмута окупанти залучили найбільш підготовлені підрозділи ПВК «Вагнер». Ці підрозділи очолюють військові, які мали досвід бойових дій у Сирії, Лівії та інших гарячих точках.

Він запевнив, що українські захисники не дають окупантам систематично проривати оборону, швидко вийти в тил, а також оточити українські війська. Рішення про вихід українських військових із Бахмута не було.

Ядерна програма Ірану

Заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Кал заявив, що Іран може виготовити матеріал для однієї ядерної бомби «приблизно за 12 днів». Наразі невідомо, чи опанував Іран технологію фактичного створення ядерної бомби.

На тлі цієї заяви стало відомо, що глава Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі відвідає Іран у п'ятницю, 3 березня, для зустрічей на високому рівні.

Китай допомагає «вагнерівцям»?

У США вважають, що китайська супутникова компанія Spacety надавала зображення російській ПВК «Вагнер». Компанія заявляла, що дотримується міжнародних санкцій проти росії і після введення санкцій не підтримує з нею жодних зв'язків. Проте в січні 2023 року США все ж додали Spacety до свого чорного списку торговельних операцій.

Речниця МЗС Китаю Мао Нін під час спілкування з журналістами уникнула відповіді на запитання про передання супутникових знімків Spacety «вагнерівцям» і відповіла: «Китай рішуче виступає проти незаконних односторонніх санкцій США».

Дискусії про походження коронавірусу

Директор ФБР Крістофер Рей заявив, що, найімовірніше, коронавірус витік із лабораторії в китайському Ухані. У відповідь Міністерство закордонних справ Китаю звинуватило розвідувальне співтовариство США у «вигадуванні історій» та перевело звинувачення на адресу США.

«Багато хто порушив питання та занепокоєння щодо біологічних військових баз США у Форт-Детріку та по всьому світу. США повинні співпрацювати з ВООЗ, щоб якнайшвидше запросити експертів з усього світу до США для вивчення походження, і своєчасно, відкрито та прозоро ділитися результатами дослідження з міжнародним співтовариством», — заявили у МЗС Китаю.

Зіткнення потягів у Греції

Кількість загиблих через зіткнення пасажирського та вантажного поїздів у Греції ввечері 28 лютого збільшилась до 36. Уряд Греції оголосив триденну національну жалобу.

Через аварію міністр транспорту Греції Костас Караманліс подав у відставку і заявив, що бере на себе відповідальність за провали з ремонтом залізниці.

російські обстріли

Упродовж 1 березня Генштаб ЗСУ зафіксував 3 ракетні удари російських військ по цивільних об’єктах, 16 авіаційних ударів, зокрема дронами Shahed-136, та понад 20 обстрілів із реактивних систем залпового вогню.

Окрім того, окупанти не припиняють артилерійські обстріли цивільних об’єктів та будинків мирного населення, намагаються знищити критичну інфраструктуру.

Так, на Херсонщині окупанти з артилерії обстріляли Чорнобаївку — там поранення дістав однорічний хлопчик. У селі Зміївка через російську атаку поранено двоє чоловіків: 54-річний місцевий житель дістав уламкове поранення стопи, а 34-річний волонтер із Кривого Рогу — уламкові поранення руки з неповною ампутацією передпліччя, складні перелами руки та ноги.

Під вечір 1 березня стало відомо про ракетний удар по Кременчуцькому району Полтавської області та роботу протиповітряної оборони на Сумщині.

Інші новини:

  • Майже всі депутати Верховної Ради за січень отримали надбавку за «інтенсивність праці» — «Українська правда».
  • Пентагон не має доказів того, що в Україні розкрадають американську зброю.
  • Президент Сербії Александар Вучич заявив, що сербських громадян, які воюють у лавах ПВК «Вагнер», після повернення до країни заарештують.
  • Апеляція призначила ексглаві «Нафтогазу» Андрію Коболєву майже 230 млн грн застави. Йому закидають зловживання службовим становищем через виплату премій у 10 млн доларів.
  • Ротація експертів МАГАТЕ на Запорізькій АЕС затримується на понад 3 тижні.
  • Єврокомісія підготувала триетапний план для значного збільшення виробництва боєприпасів у Європі — Spiegel.
  • Суд дав 5 років тюрми колишньому керівнику МАУ та аеропорту «Бориспіль» Євгенію Дихне. Він збирається оскаржувати рішення.