Опозиційна кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тіхановська закликала мерів білоруських міст організувати мирні протести 15 та 16 серпня. Сама Тіхановська перебуває у Литві.

Про це вона заявила у відеозверненні.

Тіхановська подякувала всім, хто проголосував за неї та зміни у країни. За її словами, таких людей — більшість.

«Цьому є документальне підтвердження, копії протоколів. Там, де комісії підрахували голоси чесно — моя підтримка була від 60 до 70%. Білоруси ніколи не захочуть жити з попередньою владою. У його (Олександра Лукашенко — ред.) перемогу більшість не вірить», — заявила опозиціонерка.

Вона додала, що свою незгоду білоруси висловили у законний та мирний спосіб, але «мирний вихід громадян влада перетворила на криваву бійню».

«Ситуація критична... Нам потрібно зупинити насильство на вулицях білоруських міст. Я закликаю владу припинити це та піти на діалог. Я закликаю усіх мерів 15 та 16 серпня виступити організаторами мирних масових заходів», — сказала Тіхановська.

Тіхановська також подякувала жінкам, які виходять з квітами в ланцюги солідарності, правоохоронцям, які відмовилися виконувати накази проти протестувальників, та співробітникам, які страйкують.

«Давайте разом захистимо наш вибір. Підпишіться за те, що ви голосували за мене, Світлану Тіхановську», — підсумувала опозиціонерка та залишила посилання на петицію.

Що відбувається в Білорусі?

Зранку 14 серпня на державних підприємствах Білорусі співробітники виходили на страйк та вимагали чесних виборів, звільнення ув'язнених та навіть відставку Лукашенка.

Протести у Білорусі розпочалися з 9 серпня після завершення виборів президента. Після голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі. 13 серпня відбувся найбільш мирний день протестів: люди ставали в ланцюги солідарності, а на підприємствах страйкували співробітники.

Загалом влада затримала приблизно 7 тисяч людей. У ніч із 13 на 14 серпня людей почали масово випускати.

Сама Тіхановська 11 серпня виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.

Поділитись: