Слова Макрона про надсилання військ до України розлютили США — Bloomberg

Президент Франції Емманюель Макрон у Єлисейському палаці в Парижі, 20 грудня 2023 року
Президент Франції Емманюель Макрон у Єлисейському палаці в Парижі, 20 грудня 2023 року AP Photo / Christophe Ena

Висловлювання президента Франції Емманюеля Макрона про можливість введення своїх військ до України розізлили американських посадовців, які побоюються ескалації з росією.

Про це пише Bloomberg із посиланням на неназваного високопоставленого посадовця, знайомого з дискусіями між союзниками.

За словами джерела видання, коментар Макрона викликав миттєву відповідь з боку канцлера Німеччини Олафа Шольца, який одразу ж категорично заперечив можливість надсилання європейських військ до України, а також розлютив американських посадовців, які приватно кажуть, що побоюються розпалювання зіткнення з москвою.

Натяки Макрона, імовірно, мали на меті змусити главу рф володимира путіна вагатися. Але співрозмовники Bloomberg кажуть, що слова французького президента, можливо, мали зворотний ефект.

За словами американського посадовця, Макрон зумів розвіяти тривалу двозначність щодо «червоних ліній» союзників, коли змусив Берлін публічно виключити можливість виряджання військ до України.

Ці коментарі також не були дуже розумними з погляду оперативної безпеки, вважають окремі чиновники — особливо з огляду на те, що кілька країн уже приховано мають певний персонал в Україні.

Bloomberg відзначає, що оскільки Велика Британія більше не є членом Європейського Союзу, а уряд Німеччини розколотий — Макрон «перетворює себе на фактичного главу зовнішньої політики континенту». Не всі союзники переконані, що він найкращий поборник їхніх інтересів.

А втім, деякі лідери ЄС сподіваються на лідерство Макрона і вітають його жорстку позицію щодо росії, за словами джерел Bloomberg у Брюсселі. Водночас критики президента Франції кажуть, що він більше говорить, ніж діє.

Заяви про відправку західних військ в Україну

Макрон у лютому на зібраній ним зустрічі країн-партнерів Києва в Парижі обговорював відправлення своїх військ до України. А втім, він зазначив, що наразі держави не досягли консенсусу щодо цього питання.

«Але ми нічого не можемо виключати. Ми зробимо все, що повинні, аби росія не змогла виграти в цій війні», — казав тоді Макрон.

Згодом міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне пояснив, що до України можуть відправити французьких солдатів для допомоги з виконанням завдань поза участю в бойових діях.

Попри це, низка інших країн-членів НАТО вже виступила із заявами, що вони не розглядають відправлення своїх військ в Україну. Про це сказали в Білому домі США, а також у НімеччиніВеликій БританіїКанадіІспанії, Чехії, Польщі тощо.

Франція ініціює створення альянсу країн, відкритих для потенційного введення західних військ в Україну. У цьому процесі Париж поглиблює свій конфлікт з Берліном, який поводиться більш обережно, писало Politico.

Речник президента рф дмитро пєсков заявив, що якщо відправлення військових країн НАТО до України відбудеться, «то доведеться говорити не про ймовірність, а про неминучість прямого зіткнення росії та Альянсу».