Базовий табір альпіністів на Евересті

Еверест, або Джомолунгма чи Сагарматха — найвища гора на планеті. Її висота сягає більше 8848 метрів над рівнем моря, тож щороку сюди приїздять десятки тисяч туристів, сотні людей намагаються підкорити вершину. Й багато з них привозять із собою гори сміття.

Влада Китаю ухвалила рішення на невизначений термін обмежити сходження на вершину. Відправлятися у базовий табір на висоті понад 5 тисяч метрів і вище зможуть лише альпіністи, які матимуть спеціальні дозволи. Цьогоріч їхня кількість обмежена до 300 осіб. Утім, їх зобов'яжуть прибирати сміття за собою.

Звичайним туристам буде дозволено відвідувати райони навколо монастиря Ронгпо на висоті майже 5 тисяч метрів над рівнем моря.

Скільки ж сміття залишили за собою деякі туристи? Що бачили українці, які підкорили Еверест? Та чи можна зупинити засмічення найвищої гори планети? З’ясувало Громадське.

Найвище сміттєзвалище світу

Саме так часом називають Еверест. Щороку кількість побутових і людських відходів лише зростає, згідно з підрахунками Комітету контролю забрудення Сагарматхи, непальської організації, що відповідає за чистоту гори. Скільки точно сміття на Евересті — достеменно невідомо, але щоразу його прибирають тоннами.

Наприклад, за минулий сезон вивезли 8,4 тонн сміття — лише з тієї частини гори, що вище 5 кілометрів, повідомляє АВС.

У 2018 році вершину здолали 800 людей.

Відходи вивозять уже після завершення сезону сходжень — навесні. Дорогою до вершини — чи з неї — люди залишають порожні пляшки, жестяні банки, оксигенові каністри, зламане обладнання і намети, ба навіть мертві тіла. Цьогоріч також планується забрати тіла мертвих альпіністів з так званої «зони смерті» вище 8 кілометрів, де повітря занадто рідке, аби довго виживати, повідомляє ВВС.

Що бачили українці на Евересті?

Еверест розташований на кордоні двох держав: Китаю та Непалу. Більшість туристів все-таки обирає маршрут із Тибету, оскільки до базового табору там можна доїхати автівкою. А більше охочих означає більше сміття.

Максим Баландюх уже сім разів був у Непалі — і невдовзі збирається ще раз. На вершину він не піднімався, однак до Південного базового табору на висоті понад 5 кілометрів підіймався. Це опорний пункт для альпіністів, аби перепочити перед сходженням на пік, тож саме там збирається максимальна кількість людей. «У містах Непалу досить брудно, але от у національних парках, місцях, куди їдуть туристи, чисто. Туристи там достатньо охайні, а місцевих не так уже й багато. Єдине — каналізації немає, і я не знаю, як воно працює, але зовні виглядає досить охайно».

Трохи більше сміття побачила засновниця освітньої програми Risa.Today для школярів у Кенії Аліса Якубович. «Я була трохи вище базового табору. Проблема сміття однозначно є, бо, аби знести всі ці пластикові пляшки вниз, їм потрібні портери або ж яки. А це дорого. Тому безліч сміття просто закопують у Горакшепі — останній точці перед підняттям на Еверест. Проте проблему не видно так чітко, воно не кидається в очі», — розповіла вона.

Водночас Ірина Галай, перша українка, яка підкорила Еверест у 2016, каже, що вище 7 кілометрів картина кардинально інша: «Там ніби помийна яма. Я не раз бачила, як шерпи (місцеве населення — ред.) кидають біля мене пусту склянку від води чи фантики від шоколадки. Але в них така культура. Якщо ви були в Індії, то ви могли бачити, що вони звикли постійно бути серед сміття».

Була вона й на іншому, китайському боці гори. «Я би не сказала, що там брудно. Навпаки, існує дуже багато програм для очистки від сміття. Держава навіть оплачує такі експедиції. Але сміття небагато, тому й роботи у них не дуже багато», — каже Ірина.

Альпіністи підіймаються на вершину Евересту через льодопад Кхумбу в непальській частині Гімалаїв
Фото:

Irina Galay

Що робить влада?

Влада Непалу наказала туроператорам зменшувати забрудненість за допомогою депозитної системи. Туристи повинні лишити заставу, розміром приблизно 5 тисяч доларів. Свої гроші вони отримують назад тільки якщо наглядачі підтвердять, що їхня експедиція не забруднила гору ще більше. Тож на докази вони мають винести з собою чимало відходів.

Крім того, туристів штрафують, якщо вони не приносять з експедиції мінімальну кількість сміття, 8 кілограмів.

Ситуація погіршилася у 2015, після землетрусу, що забрав життя 9 тисяч людей у Непалі — а чимало кемпінгів на горі залишив покинутими. Влада Непалу закликає туристів забирати по дорозі сміття і звідти, а місцевим жителям навіть платить по 2 долари за кілограм відходів. Крім того, для вивезення сміття задіюють яків, а з вищих точок — літаки.

Поділитись: