Світ / США

Спецпроект «Лахта»: чергова справа про втручання росіян у вибори США в суді

Новая Газета
Світ/США/Спецпроект «Лахта»: чергова справа про втручання росіян у вибори США в суді
Зберегти
Вигляд
lead
Федеральна прокуратура Східного округу Вірджинії притягла до суду громадянку Росії 44-річну Олену Хусяйнову за участь у «злочинній змові з метою обману Сполучених Штатів». Це перша справа про втручання Росії в американський виборчий процес, що охоплює і проміжні вибори 2018 року, які відбудуться 6 листопада. Громадське публікує матеріал «Новой Газеты» в межах російськомовного партнерства.

Усі попередні справи з цієї «опери» стосувалися президентських виборів 2016 року, під час яких Росія, за словами американських прокурорів, мала на меті допомогти кандидатові республіканців Дональду Трампу посіяти в США розбрат і смуту. В цьому випадку йдеться лише про розбрати і смуту, а не про сприяння якомусь конкретному кандидату: за версією прокуратури, росіяни допомагали і республіканцям, і демократам та водночас намагалися нашкодити і тим, й іншим. Наприклад, наприкінці минулого року росіяни нібито намагалися каламутити воду під час позачергових виборів до сенату США в Алабамі, на яких республіканець Рой Мур, звинувачений у давніх сексуальних домаганнях, конкурував із демократом Дагом Джонсом.12 грудня один з росіян, який видавав себе за американця на ім’я Кані Дж. Джексон, опублікував в Twitter такий текст:

«Люба Алабамо! Сьогодні ти стоїш перед вибором. Даг Джонс посадив куклукскланівців до в’язниці за вбивство 4 чорношкірих дівчат. А Рой Мур хоче переспати з твоїми доньками-підлітками. Вибір нескладний».

Того ж дня інший росіянин, що взяв собі ім’я Джон Коппер16, звернувся до алабамівців з твітом протилежного змісту:

«У мешканців Алабами інші цінності, ніж у мешканців Нью-Йорка. Вони голосуватимуть за того, хто їх представляє, за людину, якій вони можуть довіряти… Люба Алабамо, голосуй за Роя Мура!»

Кому цікаво, в результаті переміг Джонс.

Як випливає з 38-сторінкового обвинувального документа, що вийшов з-під пера слідчого ФБР Девіда Холта і адресованого Віргінському судді-магістрату на ім'я Іван Девіс, Хусяйнова не мала прямого стосунку до кіберпустощів, у якийх її звинувачували. Вона була головбухом у фінансовому підрозділі так званого проекту «Лахта», який уже фігурував в інших аналогічних справах.

Прокурори стверджують, що в межах «Лахти» змовники «проводили операції політичного і виборчого впливу, розраховані на мешканців Російської Федерації й інших країн, зокрема США, членів Євросоюзу та України. З травня 2014 року оголошеним завданням проекту «Лахта» в США було посіяти недовіру до кандидатів на виборні політичні посади та до політичного ладу в цілому».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Троянський кінь» Кремля: соцмережі визнали, що їх використали для маніпуляцій у США

На думку звинувачення, від середини 2014 року і до сьогодні «Лахта» для маскування проводила операції через цілу низку російських організацій, зокрема «Агентство интернет-исследований», ТОВ «Медиасинтез», ТОВ «ГлавСеть», ТОВ «Миксинфо», ТОВ «Азимут», ТОВ «Невские новости», ТОВ «Федеральное агентство новостей» і т.д. Їхній сукупний штат налічував сотні людей, а бюджет обчислювався мільйонами доларів. Лише частина операцій «Лахти» була спрямована проти США.

Головним джерелом фінансування проекту прокурори називають ТОВ «Конкорд менеджмент и консалтинг» і «Конкорд кейтеринг», які належить, за їхніми словами, «путінському кухарю» Євгену Пригожину.

За словами прокурорів, Хусяйнова завідувала всіма фінансовими аспектами діяльності «Лахти» — від складання кошторисів до оплати витрат, пов’язаних із операціями в соцмережах, веб-контентом, маркетинговими кампаніями, інфраструктурою, відрядженнями, орендою офісів, зарплатами, закупівлею меблів тощо.

Це дозволяє прокуратурі зарахувати її до учасників злочинної змови, стратегічною метою якої, за словами Холта, було посіяти розбрати і смуту в США, «зокрема шляхом створення соціальної та політичної поляризації, підриву віри в демократичні інституції та здійснення впливу на американські вибори, включаючи майбутні проміжні вибори 2018 року».

Теоретично Хусяйновій загрожує до 5 років в’язниці. Притягуючи її до суду, американці отримали чергову можливість блиснути завзятістю своєї електронної контррозвідки, яка описує діяльність Хусяйнової та її колег вкрай детально, як ніби стояла у них за спиною.

В січні минулого року Хусяйнова представила «Конкорду» проект бюджету «Лахти» на 2017 рік. Він мав становити близько 60 мільйонів рублів, тобто приблизно один мільйон американських доларів. Принагідно бухгалтер навела список витрат на 2016 календарний рік, коли «Лахта витратила приблизно 720 мільйонів рублів, тобто близько 12 мільйонів доларів».

Окрім оренди приміщень, комунальних витрат і вивозу сміття до переліку входили витрати на «реєстрацію доменних імен», закупівлю proxy-серверів і «дописів для соцмереж», оголошень у Facebook, «ВКонтакте», Instagram тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Конгрес проти Facebook: що розповів Цукерберг американським законодавцям

На покриття витрат «Лахти» в лютому 2017 року Хусяйнова попросила у «Конкорда» виділити їй гроші за два присіди: близько 25 мільйонів рублів 16 лютого і близько 35 мільйонів рублів 6 березня.

Якщо в 2016 році проект обійшовся в 720 мільйонів рублів, то в 2017-му — в 733 мільйони. Як випливає з фінансових відомостей, що входять в доказову базу віргінської прокуратури, за період з січня 2016 по червень 2018 року бюджетна вартість «Лахти» перевищила 2 мільярди рублів (приблизно 35 мільйонів доларів).

Учасники змови видавали себе за американців і заводили на їхні імена рахунки, сторінки і групи в соцмережах, метою яких було залучити американську аудиторію, зацікавлену в обговоренні наболілих політичних і соціальних проблем США, а також агітувати за чи проти кандидатів на політичні посади.

Ідея полягала в тому, щоб ще більше загострити в Америці пристрасті під час обговорення таких суперечливих питань, як імміграція, право на зброю і Друга поправка до конституції, яка його гарантує, прапор конфедератів, відносини між расами, проблеми ЛГБТ, «Жіночий марш» після інавгурації Трампа, відмова низці гравців НФЛ вставати при виконанні американського гімну, вбивства афроамериканців поліцією або розслідування щодо передбачуваної змови трампістів з Москвою, яке вів спецпрокурор Мюллер.

16 грудня минулого року вищезгаданий фальшивий американець Кані Дж. Джексон виступив на захист спецпрокурора.

«Якщо Трамп звільнить Роберта Мюллера — нам треба буде влаштувати вуличні протести. На карту поставлена наша демократія!»

Наступного дня росіянин, що назвав себе @Amconvoice, ретвітнув текст вже з критикою Мюллера:

«Нащо Трампові зміщувати або звільняти Мюллера? Мюллер чудово дає собі раду з задачею самознищення. Так тримати, камікадзе Мюллер!»

8 лютого той самий псевдонім вибухнув твітом щодо прийдешніх проміжних виборів: «Демократи можуть відібрати 101 республіканське місце лише одним способом: як завжди, вони виїдуть на нелегалах і мертвих душах».

За словами слідчого Холта, «учасників змови інструктували створювати політичну напругу шляхом підтримки радикальних угруповань, користувачів, незадоволених соціальною і політичною ситуацією, і опозиційних громадських рухів». Їх наставляли «ефективно загострювати конфлікт між меншинами і рештою населення».

Поради, які їм давали, були розумними, але примітивними. Наприклад, у жовтні 2017 року начальство заявило своїм троллям, що «якщо ви пишете пости для ліберальної групи, вам не слід використовувати брайтбартовські заголовки». Breitbart News — це консервативне видання. «З іншого боку, — йшлося далі, — якщо ви постите в консервативній групі, не вживайте заголовків «Washington Post» або «BuzzFeed», тобто ліберальних видань. А в журналі «Sports illustrated» не варто вживати заголовків з газети товариства бджолярів».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Це була моя помилка»: свідчення Цукерберга перед конгресом США

Автор: Володимир Козловський
Пов`язані новини