Хасиди зібралися на молитву біля могили цадика Нахмана в Умані.
Фото:

Макс Левін / hromadske

В Умані тривають святкування юдейського нового року Рош га-Шана. Цьогоріч через коронавірус і карантинні обмеження до міста прибуло, за різними оцінками, лише від двох до трьох тисяч хасидів. Для порівняння, минулого року до Умані на святкування нового року приїздило близько 40 тисяч хасидів.

Саме святкування відбувається спокійно. За повідомленням поліції Черкаської області, загалом за час патрулювання місць паломництва поліцейські склали лише сім адміністративних протоколів. Зокрема, за незаконний в'їзд в Україну, за порушення правил карантину та за дрібне хуліганство.

Охороняють порядок близько 600 українських поліцейських, а також шість з Ізраїлю. Цей зведений загін нестиме службу в Умані до завершення Рош га-Шана.

Щодо носіння масок та інших правил карантину, їх хасиди дотримуються тільки там, де охорона прямо цього вимагає. Наприклад, вхід до могили цадика Нахмана без маски заборонений. На вулиці ж маски майже не використовують.

Що з хасидами?

27 серпня уряд оголосив про заборону в'їзду в Україну іноземцям з 28 серпня по 28 вересня через пандемію коронавірусу. Заборона припала саме на початок масового паломництва в Умань хасидів зі всього світу на святкування юдейського нового року — Рош га-Шана.

Попри заборону, паломники намагалися потрапити в Україну через кордон з Білоруссю, проте так і не змогли цього зробити. Міністерство закордонних справ України звернулося до Білорусі з проханням не оформлювати на виїзд в Україну громадян, на яких діють обмеження. Також прикордонники закрили пункт пропуску «Нові Яриловичі», що на Чернігівщині.

Частині паломників все-таки вдалося потрапити в Умань. Для в'їзду в місто вони мають здати обов'язковий тест на коронавірус. За даними Держпродспоживслужби в Черкаській області, COVID-19 виявили загалом у десяти хасидів в Умані.

Що таке Рош га-Шана і чому хасиди їдуть в Умань?

Представники однієї з течій юдаїзму — брацлавські хасиди — здійснюють паломництво до Умані, бо в місті розташована могила засновника цієї течії — рабина Нахмана з Брацлава. А роблять вони це на новий рік за юдейським календарем, цьогоріч він припадає на 18-20 вересня.

Хасиди вважають своїм обов'язком побувати хоча б раз у житті на могилі цадика Нахмана. Вони також вважають, що якщо вони зустрінуть юдейський Рош га-Шана біля його могили, то наступний рік буде щасливим для них.

Поділитись: