Люди в захисних масках на обличчі прогулюються на ринку Махане Ієгуда перед святкуванням Рош-Га-Шана в Єрусалимі, Ізраїль, 17 вересня 2020 року.
Фото:

EPA / ABIR SULTAN

Україна напередодні єврейського нового року заборонила в’їзд усім іноземцям, включно з хасидами. Формат святкування одного з головних іудейських торжеств цього року через коронавірус дуже зміниться в усьому світі. Хоча близько тисячі хасидів, які досі перебувають на білорусько-українському кордоні, ще відмовляються в це вірити і сподіваються, що їм все ж таки дозволять відзначити Рош га-Шана в Умані, біля могили цадика Нахмана.

Ізраїль, який звертався до української влади із закликами взагалі скасувати цьогорічні уманські святкування, вже подбав про те, щоби мінімізувати ризики поширення коронавірусу в себе. Прем’єр країни Беньямін Нетаньягу оголосив про новий тритижневий локдаун. У якому ж форматі юдеям тепер доведеться відзначати одне з головних своїх свят?

Свято без святкувань?

«Їсти на Рош га-Шана змочені в меду яблука — єврейська традиція, що символізує солодкий початок нового року. Але в Ізраїлі напередодні свята переважає гіркота: в країні запровадили другий загальнодержавний локдаун, що має зупинити бурхливий спалах коронавірусу», — пише агентство Associated Press про відчуття у переддень свята.

Із настанням сутінок 18 вересня юдеї відзначатимуть 5781-й новий рік, а за кілька годин до того в Ізраїлі починає діяти жорсткий карантин. Він охопить і Йом Кіпур — ще одне велике іудейське свято наприкінці вересня.

Людина в захисній масці на обличчі прогулюється на ринку Махане Ієгуда перед святкуванням Рош-Га-Шана в Єрусалимі, Ізраїль, 17 вересня 2020 року.
Фото:

EPA / ABIR SULTAN

Щодня в країні фіксують тисячі випадків інфікування. Навесні жорсткий карантин справді допоміг Ізраїлю на певний час узяти епідемію під контроль, тож тепер влада знову повертається до цього сценарію. Тим паче, що минулого разу найбільші спалахи було зафіксовано саме в релігійних громадах, зокрема серед ультраортодоксів (які просто нехтували карантином).

Традиційно Рош га-Шана — це великі зібрання в синагогах, гучні й масові святкування, обов'язкові походи в гості. Але тепер ізраїльтянам знову не можна без потреби залишати домівки, віддалятися від них більше ніж на 500 метрів (хіба що в супермаркет чи аптеку). Школи й торговельні центри зачиняться. Поїздки на роботу — тільки за нагальної потреби.

Збиратися можна групами до 10 людей в приміщенні й до 20 — на свіжому повітрі. Синагоги пообіцяли не закривати, але кількість відвідувачів чітко регулюватимуть. Винятком стала лише Велика синагога в Єрусалимі — її зачиняють вперше за 60 років (вона залишалася відкритою навіть навесні, коли інші релігійні заклади закрили). Загалом якщо синагога достатньо велика і має два входи, одночасно запускатимуть навіть до 60 людей, але молитися можна лише в групах по 10.

Чоловік читає газету в закритому кафе в торговельному центрі у Тель-Авіві, Ізраїль, 5 травня 2020 року.
Фото:

EPA / ABIR SULTAN

Барам та ресторанам працювати під час карантину заборонили. Але тель-авівські бари уже вигадали, як обійти обмеження. Їхні господарі оголосили свої заклади синагогами.

Це не єдиний жест протесту. Ізраїльтяни також збираються біля резиденції Нетаньягу і вимагають його відставки — по-перше, через пов’язані з ним корупційні скандали, по-друге — через карантин, який надто дорого обходиться країні й не приносить, на думку протестувальників, бажаного результату.

Як підрахували в Міністерстві фінансів Ізраїлю, нова ізоляція коштуватиме економіці країни щонайменше 1,9 мільярда доларів.

Хасиди йдуть вулицею Пушкіна в Умані в переддень настання Рош-га-Шана, 14 вересня 2020 року.
Фото:

Олександр Хоменко / hromadske

Онлайн врятує?

Полегшити життя іудеям на час локдауну в Ізраїлі та часткових обмежень в інших країнах узялися релігійні організації та рухи, наприклад — представники напрямку хабад у хасидизмі.

Вони не просто закликають іудеїв усього світу трубити з вікон своїх будинків або подвір’їв у традиційний святковий шофар — церемоніальний баранячий ріг, а навіть створили онлайн-курс про те, як це робити правильно. На сайті Chabad.org можна прослухати безкоштовний (або сплатити за нього благодійну пожертву) курс «Звук і дух», де рабин Чанох Каплан, очільник хабаду в одному з округів штату Нью-Джерсі, усе розкаже й покаже. А ще є онлайн-застосунок, завдяки якому можна скооперуватися з іншими вірянами, що живуть неподалік, і трубити у шофар синхронно. Якщо шофара вдома немає, його можна придбати — теж онлайн.

Спалахи коронавірусу навесні траплялися серед ортодоксальних єврейських громад і у США, особливо в Нью-Йорку та Нью-Джерсі. Тому більшість синагог в Америці на Рош га-Шана пропонуватимуть приєднатися до служби онлайн. Трансляції вестимуть у Zoom, Facebook або YouTube. Утім, для деяких ультраортодоксальних громад використання гаджетів на такі великі свята неприпустиме, тому скорочені в часі служби в офлайн форматі теж будуть — з масками та соціальним дистанціюванням.

Хасиди на могилі засновника хасидизму цадика Нахмана в Умані, 14 вересня 2020 року.
Фото:

Олександр Хоменко / hromadske

Лаура Едкінс, письменниця та редакторка з Нью-Йорка, у своїй колонці для Washington Post пише, що не надто непокоїться щодо нового спалаху коронавірусу після проведення служб. Мовляв, певні карантинні обмеження та особливо можливість проводити богослужіння на вулиці дещо заспокоюють.

«Я зареєструвалась на службу просто неба в синагозі в Нью-Джерсі, і через правила, встановлені нею, я не надто переймаюся, що щось там підхоплю. Але мене дуже непокоять довгі розмови без масок на вулицях, які є особливістю свят у наших громадах, а також спільні традиційні обіди з друзями й родичами, які приїхали з інших штатів та міст», — пояснює Едкінс.

Поділитись: