Ексбійці розформованої роти «Торнадо» Максим Глєбов (ліворуч) та Руслан Онищенко (праворуч) під час судового засідання у Шевченківському суді Києва, 2 червня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Шевченківський суд Києва так і не розпочав підготовче засідання у справі бунту засуджених ексбійців розформованої роти «Торнадо» в СІЗО влітку 2018, через відмову одного з обвинувачених від власного адвоката, але залишив під вартою трьох фігурантів, в яких завершувався термін тримання під вартою — а саме ексторнадівців Бориса Гульчука, Микиту Куста та Максима Глєбова.

Про це передає кореспондентка hromadske.

У справі загалом 9 обвинувачених: 8 ексбійців «Торнадо» (Руслан Онищенко, Микола Цукур, Микита Куст, Данило Ляшук, Ілля Холод, Анатолій Пламадяла, Борис Гульчук та Максим Глєбов) — раніше засуджених вироком Оболонського районного суду Києва терміном від 5 до 11 років за насильство та катування — та один експрацівник Лук’янівського СІЗО Павло Бистрицький, який, за даними слідства, допомагав масовому заворушенню засуджених. Останній наразі перебуває під домашнім арештом.

Серед восьми раніше засуджених ексторнадівців у трьох завершився термін ув’язнення в січні 2020 року через дію так званого «закону Савченко», тож для них прокуратура просила обрати запобіжний захід у новому провадженні. Взимку суд задовольнив клопотання прокуратури, залишивши їх під вартою, а нині сторона обвинувачення просила продовжити ув’язнення.

Прокурор у справі під час судового засідання наголошував на ризиках втечі осіб, переховування, здійснення тиску на свідків, потерпілих, використання своїх ймовірних корупційних та кримінальних зв’язків для уникнення покарання в подальшому та приховування інших ймовірно причетних до злочину осіб.

«Можуть самі або використовуючи інших осіб, шляхом вмовлянь, погроз чи підкупу заборонити надавати інформацію про інших учасників злочину, впливати або вимагати впливу на свідків та очевидців вчиненого злочину, відомості щодо якого можна отримати, як з копій кримінального провадження, так і з інших джерел», — заявив у судовому засіданні прокурор.

Ексбійці розформованої роти «Торнадо» Руслан Онищенко (в центрі) та Максим Глєбов (ліворуч) під час судового засідання у Шевченківському суді Києва, 2 червня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Адвокати ексбійців розформованої роти «Торнадо» заявляли про необґрунтованість ризиків та просили не задовольняти клопотання прокуратури.

«Прокурор наголошує на тому, що мій підзахисний має зв’язки з кримінальним світом, оскільки вони були в СІЗО. Я так само можу сказати, що і прокурор має зв’язки, оскільки він у своїй роботі працює з кримінальним середовищем. Але чомусь він стверджує, що йому повинні довіряти. Тому ризики мають бути обґрунтовані», — зазначила адвокатка одного з обвинувачених.

Самі засуджені раніше за катування та насильство підтримали адвокатів та просили звільнити їх з-під варти, зокрема, зазначивши, що в клопотанні міститься неправда.

«Там наклеп. У клопотанні зазначено, що я засуджений за статеві злочини, проти свободи, а це наклеп. Це не просто наклеп і неперевірені відомості, це, пробачте, будь ласка, порушення моїх громадських прав і порушує конвенцію прав людини», — сказав раніше засуджений, а нині обвинувачений ексторнадівець Максим Глєбов.

Інші обвинувачені ще наголошували на тому, що те, що сталося влітку 2018 року — була спроба захисту, а не бунт, бо їх нібито «прийшли вбивати». Також у суді був присутній потерпілий, який залишив рішення щодо продовження тримання під вартою трьом обвинуваченим на розсуд суду.

Суд, вислухавши всі сторони, задовольнив клопотання прокуратури та продовжив термін тримання під вартою ексбійцям розформованої роти Торнадо Борису Гульчуку, Микиті Кусту, Максиму Глєбову на два місяці — до першого серпня. Водночас адвокати можуть оскаржити дане рішення. Інші п’ятеро обвинувачених наразі досі відбувають термін ув’язнення, експрацівник СІЗО Павло Бистрицький — під домашнім арештом. Люди в судовій залі, які прийшли підтримати обвинувачених, після оголошення рішення вигукували «Ганьба!».

Підготовче засідання щодо бунту ексторнадівців у СІЗО влітку 2018 року не відбулось через відмову одного з обвинувачених Миколи Цукура від адвоката за угодою. Йому суд визначив безоплатного захисника, який має з’явитися в наступне судове засідання, що відбудеться 23 червня.

Ексбоєць розформованої роти «Торнадо» Данило Ляшук «Моджахед» під час судового засідання у Шевченківському суді Києва, 2 червня 2020 року
Фото:

Вікторія Рощина/hromadske

Нагадаємо, 9 серпня в Києві біля Лук’янівського СІЗО близько 30-40 людей блокували вивезення з ізолятора засуджених ексбійців спецроти «Торнадо». Під час обшуків у камерах СІЗО ув’язнені ексбійці роти чинили опір правоохоронцям, погрожували вбивством, облили працівників правоохоронних органів бензином та намагались підпалити, а також кидали саморобні вибухівки.

Через інцидент в Лук'янівському СІЗО, де екс-«торнадівці» чинили опір правоохоронцям та перешкоджали обшукам, порушили справу за чотирма статтями. Пізніше стало відомо, що двоє співробітників Лук’янівського СІЗО допомагали засудженим ексбійцям розформованої спецроти «Торнадо». Їх відсторонили від обов'язків, а потім взяли під варту.

7 квітня 2017 року суд оголосив вирок 12 колишнім бійцям розформованої спецроти «Торнадо». Вісьмох ексбійців спецроти «Торнадо», звинувачуваних у насильстві та катуванні, засудили до позбавлення волі від 5 до 11 років. Трьох звільнили від відбування покарання з випробувальним терміном строком на 2 роки. До усіх застосовуватимуть дію закону Савченко.

Руслан Онищенко засуджений до 11 років позбавлення волі, Микола Цукур — до 9 років, громадянин Білорусі Данило Ляшук — до 10 років, Ілля Холод — до 9,5 років. Також ексбійці Борис Гульчук, Максим Глєбов, Микита Куст засуджені до 9 років в'язниці кожен, а Анатолій Пламадяла — до 8 років позбавлення волі. Крім того, бійці розформованої роти «Торнадо» Юрій Шевченко, Роман Іваш, Андрій Демчук, і Микита Свиридовський засуджені до 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном у 3 роки та 2 роки.

Частину ексбійців «Торнадо» правоохоронці затримали та взяли під варту влітку 2015 року в Луганській області, серед них і командира Руслана Онищенка. 18 червня 2015 року глава МВС Арсен Аваков підписав наказ про розформування роти. Спецрота передислокували зі Станиці Луганській на базу МВС у Боярці в кінці літа — початку осені 2015 року. 10 березня 2016 року було затримано замкомбата Миколу Цукура і та бійця Іллю Холода.

Поділитись: