Справа Медведчука проти Кіпіані. Позивач та його представник не з'явились до суду

У Дарницькому суді Києва відбулось перше підготовче судове засідання у справі за позовом народного депутата та кума російського президента Віктора Медведчука проти журналіста Вахтанга Кіпіані з вимогою заборонити розповсюдження книги останнього — «Справа Василя Стуса» та спростувати на його думку «недостовірну інформацію викладену в книзі».
Втім, як передає кореспондентка hromadske із зали суду, представник позивача Ігор Кириленко не з'явився через виїзд за кордон та надіслав письмову заяву з проханням перенести засідання на іншу дату.
Водночас, суд розпочав підготовче засідання на яке з'явився Вахтанг Кіпіані, а також ТОВ «Видавництво «Віват», ПП «Юнісофт», спільно з якими книга видавалася та розглянув клопотання, які надійшли. Відповідачі просили продовжити термін на підготовку відзову на позов ще на 5 днів, зазначивши, що Віктор Медведчук посилається на 9 епізодів з книги, яка містить 688 сторінок і їм потрібно перевірити достовірність усіх цитат.
Мова йде про такі цитати:
- «...розпинав поета (мається на увазі Василя Стуса) — призначений державою адвокат Медведчук»;
- «... Вітє, що виховувався у родині політзасланця ...кажуть — шуцман ( шуцман - працівник охоронної поліції Третього рейху)»;
- «... чи була можливість у Стуса обрати «менше зло». Проте є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук»;
- “Адвокати відверто «відбували номер», не забуваючи, правда, здирати гонорари з убитих горем родин…»;
- «...шістка комуністичної системи Медведчук…»;
- «... син поліцая…»;
- «...Медведчук на суді визнав, що всі «злочини», нібито вчинені його підзахисним, «заслуговують на покарання»;
- «... він (мається на увазі Віктор Медведчук) фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати?...»;
- «Злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще й тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи… Боявся КГБ чи просто завжди був циніком та аморальним типом?»;
Також позивач посилається на дві кримінальні справи стосовно Стуса та його батька і просить спростувати на його думку «недостовірну інформацію викладену в книзі», тож ознайомлення з ними, запевняють відповідачі, теж потребує більшого часу.
Представники «Видавництва «Віват» вважають, що позивача обурили оцінки журналіста.
«У книзі мова йде про оцінку історичної події по-перше, а по-друге - про оцінку дій особи, яка була задіяна у цій історичній події. Саме ці оцінки й обурили позивача. Але сподіваємось, що суд буде справедливим і він не зашкодить свободі слова в Україні», — зазначив представник ТОВ «Видавництво «Віват» Сергій Глотов.
Сам Вахтанг Кіпіані вважає, що мав право на оціночні судження і не збирається змінювати думку, а позов — це тиск на свободу слова.
«Моя робота, як журналіста та упорядника книги - це писати тексти, знаходити архівні матеріали, представляти їх суспільству, упаковувати у зрозумілій формі, щоб люди знали більше про минуле, це важливо зараз, бо боротьба з Росією продовжується. Моя задача не думати про суд, а про читача, глядача. Це все викладено в книзі. Там є кілька публікацій, на які позивач подав до суду. Його право, але це не забороняє кожному з нас мати власну точку зору», — сказав автор книги.
Також відповідачі вважають некоректним прохання Медведчука «заборонити Вахтангу Кіпіані видання (виготовлення) та розповсюдження (продаж) у будь-якій формі та на будь-якій території примірників книги… а також опублікування пов’язаної з книгою під назвою «Справа Василя Стуса» інформації у пресі, по радіо, телебаченню чи з використанням інших засобів масової інформації, поширення в мережі Інтернет чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв’язку в частині наступних фраз (наведені раніше — ред.)», адже це суперечить юрисдикції українських судів та свободі слова.
На засідання також прийшла Валентина Еліас, яка просила зайти третьою стороною і процес, зазначивши, що вона «від патріотів України», а дії Віктора Медведчука їх обурили.
Суд задовольнив прохання відповідачів про продовження строків подачі відзову на позов ще на 5 днів, та відхилив клопотання Еліас.
Після цього засідання відклали на 13 грудня, на 10 годину.
Нагадаємо, наприкінці серпня стало відомо, що Віктор Медведчук подав до суду на Вахтанга Кіпіані з вимогою заборонити розповсюдження книги «Правда Василя Стуса», яка створена журналістом спільно з Видавництвом Vivat.
У книзі є епізод про судовий процес над дисидентом у 1980 році. Суд проходив за зачиненими дверима, під час оголошення вироку Стуса видалили із зали і вирок зачитали без нього. Стуса засудили до 10 років примусових робіт і 5 років заслання. У таборі він помер. Тоді Медведчук визнав обвинувачення «правомірними».
За офіційною інформацією, причина смерті — зупинка серця. Товариш Стуса, також колишній політв'язень Василь Овсієнко, висував припущення про загибель від удару карцерними нарами, імовірно, зумисне влаштованому наглядачами.
- Поділитися: