Апеляційний суд залишив у силі запобіжний захід Яні Дугарь — підозрюваній у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Вона і надалі залишиться під нічним домашнім арештом.

Про це повідомляє кореспондентка hromadske із зали суду.

Адвокати просили звільнити Яну Дугарь на поруки, зазначивши, що вважають підозру необґрунтованою, а ризики недоведеними. Водночас захист стверджував, що експертизи, які лягли в основу підозри, є непереконливими, адже в рецензії, яку вони надали суду, вказано, що експерти перевищили свої повноваження, а британець Айвон Бірч, який робив дослідження ходи, не знав української мови і був керований поліцією, тому його висновок не може слугувати доказом.

Адвокати також наголосили на тому, що на відео, яке слідство взяло для порівняння, не видно ніг дівчини, адже вона стоїть за прилавком. Також адвокати вкотре наголосили на тому, що зріст розвідниці дорівнює зросту дівчини, яка закладала вибухівку, тобто 165 сантиметрів, а зріст Яни Дугарь на 10 сантиметрів вище — 175.

Також сторона захисту акцентувала увагу на деталях із експертизи, яка вказує на те, що схожість ходи в певних моментах зумовлена лише кількома моментами: важкість ходи, помірні рухи ходи, розвернуті ступні, помірні рухи тазом. Адвокати наголосили й на тому, що слідство допитувало власника саперної сумки, яку нібито приховувала Яна, і він пояснив, що це за сумка. Щодо самовільного залишення служби у 2019 році, то адвокати зазначили, що вона це робила у вихідні дні.

Прокурор зазначив, що підозра є обґрунтованою, тому що невербальна та портретна експертизи чітко підтвердили, що на відео 2016 року — Яна Дугарь. За даними слідства, 15 і 18 липня 2016 року Яна Дугарь проводила розвідку біля місця проживання Павла Шеремета, фотографувала відеокамери поблизу. За даними слідства, це встановила експертиза Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Прокурор вважає недійсною рецензію, яку подали адвокати нібито як заперечення проти експертизи. За словами прокурора, рецензію написали експерти з недійсною ліцензією. Спростування ж їй наразі немає.

Також прокурор наголосив на тому, що експертів сторона обвинувачення залучала із законних підстав. Прокурор наголосив на тому, що наразі Дугарь знайома з іншими фігурантами Антоненком та Кузьменко. Також сторона обвинувачення зазначила, що Яна Дугарь приховувала спорядження сапера та книги по саперній справі. Покази п’яти свідків, за словами прокурора, потрібно перевіряти. Адже в них є певні розбіжності, зокрема в тому, що деякі зі свідків зазначили, що працював медперсонал позмінно, а поранені казали, що бачили Дугарь щодня.

За даними слідства, Яна тісно спілкувалася з ексвійськовими Інною та Владиславом Грищенками. Вони підозрюються в замаху на вбивство бізнесмена з Івано-Франківщини. Після того, як подружжя затримали в листопаді 2019 року, Дугарь була у них вдома — слідкувала за квартирою. Подружжя Грищенків фігурує у справі Шеремета як особи, які володіють інформацією. За даними слідства, авто Шеремета підірвали вибухівкою з гексогеном на основі міни МОН-50. Міною на основі гексогену намагалися підірвати й бізнесмена з Івано-Франківщини. Слідство встановило, що протягом вересня-грудня 2019 року Яна Дугарь 22 рази самовільно залишала військову частину 1126, а 28 листопада перебувала у Львові. Втім на офіційний запит у військовій частині повідомили, що Дугарь була на місці. Слідство не виключає, що вона могла робити це й у 2016 році. Прокурор наголосив на ризиках втечі підозрюваної, тиску на інших фігурантів, свідків, знищення та спотворення речових доказів. 

Вислухавши усі сторони, суд залишив без змін рішення передньої інстанції.

Як ми повідомляли, 5 лютого Печерський суд Києва на два місяці продовжив нічний домашній арешт підозрюваній Яні Дугарь.

Нагадаємо:

  • 12 грудня глава МВС України Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета.
  • Згодом поліція дала брифінг, правоохоронці назвали п'ятьох підозрюваних у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Це військова медсестра Яна Дугарь, дитячий хірург в Охматдиті Юлія Кузьменко, музикант і доброволець Андрій Антоненко та подружжя ветеранів війни на Донбасі Інни та Владислава Грищенків, відомих за прізвиськами «Пума» і «Буча».
  • Офіційно про підозри повідомили тільки першим трьом. 13 грудня суд обрав їм запобіжні заходи: Дугарь відправили під цілодобовий арешт, а Кузьменко й Антоненка — під варту. Грищенкам не оголосили офіційних підозр у справі Шеремета, оскільки наразі вони фігурують лише як особи, які можуть володіти певною інформацією.
  • Слідство вважає, що організатором убивства Шеремета був Антоненко. Начебто захопившись радикальними націоналістичними настроями, він вирішив створити організоване збройне угруповання, щоб вчинити вбивство Павла Шеремета. Антоненко долучив до групи Юлію Кузьменко та Яну Дугарь. Остання, за версією слідства, «проводила розвідку» біля будинку Шеремета та фотографувала на мобільний телефон камери спостереження довкола майбутнього місця злочину. Кузьменко ж, за версію слідства, безпосередньо закладала вибухівку під автівку.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 7:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий ефір своєї програми. Розслідування убивства Шеремета високопосадовці публічно називали «справою честі», утім понад 3,5 роки попри численні експертизи, допити понад 1000 осіб, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайтів, у справі про вбивство Шеремета не було жодного офіційного підозрюваного.

Поділитись: