Державний департамент США готується припинити дію виключень із санкцій проти Ірану та повністю заборонити низці країн, які все ще купували іранську нафту, офіційно обходити санкції.

Про це повідомляє The Washington Post з посиланням на представників Держдепартаменту США.

Після цих новин світові ціни на нафту почали поступово зростати. Так, нафта марки Brent подорожчала на 2,5% 22 травня і наразі торгується за 73,8 долара за барель.

Нагадаємо, що після оголошення санкцій США проти Ірану, які передбачали заборону на купівлю нафти у цієї країни, США видали тимчасові звільнення від санкцій, які передбачали дозвіл на купівлю іранської нафти для 8 країн, серед яких Китай, Індія, Італія, Греція, Японія та Південна Корея.

Наразі Китай та Індія продовжують залишатися найбільшими імпортерами іранської нафти попри те, що термін звільнення їх від санкцій США добігає кінця. Греця та Італія в свою чергу суттєво обмежили імпорт нафти з Ірану.

Нагадаємо, 8 травня президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив про розкриття «таємних документів», згідно з якими Іран порушив ядерну угоду та продовжував розробляти зброю. Після чого Ізраїль перевів війська в стан підвищеної боєготовності через активність Ірану в Сирії.

У зв’язку з відновленням США санкцій, про припинення комерційних проектів в Ірані заявила французька енергетична компанія Total, а також дві найбільші європейські авіакомпанії. В той же час, Єврокомісія заявила про виділення Ірану фінансової допомоги у розмірі 18 мільйонів євро.

Крім цього, уряд Ірану підписав договір про військове співробітництво з режимом Асада у Сирії.

У 2015 році Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.

Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

Поділитись: