Державний секретар США Майк Помпео заявив, що претензії Китаю на більшу частину акваторії Південнокитайського моря є «незаконними». Акваторія є стратегічно важливою з огляду на багатство природних ресурсів, хоча міжнародне право не на боці позиції КНР.

Свою заяву Помпео оголосив на брифінгу в понеділок, 13 липня, передає Reuters. Раніше про наміри публічно оскаржити претензії КНР на акваторію Південнокитайського моря повідомляв Associated Press.

«Наша чітка позиція: претензії Пекіна на прибережні ресурси на більшості акваторії Південнокитайського моря є абсолютно беззаконними, як і його кампанія зі цькування з метою встановлення контролю над ними», — цитує Reuters держсекретаря США.

Помпео також висловив підтримку країнам Південно-Східної Азії, які оскаржують претензії Китаю на Південнокитайське море. Йдеться про Бруней, Філіппіни, В’єтнам, Малайзію, а також острів Тайвань (Україна не визнає його окремою державою).

  • КНР претендує на контроль над 90% акваторії Південнокитайського моря. Більшість території на морі складають незаселені острови. Щорічний обсяг товарів, який проходить через акваторію, оцінюють у 3 трильйони доларів.
  • Ще у 1947 році тодішня Китайська Республіка (в 1949 році внаслідок революції в країні встановиться комуністичний лад і вона стане називатися Китайською Народною Республікою) сформулювала позицію, відповідно до якої Південнокитайське море є внутрішніми водами Китаю.
  • Пекін побудував на частині атолів (коралових островів) у Південнокитайському морі військові бази, утім запевняє, що не збирається використовувати зброю. Своєю чергою, США проводять військові навчання в Південнокитайському морі разом із регіональними союзниками.
  • У 2016 році Міжнародний трибунал ООН із морського права виніс рішення за позовом Філіппін проти Китаю, де відхилив претензії Пекіна на юридичне оформлення своїх претензій на акваторію. Пекін відмовився визнавати рішення трибуналу.
  • Між США й Китаєм протягом останніх тижнів погіршились відносини, зокрема через ухвалення закону про національну безпеку Гонконгу і введення Вашингтоном санкцій через репресії мусульман-уйгурів у КНР.
Поділитись: