США провели перше випробування ракетного двигуна для надзвукової зброї

Графічна ілюстрація гіперзвукового планера C-HGB, для запуску якого здійснили випробування перспективного двигуна на твердому паливі
Графічна ілюстрація гіперзвукового планера C-HGB, для запуску якого здійснили випробування перспективного двигуна на твердому паливіDynetics

Військово-морські сили США провели перші випробування перспективного двигуна на твердому паливі для гіперзвукової зброї, яка розробляється за програмами CPS (Conventional Prompt Strike) та LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon).

Про це повідомляє пресслужба ВМС США.

Випробування відбулися 27 травня в штаті Юта на виробничих потужностях компанії Northrop Grumman, яка й розробляє двигун. Він стане частиною першої ступені майбутньої надзвукової ракети, якою планують оснащувати флот і сухопутні війська.

Передбачається, що двоступенева ракета-носій буде піднімати гіперзвуковий планер C-HGB (Common-Hypersonic Glide Body) і розганяти його до надзвукової швидкості. Потім він від’єднуватиметься від ракети й летітиме до цілі.

C-HGB — це розробка американської компанії Dynetics. Її успішно випробували у березні 2020 року, і тепер ВМС і Армія США спільно займаються її розробкою та виробництвом. До програми CPS залучена і Lockheed Martin, займаючись інтегруванням систем озброєння у флот і сухопутні війська.

Це не перша спроба випробування гіперзвукової зброї у США: так, у 2019 році американські компанії Raytheon і Lockheed Martin заявляли про тестування гіперзвукових тактичних ракет, розробка яких велася в межах проекту Precision Strike Missile.

А у квітні 2021 року надзвукову ракету намагалися випробувати військово-повітряні сили США. Але, як тоді писало спеціалізоване видання Defense News, прототип ракети ARRW не від’єднався від підвіски бомбардувальника В-52, й літак повернувся на базу.

Що таке гіперзвукова зброя і навіщо вона США?

Гіперзвукова зброя здатна летіти на швидкості, що в п’ять або більше разів перевищує швидкість звуку (330 м/с). Міністерство оборони США розраховує прийняти на озброєння перші надзвукові ракети до середини 2020-х років і в перспективі ще кількох років — засобів стримування гіперзвукового озброєння.

Пентагон оголосив розробку гіперзвукової зброї одним із найвищих пріоритетів для стримування загроз від ключових суперників США, передусім Китаю та Росії.

Так, російський президент Володимир Путін заявляв про успішну розробку гіперзвукової морської ракети «Циркон», здатної, як заявляють розробники, вражати наземні й підводні цілі зі швидкістю 9 Махів на відстані понад тисячу кілометрів.

Крім того, наприкінці 2019 року російські війська вперше прийняли на озброєння ракетний комплекс стратегічного призначення «Авангард» із міжконтинентальною балістичною ракетою,здатною літати в густих шарах атмосфери зі швидкістю понад 20 Махів.

Що стосується Китаю, то там із 2014 року здійснили принаймні дев'ять випробувань надзвукового ракетного блоку DF-ZF. За характеристиками він наближений до російського «Авангарду» і, як вважається, може розвивати швидкості від 5 до 10 Махів.