США засудили дозвіл стріляти на ураження у Казахстані. Просять пояснити, навіщо у країну запросили іноземні війська

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що наказ стріляти на ураження у Казахстані потрібно скасувати. Вашингтон просить у казахстанської влади пояснити, навіщо вона запрошувала іноземні війська у країну.
«Це те, що я рішуче засуджую. Наказ стріляти на ураження тією мірою, якою він існує, невірний і повинен бути скасований», — вважає Блінкен.
Він наголосив, що у США є питання щодо того, чому влада Казахстану покликала на допомогу військових Організації договору про колективну безпеку, у якій, як зазначив Блінкен, домінує Росія. «Ми просимо роз'яснень щодо цього», — сказав держсекретар.
Трохи контексту
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 5 січня звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку по допомогу у придушенні протестів. У відповідь на це країни ОДКБ відправили до Казахстану свій контингент.
А 7 січня Токаєв видав наказ відкривати вогонь на ураження без попередження в межах «антитерористичної операції». Ідею щодо переговорів він відкинув.
З«а кордоном висловлюють заклики до сторін провести переговори для мирного розв’язання проблем. Яка дурість! Які можуть бути переговори зі злочинцями й убивцями?» — сказав глава держави.
Скільки військових та протестувальників загинули або постраждали унаслідок протистояння, наразі невідомо. Офіційний Telegram-канал МОЗ Казахстану 9 січня писав про 164 загиблих, але згодом відомство від цієї заяви відхрестилося.
Чому люди вийшли на протести у Казахстані?
Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Протестувальники вимагали вдвічі знизити ціну, а область забезпечити постійним запасом газу, оскільки наразі вони стикаються зі збоями в його подаванні.
Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.
Після цього в Казахстані оголосили надзвичайний стан, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.
- Поділитися: