Міністерство юстиції США звинуватило 7 співробітників російської розвідки у крадіжці персональної інформації. Ідеться про допінговий скандал.

Сполучені Штати звинуватили 7 росіян в організації хакерських атак на антидопінгові організації.  Ідеться про співробітників Головного розвідувального управління Росії (ГРУ).  За даними американського слідства, вони також причетні до атак на вибори в США, енергетичну компанію Westinghouse і Організацію із заборони хімічної зброї. 

Про це оголосили на прес-конференції відділу національної безпеки Департаменту юстиції США. 

Чотирьох із семи названих США росіян раніше звинуватили у хакерських атаках Нідерланди. Там повідомили, що спіймали росіян ще у квітні, коли ті намагались зламати мережу Організації із заборони хімічної зброї в Гаазі, яка вивчала отруєння екс-розвідника Сергія Скрипаля. Тоді ж їх вислали назад до Москви. 

«Наші обвинувачення стосуються тих самих російських оперативників, яких спіймали в Нідерландах, і їхніх колег в Москві, як учасників змови з метою порушення прав людей та організацій в США, Канаді та Європі, шляхом отримання і оприлюднення особистих даних про здоров'я спортсменів та інших осіб, чия інформація міститься в досьє антидопінгових агентств в різних країнах», — повідомив заступник генерального прокурора Джон Демерс.

Зліва направо: голова служби військової розвідки та безпеки Нідерландів Онно Ейхельшейм, міністерка оборони Нідерландів Анк Бейлевелд та британський посол Пітер Уілсон під час спільної прес-конференції в Гаазі, Нідерланди, 4 жовтня 2018 року. На екрані — паспорти росіян, які готували кібератаку на Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Організація досліджувала хімічну атаку на екс-розвідника Росії Скрипаля у Великій Британії Фото: EPA-EFE/BART MAAT

Нідерланди назвали прізвища росіян. Це Олексій Моронець, Євген Серебряков, Олег Сотніков та Олексій Мінін. У США назвали ті самі прізвища, також у списку Іван Єрмаков, Артем Малишев, Дмитро Бадін. 

Росіян звинувачують у хакерських атаках на антидопінгові та спортивні організації і лабораторії у США, Нідерландах, Швейцарії.

«Це було зроблено з метою підірвати зусилля цих агентств (антидопінгових — ред.) у забезпеченні Олімпійських ігор. Іншими цілями цієї змови була лабораторія ОЗХЗ в Гаазі і атомна енергетична компанія в Америці. Троє з семи підозрюваних в цій справі раніше уже були звинувачені у спробі втрутитися в президентські вибори 2016 року в США. Обидві справи мають спільних підозрюваних та стосуються тих самих методів комп’ютерного зламу і тих самих російських стратегічних цілей —поширювати дезінформацію і змінювати сприйняття правди», — додав заступник генпрокурора.

Серед інших звинувачень — викрадення персональних даних та паролів користувачів, а також відмивання грошей за допомогою криптовалют, зокрема, біткойна.

Прокурор західного округу штату Пенсильванія Скотт Брейді додав, що серед жертв російських атак близько 250 спортсменів з 30 країн світу, а також працівники американських та міжнародних антидопінгових агентсв, таких як WADA, Арбітражного спортивного суду, Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій, ФІФА та ще щонайменше 35 антидопінгових агентств.

«Це не шпигунські ігри, а злочинна змова, яка наносить справжню шкоду звичайним людям», — додав він.

Крім цього, за даними американського слідства, росіяни здійснили хакерську атаку на енергетичну компанію Westinghouse, яка постачала ядерне паливо Україні. На уточнююче запитання журналістів, чи була атака пов'язана з Україною, прокурор зазначив, що наразі не має відповіді. 

За словами представників Департаменту юстиції США, агенти ГРУ втручалися у роботу систем віддалено, а коли не могли цього зробити, подорожували за кордон із дипломатичними паспортами Російської Федерації.

Усіх підозрюваних ідентифікували, є докази їх зв’язків з російською владою, зазначили в Мін'юсті. Всі вони, за інформацією США, зараз перебувають на території Росії.

Нагадаємо, Нідерланди звинуватили РФ у спробі вкрасти дані розслідування катастрофи MH17. Також 4 жовтня Британія звинуватила військову розвідку Росії в кібератаках по всьому світу

Згодом до Канада також звинуватила Росію у хакерських атаках. 

«В 2016 році Міжнародне антидопінгове агентство (WADA), незалежна міжнародна організація, що базується в Канаді, заявила, що група хакерів Fancy Bear/APT28 оприлюднила на своєму сайті конфіденційну інформацію про спортсменів, яку вони незаконним шляхом вилучили з серверів WADA. Уряд Канади з високою впевненістю допускає, що російська розвідувальна спецслужба ГРУ відповідальна за цей інцидент», — йдеться у заяві МЗС Канади. 

У Раді Федерації Росії назвали звинувачення Британії в кібератаках новою інформаційною атакою та додали, що вона ляже «цеглинкою в будівлю стіни нової холодної війни проти Росії».

17 вересня голова Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс заявив про «певну ескалацію» у відносинах з РФ через російських шпигунів. Раніше швейцарські ЗМІ повідомили, що чверть російських дипломатів у країні — шпигуни.

Поділитись: