Суд у Брюсселі вирішив, що колишній лідер Каталонії Карлес Пучдемон, який стояв за організацією референдуму про незалежність регіону в 2017 році, користується імунітетом від екстрадиції як член Європейського парламенту. Влада Іспанії, де йому вже винесли вирок за сепаратизм, домагається його видачі.

Як повідомляє Reuters, про це заявив адвокат Пучдемона Пол Бекерт.

Суд також призупинив екстрадицію ще одного колишнього каталонського посадовця, причетного до референдуму за незалежність регіону в 2017 році – Ентоні Коміна.

Федеральний прокурор Бельгії, до якого звернувся Reuters, поки не прокоментував рішення суду.

У своєму Twitter Пучдемон привітав рішення брюссельського суду і закликав владу Іспанії звільнити іншого засудженого за каталонський сепаратизм – Оріола Жункераса, який нині відбуває ув’язнення на території країни. У грудні 2019 року Суд Європейського Союзу так само визнав, що він користується імунітетом як член Європарламенту і має бути звільнений.

«Іспанія повинна вчинити так само, як вчинила Бельгія, і поважати закон», – написав він.

Попри те, що і Пучдемон, і Комін у грудні отримали посвідчення депутатів Європарламенту, ще незрозуміло, коли вони зможуть приступити до виконання своїх обов'язків, зазначає Reuters.

У понеділок, 30 грудня, державний прокурор Іспанії звернувся до Верховного суду країни з проханням звільнити Жункераса відповідно до рішення Суду ЄС. Очікується, що іспанський суд винесе рішення в найближчі тижні.

Нагадаємо:

  • 1 жовтня 2017 року у Каталонії відбувся невизнаний центральною владою референдум про незалежність від Іспанії. Більшість голосів мешканці Каталонії віддали на референдумі за відокремлення від Іспанії. Іспанська поліція застосувала силу проти прихильників незалежності Каталонії.
  • 11 жовтня 2017 року глава уряду Каталонії Карлос Пучдемон підписав декларацію про проголошення незалежності Каталонії в односторонньому порядку.
  • 27 жовтня 2017 року Сенат Іспанії призупинив автономію Каталонії, застосувавши 155 статтю Конституції — у регіоні ввели пряме управління. Після цього Мадрид розпустив парламент та уряд Каталонії.
  • Верховний суд Іспанії видав міжнародні ордери на арешт шести каталонських політиків-утікачів, серед яких колишній глава регіону Карлес Пучдемон, який нині живе в Бельгії.
  • 9 жовтня 2019 року Верховний суд Іспанії визнав дев'ятьох каталонських лідерів винними в заколоті і розтраті у зв'язку з організацією референдуму про незалежність регіону у 2017 році. Максимальний термін — 13 років ув’язнення — отримав колишній заступник голови уряду Каталонії Оріол Жункерас. Колишній лідер Каталонії Карлес Пучдемон переховувався в Бельгії, але після ордеру на арешт від Іспанії здався місцевій владі.
  • Час від часу в Каталонії спалахували протести через незгоду з рішенням Верховного суду Іспанії. Лідер регіону Кім Тора закликав центральний уряд до перемовин щодо можливої організації ще одного референдуму щодо незалежності Каталонії, але отримав відмову.
Поділитись: