Вищий судовий орган Європейського Союзу — Суд ЄС — зобов’язав Польщу негайно припинити повноваження дисциплінарної палати Верховного суду країни. На думку європейських суддів, цей орган, створений внаслідок польської судової реформи, не є незалежним і таким чином порушує європейське право.

Як повідомляє Reuters, відповідне рішення Суд ЄС ухвалив у середу, 8 квітня, на підставі звернення виконавчого органу Євросоюзу — Європейської комісії. Той вимагав призупинити роботу дисциплінарної палати.

«Держави-члени повинні забезпечувати, щоб дисциплінарний режим, що застосовується відносно суддів національних судів… відповідав принципам незалежності судової влади. … Відповідно, Суд (ЄС — ред.) задовольняє позов Комісії щодо запровадження тимчасових заходів», — ідеться в рішенні суду.

Заступник міністра юстиції Польщі Себастьян Калета назвав рішення Суду ЄС «актом узурпації, що порушує суверенітет» країни.

«Суд ЄС не має повноважень виносити рішення щодо конституційних національних органів країн-членів або призупиняти їхню роботу», — зазначив він.

Нагадаємо, дисциплінарна палата Верховного суду Польщі була створена в 2017 році в межах судової реформи країни для розгляду скарг від суддів. Вона має повноваження розглядати скарги проти суддів, які скеровуються відповідним посадовцем — дисциплінарним омбудсменом, а також скорочувати зарплату суддям і усувати їх від роботи.

Раніше Верховний суд Польщі постановив, що для впровадження запропонованої урядом судової реформи країні, можливо, доведеться вийти з Європейського Союзу.

Проти реформи в десятках польських міст у грудні відбулися протести. Приводом до них стало, зокрема, звільнення судді Павла Ющишина: він поставив під сумнів незалежність судді, призначеного новим органом, який наглядає за всіма судами країни.

Система польської юстиції перебудовується з 2015 року. У межах судової реформи ухвалили закони про реорганізацію Верховного суду і про Національну раду юстиції.

Міністру юстиції передали повноваження призначати й ініціювати відставку суддів Верховного суду, яких закон дозволив відправляти на пенсію достроково. Положення про пенсійний вік суддів скасували у 2018 році.

Польська судова реформа потрапила під жорстку критику в Євросоюзі. Ще в листопаді 2019 року Суд ЄС постановив, що польський закон 2017 року про відставку суддів і прокурорів порушує правила ЄС, оскільки може дозволити міністру юстиції Польщі довільно відстороняти суддів від роботи.

детальніше про судову реформу в Польщі читайте тут

Поділитись: