Синод Російської православної церкви (РПЦ) виступив із заявою у зв'язку із рішенням Константинопольського Патріархату призначити у Києві двох екзархів (повірених). РПЦ вважає таке рішення «неканонічним» і обіцяє дії у відповідь.

Синод Російської православної церкви (РПЦ) виступив із заявою у зв'язку із рішенням Константинопольського Патріархату призначити у Києві двох екзархів (повірених). РПЦ вважає таке рішення «неканонічним» і обіцяє дії у відповідь.

Про це йдеться у заяві Синоду РПЦ, оприлюдненому на сайті церкви 8 вересня.

Зазначається, що Синод РПЦ висловлює «рішучий протест і глибоке обурення» у зв'язку рішенням Константинопольського Патріархату.

«Дане рішення прийнято без узгодження з Патріархом Московським і всієї Русі Кирилом і митрополитом Київським і всієї України Онуфрієм і є грубим нехтуванням церковних канонів», — наголосили в РПЦ.

На думку представників Синоду РПЦ, ці канони забороняють єпископам однієї Помісної Церкви втручатися у внутрішнє життя і справи іншої Помісної Церкви.

Синод РПЦ навів низку правил, які нібито підтверджують цю заборону.

Також в РПЦ заявили, що рішення суперечить «незмінній до цього дня позиції» Константинопольського Патріархату і особисто Патріарха Варфоломія, який неодноразово заявляв, що «визнає митрополита Онуфрія єдиним канонічним главою Православної Церкви в Україні».

Крім того, в РПЦ наголосили, що рішення Константинопольського Патріархату прийняти до розгляду питання про надання автокефалії українській церкві «ухвалено всупереч волі єпископату Української Православної Церкви, який одностайно висловився за збереження її існуючого статусу».

«На виправдання свого втручання в справи іншої Помісної Церкви Константинопольський Патріарх призводить помилкові тлумачення історичних фактів і посилається на нібито наявні у нього виключні владні повноваження, якими він насправді не володіє і ніколи не мав», — заявили у Кирила.

Також в РПЦ вважають, що дані дії «заводять у глухий кут відносини між Російською і Константинопольської Церквами, створюють реальну загрозу єдності всього світового Православ'я».

«Священний Синод Російської Православної Церкви заявляє, що вся повнота відповідальності за дані антиканонічні діяння лягає особисто на Патріарха Варфоломія і тих осіб в Константинопольської Церкви, які їх підтримують», — наголошується в заяві РПЦ.

«Відповідь Московського Патріархату надійде в найближчий час», — погрожують в РПЦ.

Архієпископ, речник Київської Патріархії Євстратій (Зоря), коментуючи погрози РПЦ, повідомив, що посилання РПЦ на канони, які забороняють єпископам однієї Церкви втручатися у справи іншої — це обвинувачення самій Московській Патріархії.

«Адже саме вона вдавнину багато разів втручалася у справи Київської Митрополії», — наголосив він.

«Особливі канонічні прерогативи Константинопольського Патріархату закріплені канонами, історичними прецедентами і традицією. Сама РПЦ отримала автокефалію та статус Патріархату на підставі цих прерогатив згідно рішення Вселенського Патріарха», — додав він.

Нагадаємо, 7 вересня у межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський Патріархат призначив двох екзархів в Києві. У Київському Патріархаті привітали це рішення.

В УПЦ МП призначення Вселенським Патріархом екзархів в Україні назвали «грубим порушенням».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Томос для України: все буде добре

Нагадаємо, з 1 по 3 вересня у Стамбулі відбулося загальне зібрання єпископату Константинопольської Патріархії. На ньому обговорили питання про створення єдиної помісної української церкви.

Зранку 31 серпня московський патріарх Кирило з власної ініціативи прибув до Стамбула на зустріч з патріархом Варфоломієм. Константинопольський патріарх повідомив Кирилу, що розглядає питання впровадження автокефалії в Україні.

Раніше предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що після отримання Українською церквою Томоса про автокефалію частина Московського патріархату (МП), яка не захоче приєднуватися до єдиної помісної православної церкви, має перейменуватись у «Російську православну церкву в Україні».

Як повідомлялося, в УПЦ МП заявили, що Томос про надання автокефалії Українській православній церкві вже написаний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Геть від Москви: чи підтримають прихожани та священики УПЦ МП єдину помісну церкву в Україні?

Нагадаємо також, 19 квітня Рада підтримала звернення президента про створення Української помісної церкви

Порошенко зустрівся з представниками українських церков. Патріарх УПЦ КП Філарет та предстоятель УАПЦ Макарій передали главі держави звернення до Вселенського патріарха Варфоломія про надання українській церкві Томосу про автокефалію. Відтак глави українських церков закликали Варфоломія надати дозвіл на створення єдиної української церкви.

УПЦ Київського патріархату також закликала УПЦ МП підтримати створення помісної церкви. В УПЦ МП заявили, що немає ніяких підстав для визнання іншої православної церкви.

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

Поділитись: