УКРАЇНА

Таблігі Джамаат у Криму: проповідники чи екстремісти?

9 жовтня, 2017 17:44
УКРАЇНА/Таблігі Джамаат у Криму: проповідники чи екстремісти?
Зберегти
Вигляд
Що ж таке Таблігі Джамаат та чому тепер і вони, слідом за Хізб ут-Тахрір, опинилися під тиском ФСБ — Громадське запитало в експерта Центру близькосхідних досліджень Сергія Данилова.

Початок жовтня 2017 року відзначився в окупованому Криму новою хвилею переслідувань мусульман російськими силовиками. У понеділок, 2 жовтня відбулися обшуки в чотирьох мешканців Сімферополя, Сімферопольського та Білогірського районів півострова. Усі жертви прискіпливої уваги ФСБ — мусульмани, які дотримуються релігійних норм, тож не дивно, що того ж дня підконтрольна Кремлю влада відзвітувала про «ліквідацію» кількох осередків «екстремістської ісламської організації» Таблігі Джамаат.

Що ж таке Таблігі Джамаат та чому тепер і вони, слідом за Хізб ут-Тахрір, опинилися під тиском ФСБ — Громадське запитало в експерта Центру близькосхідних досліджень Сергія Данилова.

Звідки походить Таблігі Джамаат

Течія Таблігі Джамаат зародилася наприкінці 19-го сторіччя на Індійському субконтиненті, приблизно на територіях сучасних Індії, Бангладешу та Пакистану. У регіоні Таблігі Джамаат став досить потужною силою, зазначає експерт Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов. За мету вони взяли не вербування нових прихильників серед немусульман, а саме реінтеграцію етнічних мусульман, повернення їх до праведного способу життя.

«Усі дослідники бачать цю організацію саме як проповідницьку. На відміну від інших проповідницьких організацій, Таблігі Джамаат зосереджений на індивідуумі, на особі. Не на групі, громаді, населені містечка, села чи кварталу, а саме на індивідуальній роботі з кожною людиною. Саме слово «табліг» означає «проповідь». Але ґрунтовна проповідь кожній окремій особі, коли їй роз’яснюються головні засади ісламу», — пояснює Данилов.

Утім, значного географічного поширення в той період течія не отримала. Друге дихання в Таблігі Джамаат відкрилося після Другої Світової війни, коли мусульмани з Близького Сходу та Південної Азії масово мігрували до європейських країн — екс-метрополій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Хізб ут-Тахрір: терористи чи цап-відбувайло для ФСБ?

Особливо успішною діяльність «таблігів» була у Франції. Там проповідники працювали з наймаргінальнішим контингентом, не боячись розповідати про власне бачення ісламу в бідних  кварталах — безхатченкам, кримінальним та асоціальним елементам. І це дало результат — Таблігі Джамаат швидко завоювала прихильність мас.

Масова молитва учасників релігійної мусульманської течії Таблігі Джамаат із різних країн у місті Бхопал, штату Мадхья-Прадеш у центральній Індії, 2008 рік Фото: EPA/SANJEEV GUPTA

Із розпадом СРСР Таблігі Джамаат став розповсюджуватись і на територіях колишніх радянських республік — Таджикистану, Узбекистану, Казахстану та Киргизії. А згодом проповідники дісталися Росії та Україні.

Союз спецслужб та офіційного духовенства?

Саме колишні радянські середньоазійські республіки (за винятком Киргизстану) стали першими державами, які заборонили діяльність Таблігі Джамаат як екстремістської організації. Згодом наслідувала їхній приклад і Росія. Тому після анексії Криму Таблігі Джамаат (за словами експертів, «табліги» в Криму дійсно були, але зовсім не факт, що затримані на початку жовтня кримські мусульмани належать до цієї течії — ред.) опинився в тій самій пастці, до якої раніше потрапила ісламська партія Хізб ут-Тахрір: будучи цілком законними за українським законодавством, раптом вони перетворилися на «екстремістів» або «терористів». І навіть мотиви переслідування саме цих течій ісламу — подібні.

Прихильники релігійної організації «Хізб ут-Тахрір» під час мітингу в Сімферополі, 2013 рік Фото: Олексій Сувіров/УНІАН

«Як дуже успішний проповідницький проект, він (Таблігі Джамаат — ред.) завжди викликав ревнощі в традиційного духовенства. І в багатьох випадках саме муфтії офіційно визнані були каталізаторами заборон або інших репресивних дій стосовно Таблігі Джамаат, — каже Сергій Данилов. — Другою рушійною силою процесу (у випадку із Росією — ред.) була, звичайно, ФСБ. Як будь-яка організація, особливо така, що веде непрозору діяльність, — а «табліги» не виступають із жодними політичними заявами і взагалі заявами на будь-яку тему, — виглядає для ФСБ непрозорою і небезпечною — вона також була заборонена».

До речі, версія про причетність саме офіційного духовенства до переслідування Таблігі Джамаат, схоже, має підтвердження. Адже 2 жовтня до одного з чотирьох затриманих за підозрою в членстві в Таблігі Джамаат кримчанина, приїздив заступник муфтія мусульман Криму Айдер Ісмаїлов і наполегливо радив визнати себе винним, відмовитися від незалежних адвокатів та погодитися на захисника за призначенням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Полювання на адвокатів»: обшуки та затримання захисників кримських політв'язнів

Заступник муфтія мусульман анексованого Криму Айдер Ісмаїлов Фото: krymr.org (RFE/RL)

Кримські адвокати, які ведуть більшість подібних кримінальних справ, — Едем Семедляєв та Еміль Курбедінов — уважають, що такі дії муфтіяту на руку російським силовикам та кремлівській «владі» півострова.

«Влада прагне показати, що не проводить репресій стосовно кримських татар, не ув’язнює їх, а бореться з тероризмом і екстремізмом. І ось впіймали екстремістів і вони зізналися», — каже адвокат Семедляєв.

Еміль Курбедінов доповнює колегу: «Тут, як не прикро, дуже важлива роль духовного управління мусульман Криму. Муфтіят Криму вирішив подати себе як рятівника. Однак вони також виконують завдання, щоби хлопці та їхні родичі відмовилися від «заангажованих» адвокатів та виконували роль тих, хто просив би визнати провину. Які ж це рятівники, якщо йдеться все одно про кримінальну справу та визнання провини».

Дивний вибір жертви

Узагалі, вибір Таблігі Джамаат в якості чергового цапа-відбувайла для ФСБ досить дивний. Адже, навіть на відміну від давно переслідуваних Росією «хізбів», «табліги» фактично не несуть навіть уявної загрози ані державі, ані режиму.

Експерт Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов зазначає: «На відміну від інших ісламських, ісламістських груп, Таблігі Джамаат не виступає за завоювання політичної влади. Не мають фіксованого членства, членських внесків як таких на діяльність центрального апарату. Вони принципово не висловлювалися навіть у суспільних дискусіях стосовно того, носити чи не носити хіджаб, наприклад. Тобто, виходячи з індивідуального підходу до проповідування та відсутності організаційної структури, масових заходів та зазіхань на владу, довести екстремізм кримських «таблігів», навіть якщо затримані дійсно ними були б, досить важко».

Утім, відсутність справжніх доказів мало хвилює російську ФСБ чи так звані «суди» в Криму. Яскравий приклад — справи «хізбів». Отже, є ще кілька можливих причин появи в інформаційному просторі окупованого Криму нової лякачки — «Таблігі Джамаат». Можливо, це просто спроба силовиків розширити «асортимент»  об’єктів кримінальних переслідувань. Позаяк у справах «хізбів» уже проходить близько двох десятків людей, зацикленість саме на них виглядала би патологічною. Тому й з’явилися «табліги».

Оперативне відео ФСБ обшуків та затримання в Сімферополі, 2 жовтня 2017 року

Ще один варіант пов’язаний із особистістю очільника російської ФСБ на півострові. Віктор Палагін раніше працював у Башкирії, де відзначився придушенням національної активності місцевого населення. Мусульман масово «саджали» саме за звинуваченнями в членстві в Хізб ут-Тахрір та Таблігі Джамаат. Тож Палагін міг діяти так само і в Криму та заробляти на «антитерористичній» чи «антиекстремістській» темі нові зірки на погони.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа «Хізб ут-Тахрір»: як із кримських татар роблять терористів.

Очільник російської ФСБ на окупованому півострові Крим Віктор Палагін (ліворуч) та підконтрольний Кремлю «глава» Криму Сергій Аксьонов Фото: rk.gov.ru

Нова «четвірка» під слідством

Якими б не були справжні причини обшуків та затримань, Таляту Абдурахманову, Ренату Сулейманову, Арсену Кубедінову та Сейрану Мустафаєву вже обрали запобіжні заходи. Перші троє — у СІЗО, Мустафаєв під домашнім арештом.

Усі матеріали об’єднали в одну кримінальну справу. За такою ж схемою починалися всі кримські справи щодо Хізб ут-Тахрір.

Родичі та друзі заарештованих кримських татар справі по Хізб ут-Тахрір під час засідання суду, яке почалося з великим запізненням, 5 жовтня 2017 року Фото: Кримська солідарність

Пов`язані новини