Телефон ексглави Верховного Суду Князєва може бути доказом в інших пов'язаних провадженнях — очільник САП

Керівник САП Олександр Клименко під час брифінгу щодо викритої схеми одержання неправомірної вигоди керівництвом і суддями Верховного Суду, у Києві, 16 травня 2023 року
Керівник САП Олександр Клименко під час брифінгу щодо викритої схеми одержання неправомірної вигоди керівництвом і суддями Верховного Суду, у Києві, 16 травня 2023 рокуВ'ячеслав Ратинський / УНІАН

Телефон ексголови Верховного Суду України Всеволода Князєва, вилучений у межах справи про хабарництво, може бути доказом в інших епізодах справи про Верховний Суд.

Про це сказав очільник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко у відповідь на питання hromadske на брифінгу у «Медіацентрі Україна».

«Телефон Князєва наразі розблокований, перебуває в стінах НАБУ, і детективи здійснюють огляд його вмісту. Можна сказати, як доповідали мені детективи, що в цій справі, де повідомлено про підозру ексголові Верховного Суду та його спільнику, цей телефон не буде доказом. Він може бути використаний як доказ в інших провадженнях, пов'язаних із Верховним Судом», — сказав Клименко.

Що за історія з телефоном Князєва?

У липні прокурор САП Олександр Омельченко, який вів справу ексглави Верховного Суду Всеволода Князєва, повідомив, що його скоротили з посади, попри брак кадрів. А САП водночас створила нову посаду, на яку оголосила вакансію.

Прокурор вважає, що його просто позбавили посади через конфлікт із очільником САП Клименком щодо «певних розбіжностей в розумінні проведення процесуальної дії в справі Князєва». За його словами, рішення з'явилося після того, як він погодив запит детектива НАБУ відправити телефон Князєва до Польщі для зняття з нього необхідної інформації.

Клименко заявляє, що з Омельченком був не конфлікт, а «робоча ситуація». Глава САП каже, що не заперечував щодо направлення телефону до Польщі, а переймався його оформленням: детективи НАБУ повідомили про ризик, що це можуть зробити неправильно.

Глава САП також зазначив, що в прокуратурі був запланований процес реорганізації, а Омельченка на той час лише ознайомили з наказом про зміну структури САП.

Справа Верховного Суду

У травні САП та НАБУ повідомили про викриття «масштабної корупції» у Верховному Суді. Правоохоронці оголосили голові ВС Всеволоду Князєву та його спільнику-адвокату підозри в отриманні хабаря.

Адвокатське об'єднання, яке фігурує у справі, називають посередником між керівництвом суду й людьми, які хотіли «вирішити питання» в суді. Так, слідчі зафіксували низку контактів одного з власників об'єднання із власником фінгрупи «Фінанси та кредит» (співголовою цієї групи називають Костянтина Жеваго).

Велика палата ВС розглядала справу щодо права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Своїм рішенням 19 квітня орган залишив зазначені акції пов'язаним із Жеваго компаніям.

15 травня правоохоронці зафіксували «на гарячому» передання другої частини хабаря, тоді ж і затримали Князєва й адвоката. А втім, у САП казали, що гроші знайшли ще в деяких інших суддів Великої Палати Верховного Суду України.

Пленум Верховного Суду висловив недовіру голові ВС Всеволоду Князєву і через це достроково припинив його повноваження як очільника суду. А Вища рада правосуддя дала згоду на тримання його під вартою.

У межах розслідування про хабарництво у Верховному Суді підозри також отримали сам Жеваго та голова Державної судової адміністрації Олексій Сальніков, якому закидають підбурювання до надання хабаря.