У Мінську опозиціонери вийшли на «Марш свободи» проти Лукашенка

Марш свободу у Мінську, 16 серпня 2020 рік
Марш свободу у Мінську, 16 серпня 2020 рікEPA-EFE/YAUHEN YERCHAK

У Мінську та інших містах Білорусі 16 серпня десятки тисяч людей вийшли на «Марш свободи» з вимогою до президента Олександра Лукашенка піти у відставку, звільнити усіх політв’язнів, яких затримали на мирних мітингах, та покарати винних у тортурах й вбивствах протестувальників. Паралельно відбувається провладний мітинг, на якому виступив сам Лукашенко.

Організатори закликають людей у столиці та інших містах виходити на центральні площі та проспекти. Ми транслювали акцію протесту у Мінську.

Оновлено 17:17: люди рушили колоною центральними вулицями Мінська до площі Незалежності.

Найбільший опозиційний Телеграм-канал NEXTA Live повідомив, що після акції людей закликали розійтися з площі і продовжувати «святкувати на вулицях міста та вивішувати біло-червоно-білі прапори всюди».

З понеділка, 17 серпня, оголошується загальнонаціональний страйк, поки вимоги протестувальників не виконають, пише NEXTA Live.

На мітингу раніше також виступила соратниця опозиційної кандидатки в президенти Тіхановської Марія Колеснікова. Люди зустрічали її гучними оплесками. Вона закликала Лукашенка піти у відставку.

Оновлено 16:24: TUT.by пише, що, за їхніми оцінками, біля стели зібралося не менше, як 200 тисяч людей. Просять протестувальників приносити з собою воду, а волонтерів, за можливості, підвезти її на мітинг.

У Мінську люди з історичними прапорами та гаслами «Живе Білорусь» і «Іди» масово направляються з різних районів Мінська до центру.

Оновлено 15:14: за оцінками кореспондента TUT.by, біля стели «Мінськ — місто-герой» у центрі міста зібралися близько 60 тисяч людей і продовжують підходити.

Як пише TUT.by, тисячі людей ідуть до стели «Мінськ — місто-герой». Зазначається, що там спочатку чергував ОМОН і військова техніка, але під вигуки «Фашисти!» вони поїхали.

Кореспондент «Єврорадіо» повідомляє, що біля стели повністю зник інтернет, а також майже немає мобільного зв'язку.

Люди у колоні несуть також великий 100-метровий історичний біло-червоно-білий прапор Білорусі.

На протест вийшли також військові.

Масові протести відбуваються і в інших містах Білорусі, зокрема у Гродно, Бресті, Пінську та Могильові.

Паралельно о 13:00 у Мінську розпочався провладний мітинг. На ньому зокрема виступив сам Лукашенко. Про те, що він сказав з трибуни, можна прочитати тут.

Учасники мітингу, з якими вдалося поспілкуватися журналістам, запевняють, що приїхали з власної волі, їх ніхто не змушував. Проте журналісти білоруського бюро «Радіо Свобода» помітили, що недалеко від мітингу стоять автобуси, на яких могли привезти людей.

Перед цим опозиційне видання Tut.by повідомляло про те, що держслужбовців із різних регіонів Білорусі змушують приїхати на мітинг на підтримку Лукашенка, деяким погрожували звільненням у разі відмови.

Як повідомляє «Єврорадіо», учасники провладного мітингу після його завершення вирушили з площі Незалежності до стели «Мінськ — місто-герой», де зібралися опозиціонери.

Що відбувається у Білорусі

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. За остаточними результатами, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) нібито проголосували 80,1% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — 10,1%.

Незгодні з результатами люди щодня виходять на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі. 13 серпня протести відбулися мирно, влада змінила тактику і припинила жорстоко придушувати акції. Також страйкувати почали працівники великої кількості місцевих підприємств.

Загалом влада затримала приблизно 7 тисяч людей. У ніч із 13 на 14 серпня людей почали масово випускати.

14 серпня на державних підприємствах Білорусі співробітники продовжили виходити на страйки, акції протесту не припиняються. Люди вимагають проведення чесних виборів, звільнення ув'язнених та відставки Лукашенка.

15 серпня Лукашенко обговорив з Путіним ситуацію в Білорусі. Лукашенко домовився, що Росія на перше прохання «допоможе з безпекою» у Білорусі.

Сама Тіхановська 11 серпня виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.