Тисячі жителів Гонконгу вийшли в центр міста 28 листопада з нагоди підписання президентом США Дональдом Трампом законів на підтримку місцевих протестувальників.

Акція відбувається в день, коли у США святкують День подяки, повідомляє Reuters.

Деякі з протестувальників загорнулися в американські прапори. Кілька сотень зібралися біля будівлі Політехнічного університету, яка з позаминулого тижня була місцем найзапеклішого протистояння демонстрантів та місцевої поліції. Вони скандували «Слава Гонконгу!» і розмахували ліхтариками в повітрі.

«Ми проводимо цю акцію для того, щоб показати свою вдячність і подякувати американському Конгресу, а також президенту США Дональду Трампу за ухвалення законопроєкту», — сказав Сані Чонґ, 23-річний студент і один з організаторів кампанії на підтримку ухвалення законів.

Дональд Трамп підписав 28 листопада закон про підтримку права людини та демократії в Гонконзі та закон про заборону поставок в Гонконг поліцейського спорядження. Адміністрація Гонконгу розкритикувала такі рішення, заявивши, що цим самим США втручаються у внутрішні справи міста і «посилають помилковий сигнал» демонстрантам. У Китаї закони назвали спробою підірвати «стабільність і процвітання» Гонконгу і пригрозили заходами у відповідь.

Нагадаємо, йдеться про два законопроєкти, попередньо прийняті обома палатами американського парламенту: Сенатом і Палатою представників.

Перший — Закон про права людини та демократію в Гонконгу — зобов’язує Державного секретаря Майка Помпео принаймні раз на рік засвідчувати, що в Гонконзі зберігається достатній рівень автономії, щоб США надавали йому особливий торговельний статус. Крім того, посадовці, відповідальні за порушення прав людини в Гонконзі, підпадатимуть під санкції.

Другий закон забороняє продаж певних засобів для стримування натовпів — приміром, сльозогінного газу, ґумових куль і електрошокерів — поліцейським силам Гонконгу.

Напередодні, 24 листопада, в Гонконзі пройшли місцеві вибори, де більшість голосів отримали опозиційні кандидати з продемократичного руху: вони контролюватимуть щонайменше 17 із 18 районних рад.

Обрані представники не матимуть реальних повноважень, а займатимуться переважно консультуванням уряду Гонконгу з питань, що впливають на добробут громадян автономії. Утім, згідно з виборчою системою Гонконгу, 117 обраних районних представників будуть засідати в складі комітету з 1200 людей, які обирають главу уряду Гонконгу. Таким чином, перемога більшості представників, що підтримують протести, може вплинути й на виконавчу владу автономного регіону Китаю.

Протести в Гонконзі тривають з березня 2019 року. Приводом стала прийнята поправка до закону, яка б дозволила екстрадувати людей з Гонконгу до материкового Китаю. Очільниця території Керрі Лем 23 жовтня виконала свою обіцянку відкликати поправку, проте протести це не зупинило.

Згодом протестувальники почали вимагати демократичних реформ, зокрема загального виборчого права, розслідування випадків насильства силовиків над протестувальниками та відставки самої Лем.

У ніч на 18 листопада тисячі гонконзьких протестувальників намагалися вирватися з оточеної поліцією будівлі Політехнічного університету. Правоохоронці у відповідь використали сльозогінний газ і почали масові затримання. Сутички стали чи не найбільшими за весь час протестів у Гонконгу.

За останньою інформацією, поліція та пожежники увійшли до будівлі Політехнічного університету, в якому, за непідтвердженими даними, все ще перебуває до двох десятків протестувальників.

Гонконг — особливий адміністративний район Китаю, один із фінансових центрів світу, розташований на острові на південному сході країни, колишня британська колонія. Після закінчення Другої світової війни Гонконг належав Великій Британії, але у 1984 році Лондон зобов’язався передати Гонконг Пекіну за умов, що острів збереже економічну незалежність і капіталістичний устрій. У 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою «одна країна — дві системи».

Поділитись: