Ткаченко заявив, що із Києво-Печерської лаври вивозили майно, на яке жертвували гроші громадяни

Міністр культури України Олександр Ткаченко заявив, що із території Києво—Печерської лаври вивозили майно, на яке жертвували гроші громадяни.

Про це він сказав в етері «Радіо Свобода».

Кореспондентка «Радіо Свобода» розповіла, що 21 березня у Лаврі, де проводилась перевірка щодо збереженості культурних цінностей, вже пакували певні речі семінаристи та священнослужителі. Зокрема, вони вивозять книжки, книжкові полиці та особисті речі, дивани, меблі, раковини тощо.

Також журналістка розповіла, що на території Лаври бачили вантажівку, яку завантажували піддонами із певним запакованим майном. А коли журналісти намагалися розпитати про майно та зафільмувати його — камери закривали руками.

Ткаченко заявив, що із Києво-Печерської лаври вивозять майно, яке їй передавали жертводавці.

«Бойлери, столи, так само намагалися вивезти якісь інші речі, які ні до Лаври, ні до конкретних очільників, але громадяни донатили кошти, щоб Лавра могла жити [...] Машинки, які виїжджають, — там ще треба зрозуміти, яким чином люди, які донатили кошти на Лавру, не конкретним монахам — не Павлу, не Антонію — яким чином це вивозиться», — сказав Ткаченко.

Він повідомив, що головним завданням було зберегти майно держави, музейний фонд. У разі зникнення чогось із державного майна міністр попередив про кримінальні провадження. Він також запевнив, що машини на виїзді з Лаври перевіряли.

«Це кримінальна відповідальність. Власне, діяльність комісії, в яку входять у тому числі силовики, має бути завершена до 29 березня, тоді ми оприлюднимо дані [...] Є питання щодо мощей, які перебувають у печерах, але зараз доступ до печер перекритий, тому я сподіваюся, що нічого кримінального не буде. Якщо буде щось кримінальне, то відповідальність негайно надійде», — заявив Ткаченко.

Що передувало?

УПЦ МП попередили, що до 29 березня вона має звільнити будівлі, які перебувають на балансі державного заповідника «Києво-Печерська лавра». Проте першими мають звільнити приміщення Києво-Печерської лаври очільники УПЦ МП, відповідальні за незаконні забудови на її території.

Як пояснив міністр культури Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками Міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря. Водночас в УПЦ МП заявили, що в листі чиновників «жодної інформації про юридичні підстави для розірвання договору не зазначено».

Крім того, 31 грудня в УПЦ МП  завершився термін оренди Успенського і Трапезного соборів на території Верхньої лаври. У січні Успенський собор і Трапезну церкву Києво-Печерської лаври повернули у власність держави: комісія для прийняття-передавання інвентаризувала майно та склала акт технічного огляду двох будівель.

Після цього в користуванні УПЦ МП залишалася Нижня лавра, де договір оренди безстроковий. Комісія мала перевірити правомірність такого користування.