За підсумками 2019 року компанія «ДТЕК ВДЕ» Ріната Ахметова очолила топ-3 компаній, що заробили найбільше на «зеленому» тарифі.

Про це повідомляє «Ліга», посилаючись на дані Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та дані державного підприємства Гарантований покупець, яке має виплачувати «зелений» тариф за електроенергію, вироблену альтернативними електростанціями.

За даними видання, сумарна потужність «зелених» електростанцій Ахметова сягає 1050 мегаватів. Його частка на ринку відновлювальної енергетики перевищує 25%, а сумарна виручка, яку «зелені» електростанції «ДТЕК» отримали у 2019 році сягнула 4,7 мільярда гривень.

Наразі «ДТЕК» володіє одними з найбільших у Європі вітровими та сонячними електростанціями. За вироблену цими електростанціями компанія отримує підвищені тарифи на електроенергію. За розрахунками «Ліги», «зелений» тариф дозволяє окупити мільярдні інвестиції у будівництво електростанцій за 4-5 років.

На другому місці серед найбільших інвесторів в альтернативну енергетику України китайська компанія CNBM, яка працює на українському ринку з 2015 року. Своїм становищем на ринку вона завдячує тим, що отримала активи компанії Active Solar, яку пов'язують з братами Клюєвими.

За 2019 рік китайська компанія заробила 2,9 мільярда гривень, її частка на ринку зеленої енергетики складає 7,2%.

Третє місце рейтингу посіли Карл Стурен та Йохан Боден, які заробили 1,7 мільярда гривень на «зеленому» тарифі, а їхня частка на ринку альтернативної енергетики складає 10,1%.

Зелені тарифи — це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних та вітроелектростанцій кошти за їхню електроенергію Такі тарифи є вищими за ринкову вартість електрики для того, аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Високий розмір таких тарифів призвів до того, що сама електроенергія для споживачів також є дорожчою.

Напередодні в енергетичному регуляторі підрахували, що частка «зелених» електростанцій у виробництві енергії в Україні наразі складає 8%, водночас на розрахунки з цими електростанціями витрачають 26% всіх коштів.

Зростання частки «зеленої» енергетики зі збереженням чинної моделі розрахунків за «зеленим» тарифом створює дисбаланси на енергоринку. Держава наразі вже не має достатньо коштів для того, аби у повній мірі розрахуватися за своїми зобов'язаннями перед інвесторами, що збудували сонячні та вітрові електростанції.

Тому напередодні в уряді затвердили оновлений енергобаланс, у якому передбачили менші обсяги виробництва атомної енергії на користь «зеленої». Також у Міненерго запропонували заборонити введення в експлуатацію нових сонячних та вітрових електростанцій.

Поділитись: