А також 5 найгарячіших законопроектів осені-2018​ і розмова з екс-заступником очільника Адміністрації президента Дмитром Шимківим.

ХІМІЧНІ ВИКИДИ В КРИМУ

Через отруйне повітря з кримського міста Армянськ та його передмість вивезли всіх дітей. Окупаційна влада визнала: кислотовідстійник місцевого хімічного гіганта, заводу «Кримський титан», пересох.

Тепер він активно викидає в повітря сірчистий ангідрид — випаровування від відходів виробництва двоокису титану, сірчаної кислоти. Сірчаний ангідрид у повітрі викликає подразнення і вражає органи дихання. З'єднання з водою (при опадах зокрема) дає сульфітну (сірчисту) кислоту.

«Сірчана кислота дуже гігроскопічна — швидко поглинає водні пари з повітря й утворює так званий сірчаний ангідрид. А цей сірчаний ангідрид утворює сірчаний туман — явище, яке в народі називають кислотним туманом. Саме цей кислотний туман побачили мешканці, відчули пирхоту в горлі, в очах, і неприємні відчуття», — пояснює кримський еколог Маргарита Литвиненко принцип утворення отруйних опадів в Армянскьу.

Екологічне лихо в Криму: що відомо про хімічне забруднення Армянська​

Фото: Ігор Бурдига/Громадське

ТОМОС ДЛЯ УКРАЇНИ

Фанар — в цьому невеликому, колись грецькому районі Стамбула живе і працює глава давньої Константинопольської церкви. Нині нечисленна (близько 2 мільйонів парафіян), вона вважається першою серед інших православних патріархатів.

Авторитет Вселенського патріарха — данина історії і повага до неперервної візантійської традиції, яка тут зберігається донині. Коли в Україні, Росії та багатьох інших сьогодні православних країнах процвітало язичництво, тут була могутня церква; сформульовані тут, у цьому місті, тлумачення і встановлення християнської віри досі актуальні для мільйонів християн по всьому світу.

Сюди, до старшого товариша, в оточенні дюжини співробітників держохорони, в супроводі журналістів державних російських ЗМІ, приїхав глава Російської православної церкви патріарх Кирило, щоб обговорити із Вселенським патріархом Варфоломієм Україну.

Томос для України: все буде добре​

Фото: Олександр Попенко/Громадське

ПОЧАТОК ПОЛІТИЧНОГО СЕЗОНУ

В Україні стартує новий політичний сезон. Чергова сесія Верховної Ради — передостання перед президентськими виборами, запланованими на 31 березня наступного року. Фактор майбутніх виборів впливатиме як на підбір законопроектів, що розглядатиме парламент, так і на на головні баталії в сесійній залі. Громадське наводить 5 потенційно найгарячіших тем для парламентських дебатів.

«Нерви сезону»: 5 найгарячіших законопроектів осені-2018​

Фото: Владислав Мусієнко/POOL/УНІАН

ВІДСТАВКА ЗАСТУПНИКА ГОЛОВИ АДМІНІСТА

Дмитро Шимків останні чотири роки — один з ключових соратників президента Петра Порошенка. Заступник голови Адміністрації президента, паралельно був секретарем Національної ради реформ та відповідав за кібербезпеку голови держави. Але 31 серпня, напередодні фактичного старту передвиборчої кампанії, Шимків раптово звільнився. Про те, чому він пішов від Порошенка, свою роботу з ним, результати реформ в Україні та майбутнє місце роботи — в ексклюзивному інтерв’ю Дмитра Шимківа Громадському.

«Поставив би реформам 3 з плюсом»: екс-заступник голови Адміністрації президента

Фото: Артем Ващенко/Громадське

ДІАЛОГ КОЛИШНІХ ПОЛОНЕНИХ «ДНР»

Кириченко провів у неволі 3,5 роки. Його схопили чотири роки тому — на початку вересня 2014 року після боїв під Савур-Могилою. У той самий час 2014-му релігієзнавець Козловський залишався в рідному Донецьку, який масовано обстрілювався. Незадовго до того — в серпні 2014 Козловський разом з іншими донеччанами через погрози був змушений припинити виходити на «Молитовний марафон» – щоденну публічну молитву за єдність України, до листопада 2014 молилися вже в підпіллі. Ученого затримали вдома взимку 2016-го. За ґратами він пробув 2 роки.

Обох катували, обидва були на межі зі смертю — їм погрожували вбивством.

За 8 місяців після звільнення вони згадують це не просто як жах, адже хочуть, щоб страшний досвід, якого вже не позбавитися,  допоміг іншим зрозуміти й цю війну, і як можна вистояти.

Це розмова і про складний досвід повернення додому: Ігор Козловський — переселенець, має хворого сина. В Олексія Кириченка серйозно хвора дружина та матір. Водночас обидва шукають шляхи, як жити далі та радять, що робити тим, хто пережив найгірше. Вони також привертають увагу до людей, які далі залишаються у в'язницях в Росії, Криму, на Донбасі.

«ДІАЛОГИ»: Колишні полонені про життя, смерть і повернення додому

Фото: Данііл Комар/Громадське

Поділитись: