Транш МВФ підтримуватиме низький рівень зростання цін — Нацбанк

Надходження першого траншу Міжнародного валютного фонду в межах нової кредитної програми співпраці з Україною підтримуватиме низький рівень зростання цін в Україні.

Про це повідомив заступник голови Національного банку України Олег Чурій під час брифінгу комітету монетарної політики НБУ у відповідь на запитання hromadske.

«Це буде сприяти макроекономічній стабільності, це буде сприяти низьким темпам інфляції. І це вже сприяє тому, що Національний банк зумів знизити облікову ставку до мінімального рівня за всю історію незалежності», — повідомив Чурій.

Він зазначив, що продовження співпраці з МВФ закладалося в макроекономічні прогнози НБУ щодо подальшого розвитку економіки України в 2020 році. Водночас Нацбанк вважає, що падіння економіки України за підсумками другого кварталу 2020 року буде сильнішим, ніж очікувалося.

Загалом у Нацбанку очікують, що до кінця 2020 року Україна отримає близько 5 мільярдів доларів від міжнародних фінансових організацій, з яких половину складуть транші МВФ.

«Ці кошти дадуть змогу в повному обсязі профінансувати бюджетні видатки на подолання негативних наслідків пандемії коронавірусу та карантинних заходів. Крім того, вони забезпечать нарощення міжнародних резервів упродовж цього року, попри здійснення значних платежів за зовнішнім державним боргом», — повідомили в Нацбанку.

Там зазначають, що вже 11 червня, після отримання першого траншу МВФ, обсяг міжнародних резервів України має зрости до 27 мільярдів доларів.

Вночі 10 червня Рада директорів МВФ погодила нову кредитну програму для України розміром 5 мільярдів доларів та терміном на 1,5 роки. Перший транш МВФ має скласти 2,1 мільярда доларів (що на 200 мільйонів доларів більше, аніж очікувалося раніше).

Його МВФ вже надіслав Україні, зарахування очікують 11 червня.

Зважаючи на продовження співпраці з МВФ та наднизьку інфляцію в Україні, Нацбанк 11 червня вирішив знизити рівень облікової ставки з 8% до 6% річних. Цей показник є найнижчим за всю історію.

Облікова ставка — це один із основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кошти банкам та, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам.

Облікова ставка — це один із ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку, Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців заощаджувати більше грошей. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати в конкретний момент, що впливає на зростання цін.